Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
232
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
Książka, op. twarda
za 32,54 zł
Nasza cena: 22,71 zł 29,90 zł Taniej o: 24%

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" to publikacja, z której dowiesz się więcej o tym, co działo się za drzwiami Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek. Jakie mroczne tajemnice skrywa to miejsce?

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" to wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej, opisujący przerażające praktyki ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. O miejscu tym stało się głośno za przyczyną śledztwa w sprawie o zabójstwo, którego dopuścił się jeden z byłych podopiecznych sióstr boromeuszek. To ON w toku śledztwa ujawnił swoje traumatyczne przeżycia z czasów pobytu w ośrodku, a sprawę nagłośniła później "Gazeta Wyborcza".

Reportaż Justyny Kopińskiej jest owocem skrupulatnego dziennikarskiego śledztwa. Autorka przeprowadziła liczne rozmowy z kilkudziesięcioma byłymi wychowankami, z wychowawcami i urzędnikami, dotarła także do wielu dokumentów, a także do śledczych, dzięki którym sprawa trafiła na wokandę. W swojej książce ukazuje drogę do ujawnienia wstrząsającej prawdy o spirali przemocy nakręcanej przez siostry prowadzące ośrodek, począwszy od śledztwa w sprawie zaginięcia Mateusza Domaradzkiego w 2006 roku.

W cytowanych przez autorkę wypowiedziach maluje się obraz dziecięcego piekła. Podopieczni ośrodka byli nie tylko zaniedbywani, ale również wyśmiewani, upokarzani i katowani. Powszechną praktyką w ośrodku było molestowanie i gwałcenie młodszych wychowanków przez starszych. Dyrektorka ośrodka, siostra Bernadetta, jawi się jako osoba budząca przerażenie nie tylko wychowanków, ale i niektórych sióstr czy wychowawców dochodzących.

Autorka niejako przełamuje silne tabu kulturowe w Polsce, ujawniając przestępstwa duchownych i uderzając w pozytywny stereotyp siostry zakonnej. Przedstawia mechanizm chroniący duchownych, który sprawił, że wielu świadków nie ułatwiało prób dotarcia do prawdy, a sprawie towarzyszyła zmowa milczenia. Jednakże Justyna Kopińska nie demonizuje sprawców, a przedstawiony przez nią obraz wydarzeń nie jest czarno-biały. Z ogromną empatią opowiada o zbiorowości ofiar i sprawców, o braku przygotowania pedagogicznego sióstr, o bezbronności, ale i o premedytacji.


Opinie o książce

Wstrząsająca opowieść o tym, jak zakonnice w Zabrzu przekształciły ośrodek wychowawczy dla dzieci w koszmarny obóz, w którym panowały przemoc, gwałt i strach. To też opowieść o tym, że różne instytucje państwa przez lata przymykały oko na ten ohydny proceder. Książka jest dobrym materiałem na film o mrocznej stronie współczesnej Polski.

Małgorzata Szumowska, reżyserka

To jest wstrząsająca opowieść o Polsce widzianej z „bidula”, z ośrodka dla dzieci biednych i opuszczonych. To jest inna Polska niż ta, którą oglądamy codziennie - to Polska ludzi wykluczonych i nieszczęśliwych. To również opowieść o instytucjach państwa polskiego widzianych z tej nieszczęśliwej perspektywy - ileż w nich konformizmu i zakłamania. To wreszcie opowieść o zakonie sióstr Boromeuszek, które z opiekunek dzieci nieszczęśliwych przeobraziły się w instytucję oprawców pełnych okrucieństwa. To chyba najbardziej mroczna i zdegenerowana twarz polskiego katolicyzmu. Zakonne wychowawczynie o zdeformowanych sumieniach wychowywały dzieci, którym deformowały sumienia i osobowości. Ta książka to więcej niż reportaż - to moralitet. Lektura gorzka, choć fascynująca przez obiektywizm i uczciwość narracji. Chociaż ta opowieść skłania do pesymizmu, to przecież budzi optymizm fakt, że znaleźli się ludzie, którzy podjęli sprzeciw wobec zła i pisarka, która ten sprzeciw podjęła i rzetelnie opisała. Ku nauce i przestrodze.

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”

Justyna Kopińska pokazuje jak przerażające w skutkach dla jednostki mogą być zaniedbania państwa w wypełnianiu roli gwaranta praw człowieka.

Draginja Nadazdin, dyrektorka Amnesty International Polska

Książka Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie to aktualna wersja baśni Nowe szaty króla Hansa Chrystiana Andersena. Justyna Kopińska optymistycznie opowiada nam, że przy całym społecznym zakłamaniu wokół "domu dziecka" siostry Bernadetty znaleźli się na szczęście: jedno dziecko, jedna pani nauczycielka, jedna pani prokurator, policjant i psycholog, aby reszta zobaczyła, że KRÓL JEST NAGI.

Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa


O autorce

Justyna Kopińska to polska reportażystka i socjolog. Publikuje w magazynie "Duży Format", zajmując się przede wszystkim tematyką kryminalną. Zadebiutowała książką "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?", ogromną popularność przyniósł jej reportaż literacki "Polska odwraca oczy", na swoim koncie ma także zbiór reportaży "Z nienawiści do kobiet".

Recenzje książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? (4)

 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Myśli, a raczej pytania jakie przychodziły mi do głowy, podczas czytania tej książki, to przede wszystkim:

  Jak to wszystko mogło się stać i co to była za wielka skala okrucieństwa?

  Coś jest z ludźmi nie tak... bardzo nie w porządku.

  Nie mieściło, mi się w głowie, jak do tego mogły doprowadzić zakonnice, ale to wszystko nie miało by miejsca , gdyby nie odpowiednie urzędy i instytucje, które pozwalały na niekontrolowaną działalność tej placówki.

  Jako reportaż polecam bardzo, co do treści ...

  Jeśli nie masz nerwów do takich spraw to może być ciężkie.

  Polecam, bo warto przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka opowiada o sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Relacja bez cenzury!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  [Adres usunięty]

  Swoją
  przygodę z twórczością Justyny Kopińskiej rozpoczęłam od niezwykle popularnego tytułu "Polska odwraca oczy", jednak wiedziałam, że na pewno dość szybko sięgnę także po jej debiut, czyli "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?", którą niedawno wznowiono.

  W naszym kraju siostry zakonne czy księża traktowani są z dużym szacunkiem oraz niemałym dystansem. Powszechnie uważa się, że są to ludzie o dobrych i miłosiernych sercach, dlatego bardzo często ich działalność nie jest sprawdzana w jakikolwiek sposób. Niestety coraz częściej słyszymy o okropnych wydarzeniach dziejących się wśród osób duchownych, tak jak w przypadku sierocińca w Zabrzu, gdzie stosowano nieludzkie praktyki wobec dzieci.

  Przywiązywanie do kaloryfera lub słupa na wiele godzin, bicie, wyzywanie, szykanowanie, zamykanie w pokoju, wyrywanie włosów, zmuszanie do jedzenia wymiocin czy przyzwalanie na gwałty pomiędzy wychowankami. Jak po takich przejściach można pójść dalej, będąc zwyczajnym obywatelem? Jak można założyć rodzinę i cieszyć się z jej obecności? Niestety większość wychowanków nie potrafi poradzić sobie z traumą - wielu z nich stało się przestępcami, gwałcicielami oraz mordercami.

  Niektóre dzieci zdobywały się na odwagę, aby podzielić się swoimi przeżyciami z nauczycielami w szkole, co ani razu nie przyniosło pozytywnych skutków. Wychowawcy albo bagatelizowali problem, wierząc, że zakonnice są uosobieniem dobroci, zatem dziecko zapewne ma zbyt wybujałą wyobraźnię, albo kierowały swoje zastrzeżenia do dyrektor ośrodka, która sama szykanowała swoich wychowanków.

  Siostra Bernadetta ewidentnie wykazuje osobowość psychopatyczną, a do tego jest wytrawną kłamczuchą, potrafiącą omamić wszystkich dookoła. Za ogromne spustoszenie w psychice ogromnej liczby dzieci została skazana na... dwa lata pozbawienia wolności. To kpina wobec nas wszystkich, a szczególnie pokrzywdzonych. Niestety w naszym kraju ludzie, którzy ukradną bochenek chleba z głodu dostają większe kary, niżeli zabójcy czy osoby przez lata znęcające się nad innymi. Straszna jest świadomość tego, że w tym wszystkim zawiniło grono osób, które nadal sprawuje opiekę nad dziećmi...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,(...) o siostrach, które przyszły do nas z piekła"

  To coś więcej niż reportaż.

  To historia o niesprawiedliwości.

  O przerażających konsekwencjach przemocy.

  O potwornościach, do jakich zdolny jest nawet "święty" człowiek.

  I o bezradności.

  Historia Ośrodka Wychowawczego Sióstr Boromeuszek w Zabrzu.

  Parędziesiąt lat nieludzkich kar, poniżania, gwałtów, niszczenia serc, umysłów i marzeń.

  Ciężko pojąć, że to wszystko działo się także w XXI wieku.

  Bezkarność sprawców trwała za długo, ale do poczucia owej bezkarności siostry miały niestety podstawy. Korupcja, znajomości, ślepe zaufanie do osób duchownych.

  "Zakonnic nie sprawdzamy" - winni są także ci, którzy odpowiednio nie kontrolowali tej placówki.

  Dlaczego więc skazane zostały jedynie 2 siostry? W ośrodku było ich 8. Każda była świadoma, co się dzieje.

  Mimo że książka stawia wiele pytań i daje wiele odpowiedzi to ja nadal nie potrafię tego zrozumieć.

  I chyba nigdy nie zrozumiem.

  Długo myślałam, co powinnam tutaj napisać.

  Z pewnością należą się ogromne podziękowania i zasłużony ukłon w stronę autorki @[Adres usunięty]ska

  Widać ogrom pracy włożony w ten reportaż. Rzetelne informacje, dociekliwość, nieugiętość.

  Po raz kolejny możemy uświadomić sobie w jakiej rzeczywistości prawnej żyjemy.

  Za kradzież komputera grozi nawet kilka lat pozbawienia wolności.

  Siostra Bernadetta została skazana na 2 lata więzienia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Książka jednej z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek „Współczesną wojnę“ rozpoczyna reportaż o najważniejszym konflikcie 2022 roku. To wynik trzech podróży dokumentacyjnych autorki w kluczowych etapach wojny w Ukrainie oraz wszechstronnego doświadczenia dziennikarskiego w tematach...
dodaj do schowka Do koszyka 34,78 zł
Książka najczęściej nagradzanej dziennikarki. Zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska. Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w...
dodaj do schowka Do koszyka 25,25 zł
Zbiór felietonów, tekstów i przemyśleń najczęściej nagradzanej polskiej dziennikarki Lekarstwo dla duszy to owoc wieloletniej działalności publicystycznej Justyny Kopińskiej, a zawarte w tej książce teksty - wcześniej publikowane na łamach "Vogue.pl" zebrane i opracowane specjalnie na potrzeby...
dodaj do schowka Do koszyka 30,78 zł
Wstrząsająca opowieść o ZŁU absolutnym Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie ich wiarygodności jest wejście w sam środek zamkniętego świata, w którym ZŁO może pozostać zupełnie...
dodaj do schowka Do koszyka 26,50 zł
Książka najczęściej nagradzanej dziennikarki Zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska. Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w...
dodaj do schowka Do koszyka 32,54 zł
Mówiły: Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zapisane. To najbardziej wstrząsająca reportażowa książka roku. O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Ośrodku przez ponad trzydzieści lat, było w ogóle możliwe? Czy...
dodaj do schowka Do koszyka 32,54 zł
Wybrane bestsellery
Jaki piękny kolorowy motyl! Pucio nie posiada się z zachwytu! Ale co to? Hej, motylku, zaczekaj! Pucio biegnie za umykającym motylem, poznając przy tym kolory w swoim otoczeniu. Naucz się ich razem z Puciem i poszukaj na ilustracjach! Przy okazji odkryj różne dźwięki, które możesz usłyszeć w parku,...
dodaj do schowka Do koszyka 19,98 zł
Jeśli twoja wizja relacji ogranicza się do kupowania mi kwiatków i zabierania na kolacje, ale jednocześnie zatajania przede mną swoich problemów, bo są zbyt poważne, by zawracać nimi moją słodką małą główkę, to przepraszam, ale nie ma szans, byśmy się dogadali. Nie szukam kolejnego starszego...
dodaj do schowka Do koszyka 31,90 zł
Kontynuacja historii bohaterów z I Wanna Fall. Bright Side Po wypadku Raise`a świat Lei zupełnie się zmienia. Chłopak wydaje się kimś zupełnie innym. Jest zimny, niedostępny, obcy. Dziewczyna nie wie, co ma o tym wszystkim myśleć. Jedyne, co czuje, to ból złamanego serca. Jakby tego było mało,...
dodaj do schowka Do koszyka 34,77 zł
KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ BELLADONNYNOMINOWANA DO GOODREADS CHOICE AWARDS 2023INTRYGUJĄCA, MAGICZNA, GOTYCKA OPOWIEŚĆ, ROZGRYWAJĄCA SIĘ WŚRÓD SZELESTU JEDWABI, LŚNIĄCYCH POSADZEK SAL BALOWYCH I OGRODÓW RODZĄCYCH ŚMIERCIONOŚNE ROŚLINY.Zamordowano diuka Berness. O zabójstwo oskarżono właściciela...
dodaj do schowka Do koszyka 35,69 zł
W świecie rządzonym przez obdarzonych mocami Elitarnych Zwyczajna dziewczyna ze slumsów staje przed wyzwaniem, jak przetrwać.W królestwie Ilyi Zwyczajni skazani są na banicję lub śmierć. Ich niedobitki ściga Kai, brat następcy tronu, od dziecka szkolony na Egzekutora. W czasie jednej z takich akcji...
dodaj do schowka Do koszyka 42,83 zł
Przedstawiamy książeczkę, którą pokocha każdy trzylatek! Nowoczesna i kolorowa grafika przykuje oko dziecka, a zadania idealnie dopasowane do poziomu rozwoju trzyletniego malucha sprawią, że sięgnie po nie chętnie i będzie się dobrze bawić. Ćwiczenia pomagają rozwinąć koncentrację, nauczyć się...
dodaj do schowka Do koszyka 5,03 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula