Dzieci żółtej gwiazdy

Autor:

Mario Escobar

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 16
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
408
Rok wydania
2020
Inne wersje (3)
Książka, op. twarda
za 26,94 zł
eBook, mobi, epub
za 26,18 zł
Audiobooki mp3
za 33,04 zł
Nasza cena: 25,94 zł 39,90 zł Taniej o: 35%

Nowa książka Mario Escobara, autora bestsellerowej „Kołysanki z Auschwitz”

Poruszająca opowieść o dramatycznej ucieczce, ogromnym poświęceniu i sile nadziei w ogarniętych wojną czasach.

Sierpień 1942 roku. Bracia Jakob i Moïse Stein przebywają u ciotki w Paryżu, będącym pod nazistowską okupacją. Rodzice chłopców, para znanych dramaturgów, zostawili ich pod opieką ciotki na jakiś czas, zanim znajdą bezpieczną przystań dla rodziny.

Przerażająca obława krzyżuje ich plany. Francuska żandarmeria pod rozkazami nazistów aresztuje chłopców i zabiera ich do Vélodrome d’Hiver – ogromnej posępnej budowli w pobliżu wieży Eiffla, gdzie przetrzymywane są tysiące francuskich Żydów.

Jakob i Moïse wiedzą, że aby przeżyć, muszą uciekać i odnaleźć rodziców. Ich jedyną wskazówką są listy wysłane z południa Francji. Podczas niebezpiecznej wędrówki przez okupowany kraj chłopcy spotkają wielu życzliwych ludzi, gotowych, aby ich chronić. Niektórzy z nich zapłacą za to najwyższą cenę.


Pobierz darmowy fragment

Recenzje (16)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor przedstawia historię dwóch braci Jakoba i Moise Stein, którzy zostali pod opieką ciotki kiedy to ich rodzice wyjechali z Francji w poszukiwaniu miejsca, gdzie mogliby bezpiecznie zamieszkać w czasach okrutnej wojny. Chłopcy spragnieni ciepła rodziców podejmują szaloną decyzję i postanawiają ich odnaleźć. Czy uda im się osiągnąć cel? Czy okrutni Niemcy pozwolą im na to? Odsyłam Was do książki! 🌿Nie będę ukrywać, że nie mogłam doczekać się tej pozycji. Po bestsellerowej "Kołysance z Auschwitz" z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnej powieści Autora. Lecz finalnie się nieco rozczarowałam. Jak dla mnie cała historia była trochę za płaska. Momentami wydarzenia rozgrywały się zbyt pospiesznie, a w innych chwilach ciągnęły zbyt długo. Nie ukrywam, że były również momenty wzruszające oraz te naprawdę ciekawe, kiedy nie mogłam oderwać się od powieści. Jednak finalnie czuję niedosyt po przeczytaniu książki... Nie odczułam klimatu i zagrożenia, jakiego faktycznie doświadczali ludzie w czasach wojny. 🌿Czy polecam książkę? Hmm.. Jeśli nie jesteś wymagającym czytelnikiem i chcesz przeczytać fikcyjną historię wojenną w lekkim stylu bez większej ilości szczegółów to jest to lektura w sam raz dla Ciebie 😉.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  1942 rok. Czas okropnej wojny, Paryż. Dwaj bracia Moise i Jacob, którzy wyruszają w podróż pełną smutku i krzywdy. Ich rodzice podjęli trudną decyzję i chłopcy zostali u swojej ciotki na czas aż rodzice znajdą bezpieczne miejsce.

  Po ucieczce która następuje po zamknięciu ich w prowizorycznym więzieniu podczas łapanki, ich celem jest odnalezienie rodziców. Za wskazówkę mają tylko listy od rodziców jakie przypadkowo znaleźli w domu ciotki.

  To dwójka dzieci, która musi szybko dorosnąć i ruszyć przed siebie. Każdego dnia są coraz bliżej jednak te dni są niepewne, pełne przykrości. Muszą prosić o pomoc ludzi których zupełnie nir znają i liczyć na ich dobre serca. Ich tułaczka jest długa i trudna. Zmierzą się z całym światem.

  Obraz wojny jest obrazem krzyku, który słychać w ciszy. Prawdziwe piekło jakie nastąpiło na ziemię i zniszczyło wiele. Otchłań w która ludzie wpadali jeden za drugim. Książka pokazuję nam aspekt wojny od strony dzieci i ich doświadczeń. Czy ich doświadczenia są mniej ważne niż dorosłych? Nie. Dzieci również tkwiły w piekle wojny i znały to uczucie. Ich serca były przepełnione bólem i cierpieniem, jednak wielu ludzi nie traciło nadziej.

  Takie książki są po prostu trudne. Nasze pokolenie nie zna tego cierpienia i patrzymy na to wszystko z boku.

  Książka jest skupiona na chłopcach i ich doświadczeniu. Nie ma w niej tego co nie da nam spać, jednak fragmenty zostaną w pamięci na dłużej.

  Polecam wam książkę, jak i jej poprzedniczkę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Każde pokolenie żywi nadzieję że świat rozpocznie się na nowo... ''

  Tymi słowami Mario Escobar rozpoczyna swoją kolejną powieść, w której zawarł nietylko niezwykłą historię, ale także pokazał jak duża potrafi być potęga i miłość rodziny.

  Nie często sięgam po powieści historyczne, szczególnie te, które dotyczą drugiej wojny światowej. Z tą powieścią było zupełnie inaczej. Po dużym sukcesie Kołysanki z Auschwitz, stwierdziłam, że muszę przeczytać najnowszą powieść autora. Tematyka nie była dla mnie łatwa, tym bardziej że dotyczyła dzieci. Dzieci które powinny się bawić, a nie uciekać przed wojną... Bracia Jacob i Moise zostają u ciotki w Paryżu. Dzięki temu ich ich rodzice mogli poszukać innego spokojnego miejsca do zasiedlenia. Niestety podczas niespodziewanej obławy bracia zostają aresztowani i wpedzeni w niewolę. Chłopcy nie poddają się tak łatwo i postanawiają uciec, tym samym chcąc odnaleźć swoich rodziców. Jedyne co im po nich zostało to list z okolic południowej Francji, gdzie chłopcy chcą się dostać. Od tego momentu zdani są na siebie, oraz na ludzi którzy oferują im pomoc. Czy wszystkim mogą zaufać? Jaka karę poniosą ci, którzy zdecydowali się im pomóc? Czy odnajdą rodziców?

  Dzieci żółtej gwiazdy były dla mnie niezwykle ciężka lekturą. Było to spowodowane moimi emocjami, które mną targały. Głównie towarzyszył mi strach o życie chłopców, ale także wylałam wiele łez w związku z wydarzeniami w których brali udział. Autor skupił się na przekazaniu nie tylko dobrej historii, ale także na wartościach takich jak: rodzina,oraz miłość braterska. Postaci, które stworzył były zmuszone szybko dorosnąć, przez co zdarzały się momenty kiedy chłopcy wydawali mi się zbyt dojrzali jak na swój wiek. Akcja wydawała mi się dość dynamiczna, choć zdarzały się momenty kiedy autor dozowal rozwój wydarzeń. Pomimo tego że jest to powieść fikcyjna, odniosłam wrażenie jakby wszystkie opisane sceny wydarzyły się w przeszłości. Książka bardzo mnie poruszyła, jednak cieszę się że mogłam ją przeczytać. Jest świetna! Szczerze mówiąc autor zachęcił mnie do powieści historycznych, nie tylko poprzez swój warsztat pisarski ale także przez wzgląd na historię.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wiedziałam, że się wzruszę. Wiedziałam, że na pewno mocno tę powieść przeżyję. Wiedziałam, że emocjonalnie da mi popalić i kilka dni będzie siedzieć w mojej głowie. Tak było po lekturze "Kołysanki z Auschwitz", która była pierwszą powieścią Mario Escobara. Uwierzcie mi, że nie miał znaczenia fakt, że powieść w większości stanowi fikcję literacką. Wystarczyło tych kilka zdań, z których czytelnik dowiaduje się, że jednak cała historia oparta jest na zdarzeniach, które podczas wojennej zawieruchy gdzieś się wydarzyły. Niby nie do końca takie same, niby powieść tylko dotyka prawdziwych zdarzeń... I co z tego? I tak ryczałam jak bóbr i to kilka razy. "Dzieci żółtej gwiazdy" to powieść, która równie mocno przemawia do emocji czytelnika.

  Rok 1942. Francja. Kraj został podzielony na dwie części, które diametralnie się od siebie różnią. Osoby pochodzenia żydowskiego są prześladowane i tu, i tu, jednak szanse przeżycia niewątpliwe były większe pod rządami Vichy. Niestety bracia Jakob i Moise Stein żyją w tej mniej „przyjaznej" części Francji. Ich rodzice jakiś czas temu uciekli do Argentyny, pozostawiając chłopców pod opieką ciotki i solennie obiecując, że po nich wrócą. Pewnego dnia, idąc do szkoły, chłopcy zauważyli pojazdy przeznaczone przez nazistów do przewożenia Żydów. Próbowali jeszcze zwiać francuskiej żandarmerii polującej na ich pobratymców, jednak uczynna sąsiadka wskazuje ich kryjówkę. Rodzeństwo zostaje zabrane do Vélodrome d’Hiver. To wielka hala sportowa, do której zagoniono tysiące Żydów przeznaczonych do wywiezienia. Chłopcy na szczęście nie mają ochoty biernie czekać na swój los, tylko robią wszystko, aby uciec. Ucieczka się udaje, niestety jedna okazuje się, że nie mają dokąd wrócić. Jedyne co im pozostaje to wędrówka na własną rękę w poszukiwaniu rodziców. Podczas wyprawy, która trwa przeszło rok, spotykają bardzo różnych ludzi, którym muszą zaufać. Jedni pomagają, inni biernie obserwują zapasy chłopców z przeciwnościami losu. W końcu malcy trafiają do wioski Le Chambon-sur-Ligon. I co się okazuje? Ta wioska istniała naprawdę, a jej pastor, Andre Trocme wraz z żoną zostali wyznaczeni na Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uratowali setki Żydów, chowając ich przed nazistowskimi żandarmami. To właśnie w tej wiosce nasze rodzeństwo przeżyło najlepszy okres podczas całej ucieczki. Chodzili do szkoły, obchodzili święta... oczywiście tęsknili za rodzicami, ale miłość dawana im przez mieszkańców wioski pozwalała przetrwać. To tu właśnie Jacob przeżywa swoja pierwszą miłość i tu też przeżywa rozstanie. Nikt o nic nikogo nie pyta. Ważne jest to, że każdy jest człowiekiem zasługującym na godne życie.

  Oczywiście nasi mali podróżnicy przeżyli wiele i postój w wiosce Le Chambon-sur-Ligon to tylko etap w podróży. Dzięki pomocy wielu ludzi udało się im przetrwać i warto podkreślić, że kilka osób zapłaciło za to życiem.

  Powieść "Dzieci żółtej gwiazdy" jest naprawdę poruszająca. Autor już w "Kołysance z Auschwitz” udowodnił, że potrafi poruszać ludzkie serca. Jednak, nawet wiedząc o tej wyjątkowej umiejętności autora, nie udało mi się powstrzymać łez. Mali chłopcy w wojennej zawierusze, podróżujący przez nazistowską Francję... naprawdę nie trzeba więcej, aby poruszyć ludzkie serca. A właściwie trzeba. Bo najbardziej poruszyły mnie zdjęcia umieszczone na końcu książki. Spojrzeć w oczy człowieka, który zrobił tak wiele dobrego to naprawdę wielkie uczucie. Są też zdjęcia Mario Escobara zrobione w Le Chambon-sur-Ligon, które pozwalają domniemywać, że autor nieźle przygotował się do pisania tej powieści.

  Polecam tę powieść z całego serca. To trochę tak jakby dotknąć historii. Niesamowite.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest rok 1942. Bracia Jakoby i Moise Stein są pod opieką ciotki we Francji ,która jest pod okupacją nazistów. Mieli przebywać pod opieką tylko jakiś czas ,aż rodzice chłopców znajdą bezpieczną przystań. Lecz to nie takie proste. Pewnego dnia podczas szykowania się do szkoły chłopcy nie myśleli ,że może stać się coś ,co zmieni ich życie na zawsze. Przechodząc przez bramę kamienicy ,w której mieszkali zauważyli wozy ,które były przeznaczone dla Żydów. Nie ten czas i miejsce ,w którym się znaleźli. Po mimo ucieczki niestety i oni się tam znaleźli. Lecz to dopiero początek ich przygody. Będą zmuszeni do ucieczki ,by odnaleźć ciotkę ,a później rodziców. Na drodze spotkają ludzi o dobrych sercach gotowych pomóc rodzeństwu. Lecz nie zawsze wyjdzie to im na dobre. Niektórzy za pomoc dzieciom zapłacą najwyższą cenę. Lecz czy uda się braciom znaleźć rodziców i być w końcu bezpiecznym? Co ich czeka po drodze?

  To moja pierwsza książka tego autora. Z tego co wiem napisał już jeden bestseller Kołysanka z Auschwitz. Nie czytałam jej ,ale po tej książce myślę ,że po nią sięgnę. Nie wiadomo ile prawdy i faktów jest ukryte w książce. Czy faktycznie się wydarzyła ,czy to tylko fantazja autora? Lecz na samym końcu książki mamy daty i dużo zdjęć osób i miejsc ,które są opisane w książce.

  Czytałam z zapartym tchem całą tę historię. I czasami byłam wstrząśnięta jak ludzie ludziom zgotowali taki los. Najbardziej cierpią dzieci w tamtych czasach. Nie wyobrażam sobie ,by dzieci wędrowały przez pół kraju w poszukiwaniu rodziców. Sami w świecie pełnym niebezpieczeństw i okrutnych ludzi nie zważając na to czy to dorośli czy dzieci. Książkę czytało się lekko. Akcja goni akcję. Co tam możemy spotkać to przerażenie , drżenie o własne życie ,ucieczka ,głód i oczywiście strach w dużych ilościach.

  Jeżeli chcecie przeżyć niesamowitą historię oczami dzieci w czasie okupowanej Francji. To jak najbardziej polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 11 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pakiet: Kołysanka z Auschwitz, Dzieci żółtej gwiazdy 5/5 Nasza cena:
38,94 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Kołysanka z Auschwitz, Dzieci żółtej gwiazdy

Bestsellerowe powieści Mario Escobara Poruszające historie, które zostają w pamięci na długo. W pakiecie znajdują się książki: „Kołysanka z Auschwitz” Historia inspirowana życiem Helene Hannemann, matki, która poświęciła wszystko dla rodziny i dzieci, które miała nadzieję uratować. Helene...
Kołysanka z Auschwitz 5/5 Nasza cena:
20,94 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kołysanka z Auschwitz

Wzruszająca opowieść o wytrwałości, nadziei i sile w jednym z najbardziej przerażających okresów w historii świata Niemcy, 1943 rok. Helene Hannemann budzi swoje dzieci, aby zaczęły szykować się do szkoły. Jej mąż Johann niedawno stracił pracę i nie ma szans na nową ze względu na swoje romskie...
Dzieci żółtej gwiazdy 5/5 Nasza cena:
26,94 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzieci żółtej gwiazdy

"Dzieci żółtej gwiazdy" to kolejna pasjonująca powieść historyczna autora "Kołysanki z Auschwitz". Losy dwóch żydowskich chłopców w okupowanej i kolaborującej z Niemcami Francji. Paryż to miasto miłości i sztuki, ale mało kto myśli o tym w sierpniu 1942 roku. Miasto znajduje się pod niemiecką...
Kołysanka z Auschwitz 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kołysanka z Auschwitz

Wzruszająca opowieść o wytrwałości, nadziei i sile w jednym z najbardziej przerażających okresów w historii świata Niemcy, 1943 rok. Helene Hannemann budzi swoje dzieci, aby zaczęły szykować się do szkoły. Jej mąż Johann niedawno stracił pracę i nie ma szans na nową ze względu na swoje romskie...
Kołysanka z Auschwitz. Wydanie kieszonkowe 5/5 Nasza cena:
8,40 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kołysanka z Auschwitz. Wydanie kieszonkowe

Historia inspirowana życiem Helene Hannemann, matki, która poświęciła wszystko dla rodziny i dzieci, które miała nadzieję uratować Helene Hannemann, rodowita Niemka, mieszka z mężem romskiego pochodzenia, z którym ma piątkę dzieci. Pewnego poranka 1943 roku do ich życia wkracza niemiecka policja...
eBook Kołysanka z Auschwitz mobi epub 5/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Kołysanka z Auschwitz mobi epub

Historia inspirowana życiem Helene Hannemann, matki, która poświęciła wszystko dla rodziny i dzieci, które miała nadzieję uratować Helene Hannemann, rodowita Niemka, mieszka z mężem romskiego pochodzenia, z którym ma piątkę dzieci. Pewnego poranka 1943 roku do ich życia wkracza niemiecka policja...
Audiobook Dzieci żółtej gwiazdy mp3 4/5 Nasza cena:
33,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Dzieci żółtej gwiazdy mp3

Nowa książka Mario Escobara, autora bestsellerowej „Kołysanki z Auschwitz” Poruszająca opowieść o dramatycznej ucieczce, ogromnym poświęceniu i sile nadziei w ogarniętych wojną czasach. Sierpień 1942 roku. Bracia Jakob i Moïse Stein przebywają u ciotki w Paryżu, będącym pod nazistowską okupacją....
eBook Dzieci żółtej gwiazdy mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dzieci żółtej gwiazdy mobi epub

"Dzieci żółtej gwiazdy" to kolejna pasjonująca powieść historyczna autora "Kołysanki z Auschwitz". Losy dwóch żydowskich chłopców w okupowanej i kolaborującej z Niemcami Francji. Paryż to miasto miłości i sztuki, ale mało kto myśli o tym w sierpniu 1942 roku. Miasto znajduje się pod niemiecką...
Audiobook Kołysanka z Auschwitz mp3 5/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Kołysanka z Auschwitz mp3

Historia inspirowana życiem Helene Hannemann, matki, która poświęciła wszystko dla rodziny i dzieci, które miała nadzieję uratować Helene Hannemann, rodowita Niemka, mieszka z mężem romskiego pochodzenia, z którym ma piątkę dzieci. Pewnego poranka 1943 roku do ich życia wkracza niemiecka policja...
Audiobook Kołysanka z Auschwitz CD 4/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Kołysanka z Auschwitz CD

Wzruszająca opowieść o wytrwałości, nadziei i sile w jednym z najbardziej przerażających okresów w historii świata Niemcy, 1943 rok. Helene Hannemann budzi swoje dzieci, aby zaczęły szykować się do szkoły. Jej mąż Johann niedawno stracił pracę i nie ma szans na nową ze względu na swoje romskie...
Dziewczyny w przestworzach 5/5 Nasza cena:
25,14 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny w przestworzach

Zdumiewająca historia pilotek Kobiecych Sił Powietrznych, których odwaga podczas II wojny światowej zmieniła zwyczajne kobiety w niezwykłe bohaterki. Jest 1941 rok. Audrey Coltrane zawsze chciała latać. Od małego błagała ojca, żeby nauczył ją tego na pobliskim lotnisku w Teksasie. Dlatego też kiedy...
Dziewczyna z nagietkowym szalem 5/5 Nasza cena:
30,26 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna z nagietkowym szalem

Nagietkowy wzór na tajemniczym szalu łączy dwa wymiary czasowe. Wrzesień, rok 1911. W porcie na wyspie Ellis Island przebywa pielęgniarka Clara Wood. Nie jest w stanie zmierzyć się z wizją powrotu do rodzinnego Manhattanu, bo właśnie tam w pożarze szwalni Triangle Shirtwaist zginął jej ukochany....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula