Haruki Murakami wymienia ją jako jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury japońskiej.
Laureatka nagród Akutagawy, Tanizakiego i Murasaki Shikibu.
Mieko Kawakami i jej piękna, poruszająca książka „Heaven”.
„Heaven” to powieść o ludzkim okrucieństwie, pogodzeniu z losem i o tym, jak jeden krótki list może być początkiem niesamowitej przyjaźni.
„Pasujemy do siebie”. List bez nadawcy, który zaczyna się tym zdaniem, odmieni życie dwojga zagubionych nastolatków. Znajduje go w swoim piórniku chłopiec prześladowany przez kolegów z powodu swojego wyglądu – ma zeza, więc dostał przezwisko Maroko. Przekonany, że problem jest w nim, i pogodzony z losem, znosi kolejne upokorzenia i tortury. Liścik, który dostał od koleżanki, przywraca mu nadzieję.
„Heaven” opowiada o niezwykłej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy nastolatkami i musi pozostać tajemnicą. Oboje są społecznymi wyrzutkami i mają świadomość, że gdyby ich relacja wyszła na jaw, mogłaby tylko narobić kłopotów. Kojima jednak inaczej podchodzi do swoich mankamentów. Postrzega je jako siłę, a nie słabość.
Maroko i Kojima w rozmowach, które mogłyby się nie kończyć, zadają pytania między innymi o to, czy w przemocy jest jakikolwiek sens? Zastanawiają się też, czy mają ze sobą wspólnego coś więcej niż tylko cierpienie?
„Heaven” to przejmująca i niezwykle szczera opowieść o samotności autorstwa Mieko Kawakami – wielokrotnie nagradzanej japońskiej pisarki.
O książce
Proste i głębokie, „Heaven” to niezaprzeczalnie arcydzieło.
prof. Mitsuyoshi Numano, badacz, tłumacz, slawista
Czyniąc dwoje nastoletnich wyrzutków nieszczęśliwymi bohaterami, Kawakami kreuje fachowo opowiedzianą, głęboko niepokojącą opowieść o przemocy wśród nastolatków, która bez wątpienia tylko powiększy rzeszę fanów autorki.
Vogue
„Heaven” opowiedziane jest z zadziwiającą szczerością i oszczędnością. Przenika przez wszystkie mechanizmy obronne aż do najgłębszych warstw strachu, izolacji, nadziei i potrzeb, jakie kiedykolwiek czułeś. Para czternastoletnich wyrzutków mierzy się z bólem, przynależnością i poszukiwaniem sensu w sposób, który rozdziera serce i przekonuje. Mieko Kawakami to geniuszka.
Naoise Dolan
Surowy, bolesny i czuły portret młodzieńczego nieszczęścia, przywodzący na myśl powieści Eleny Ferrante. . . Nie mogę, z czystym sumieniem, polecić go bez ostrzeżenia: ta książka najprawdopodobniej sprawi, że będziesz płakać.
NPR
Hipnotyzująca . . . Kawakami to mistrzyni wewnętrznego głosu. W jej prozie jest coś, co zamyka czytelnika w tym co tu i teraz. Jesteśmy zmuszeni radzić sobie z jej postaciami tak, jak żyją teraz: samotni, bezbronni i narażeni na zło.
World Literature Today
Kawakami prowadzi czytelnika przez otchłań zdeprawowanego, odczłowieczającego zachowania z przenikliwym psychologicznym wglądem, błyskotliwą wrażliwością i współczującym zrozumieniem. Dzięki temu gwiazda autorki błyszczy coraz jaśniej.
Publishers Weekly
Cała powieść jest właśnie taka. Obezwładniająca.
Wielki Buk
Mieko Kawakami nie boi się poruszać tematów społecznie trudnych i bolesnych. Po traktujących o kobiecości „Piersiach i jajeczkach” sięga po tematykę przemocy i wykluczenia. Słowa układające się w powieść Heaven Mieko Kawakami mają w sobie wiele subtelności – przez każdą stronę przepływa się z łatwością, topiąc w powolnej (co nie znaczy, że zbyt wolnej) akcji. Przy tym sama tematyka zdaje się z początku nie do końca współgrać z formą, autorka bowiem nie szczędzi czytelnikom obrazów zatrważającej brutalności.
Magazyn Czytelnik
O autorce
Mieko Kawakami – urodziła się w 1976 roku, w Osace w Japonii. Jest autorką światowego bestsellera, powieści „Piersi i jajeczka”, uznanej książką roku „New York Times’a” i jedną z 10 najlepszych książek roku 2020 magazynu „TIME”.
Była piosenkarką, jako poetka zadebiutowała w 2006 roku, a jako autorka w 2007 roku nowelą „Watakushi-ritsu in ha, mata wa sekai”. Jej książki znane są z poetyckich cech, feministycznych analiz kobiecego ciała, zaabsorbowania etyką i nowoczesnym społeczeństwem. Zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.