Ciemno, prawie noc

Autor:

Joanna Bator

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
496
Rok wydania
2019
Inne wersje (4)
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Audiobooki mp3
za 34,42 zł
Film na DVD
od 29,99 zł
Nasza cena: 31,99 zł 39,99 zł Taniej o: 20%

"Ciemno, prawie noc" to mroczna, pełna zagadek opowieść o powrocie w rodzinne strony.

Kolejna trzymająca w napięciu powieść Joanny Bator, która potrafi zaskoczyć niejednego Czytelnika i zaproponuje najmniej prawdopodobne rozwiązanie intrygi.

Reporterka Alicja Tabor przyjeżdża z Warszawy do Wałbrzycha. Jest to powrót po latach, bo Wałbrzych to miasto jej dzieciństwa. Sprowadzają ją do niego przede wszystkim sprawy służbowe. Od pewnego czasu w mieście giną w niewyjaśnionych okolicznościach dzieci, a dziennikarka ma się tą sprawą zająć, zbadać i opisać. Jednakże oprócz tajemniczych zniknięć Andżeliki, Patryka i Kalinki, w mieście mają miejsce również inne dziwne wydarzenia.

Nagłą śmiercią umiera prorok Jan Kołek, któremu w biedaszybie ukazała się i przemówiła do niego wałbrzyska Matka Boska Bolesna. To wydarzenie prowokuje rozruchy na tle religijnym zbuntowanych obywateli zgromadzonych wokół samozwańczego przywódcy duchowego, Jerzego Łabędzia. Wzmagają się bestialskie akty wandalizmu, a także przemocy wobec zwierząt. Pojawiają się pedofile i gwałciciele, poszukiwacze skarbu i sensacji, a nawet transseksualna bibliotekarka Celestyna.

Wszystko to w rodzinnym mieście Alicji Tabor, w którym jej własna, bolesna przeszłość powraca do niej ze zdwojoną siłą. To tu właśnie rozpamiętuje zniknięcie matki, śmierć rodziców i samobójstwo ukochanej siostry oraz obsesję ojca na punkcie skarbu Zamku Książ. Wśród wszechogarniającego zła pojawiają się jednak i dobre duchy w postaci stojących po jasnej stronie mocy Kociar oraz sąsiada Alicji, dobrego i poczciwego pana Alberta.

W 2019 r. ten specyficzny kryminał doczekał się ekranizacji. Film “Ciemno, prawie noc” stworzyli Magdalena i Borys Lankoszowie, a w rolach głównych wystąpili m.in. Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Agata Buzek i Piotr Fronczewski.


O autorce

Joanna Bator to urodzona w 1968 roku polska pisarka, publicystka i felietonistka. Jest wielbicielką i znawczynią kultury japońskiej, czego owocem są takie książki, jak "Japoński wachlarz", "Rekin z Parku Yoyogi" czy "Purezento". Ma w swoim dorobku także powieści opowiadające o Wałbrzychu i okolicach: "Piaskowa góra", "Chmurdalia" oraz "Ciemno, prawie noc", za którą otrzymała Nagrodę Literacką Nike.

Recenzje (8)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  11 z 15 osób uznało recenzję za przydatną

  Mimo, że Joanna Bator przedstawia w swojej najnowszej książce polskie społeczeństwo w krzywym zwierciadle, opis jest trafiony. Świetnie napisana powieść, ni to sensacyjna, ni to obyczajowa, ni to psychologiczna. W tle jedno z bardziej zaniedbanych miast polskich, Wałbrzych. Smutna opowieść o nas, o naszych lękach, zabobonach, niechęci do wszelkiej inności. Tacy właśnie jesteśmy, trochę straszno, ale są i optymistyczne postaci. Jednakże nie polecam osobom skłonnym do depresji, bo w książce jest na prawdę "ciemno, prawie noc".

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Joanna Bator to urodzona w Wałbrzychu pisarka, felietonistka i publicystka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku kulturoznawstwo, a także Szkoły Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przebywała na stypendiach w Nowym Jorku, Londynie i Tokio. Znawczyni i wielbicielka kultury japońskiej. Zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Kobieta”. Do jej najbardziej znanych książek należą „Japoński wachlarz” i „Piaskowa góra”, która odniosła sukces także za granicą. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator otrzymała w 2013 roku Literacką Nagrodę Nike.

  Reporterka Alicja Tabor wraca do swojego rodzinnego Wałbrzycha, aby napisać artykuł o trójce dzieci, która niedawno zniknęła tam w niewyjaśnionych okolicznościach. Szybko jednak zauważa, że z całym miastem dzieje się coś dziwnego – jakby narastała złość, niezadowolenie, coraz częstsze są akty przemocy. Wkrótce orientuje się, że mieszkańcy Wałbrzycha gromadzą się wokół pseudoreligijnego przywódcy Jerzego Łabędzia, niby-proroka, następcy Jana Kołka, któremu rzekomo ukazała się Matka Boska Bolesna, patronka Wałbrzycha. Alicja musi też mierzyć się z własną przeszłością. Powracają wspomnienia z dzieciństwa – ojciec ogarnięty manią odnalezienia rzekomo ukrytego w zamku Książ skarbu, starsza siostra, która popełniła samobójstwo jako nastolatka. Co tak naprawdę dzieje się w Wałbrzychu? Co stało się z dziećmi?

  „Ciemno, prawie noc” to tytuł idealnie oddający treść tej książki. Wałbrzych jest właśnie taki – ogarnięty mrokiem tak ciemnym, że w pewnym sensie trwa tu niemalże wieczna noc. Autorka zabiera czytelnika do swojego rodzinnego miasta – niby nie tak małego miasta, a jednak mającego coś z prowincjonalnej wsi: zamkniętą społeczność, własne tajemnice z przeszłości i demony teraźniejszości. To miasto ogarnięte szałem, przesiąknięte złem – jest tu wszystko, co najgorsze: bieda, patologie, nienawiść, krzywda zadawana tak ludziom, jak i zwierzętom, religijny fanatyzm, okrucieństwo, morderstwa, samobójstwa. To miasto złowrogie, ponure, tajemnicze, groźne, zupełnie niezachęcające swoją aurą. Jego mrok podkreśla czas akcji – zimny, mokry, okropny listopad, w najbardziej przytłaczającym, brzydkojesiennym wydaniu.

  Ale bohaterowie spokojnie dorównują Wałbrzychowi. Ponura, groźna aura miasta wydobywa z nich wszystko, co może być w ludziach najgorsze – zło, które powoli ich ogarnia, przenosi się jak zaraza z jednego na drugiego i zatruwa ich do tego stopnia, że nie ma już odwrotu. Najbardziej wyraźny jest tu wątek pseudoreligijnego fanatyzmu. Samozwańczy niby-prorok Jerzy Łabędź kontynuuje dzieło Jana Kołka, któremu ponoć w biedaszybie ukazała się Matka Boska Bolesna, gromadzi wokół siebie coraz więcej ludzi, wykrzykując bzdury na placu. Mieszkańcy Wałbrzycha coraz bardziej popadają w obłęd, szał. Tego nie da się opisać – to trzeba po prostu przeczytać. Trudno ubrać w słowa to, jak autorka w genialny sposób opisuje zło, które coraz bardziej wydobywa się z tych ludzi. Oni są dosłownie zamroczeni, nie myślą trzeźwo, po prostu idą ślepo za Jerzym Łabędziem, robią to, co im każe, choćby to były najbardziej absurdalne rzeczy. Zawierzyli mu. Bo religia. Nie widząc tego, że bardziej przypomina to sektę.

  Na uwagę zasługuje też to, jaką mistrzynią słowa jest Bator. Autorka przede wszystkim bawi się formą – „Ciemo, prawie noc” to głównie napisana w zwykły sposób opowieść z narracją pierwszoosobową, jednak co jakiś czas wplecione są między nią komentarze z Internetu. Dobrze wiemy, że w Internecie ludzie najbardziej pokazują swoje zezwierzęcenie, bo czują się anonimowi. Nie inaczej jest tutaj. Wszystko wygląda realistycznie, autorka doskonale odzwierciedliła pisownię i zachowanie ludzi w komentarzach na przykład do jakichś artykułów. Czyta się to topornie, niekiedy trzeba się mocno skupić, żeby zrozumieć, co ktoś miał na myśli – ale tak właśnie jest, Wałbrzyszanie w Internecie niczym nie odstępują od przeciętnego Polaka. Poza tym mistrzostwo słowa Bator ma też wpływ na kreację bohaterów – niekiedy ich wypowiedzi świetnie uzupełniają ich charaktery, najbardziej utkwiła mi w pamięci sytuacja, w której w wypowiedziach jednej osoby nie było w ogóle interpunkcji, co dawało świetny efekt słowotoku. Poza tym dialogi są niezwykle realistyczne. Zaś narracja prowadzona z pierwszej osoby z perspektywy Alicji to ubrana w piękne słowa opowieść.

  Jeśli macie ochotę na historię przesiąkniętą złem, mroczną, ponurą, ale jednocześnie niezwykle wciągającą i mocną – „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator będzie idealnym wyborem. Mnie ta książka po prostu oczarowała i myślę, że będzie jedną z tych niewielu powieści, do których będę wracać. Trudno mi jednak poza tymi epitetami – groźny, ponury, mroczny – opisać to, jaka jest i o czym jest ta powieść. Mam nadzieję, że demony przeszłości i demony teraźniejszości, z którymi trzeba sobie poradzić – albo im się poddać – są wystarczającą zachętą do tego, aby zainteresował Was ten tytuł. Naprawdę warto. Polecam, szczególnie na szarobure listopadowe wieczory. To kawał dobrej, polskiej (!) literatury, który warto poznać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonale napisana ale niesamowicie mroczna książka. Wciągająca. Pozostaje w pamięci. Polecam, że względu na doskonały warsztat pisarski, ale przygnębiająca, gdyż ukazuje najokropniejsze zakamarki ludzkich serc.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest to pierwsza moja książka tej autorki. Książka przenosi nas do Wałbrzycha - miasta kopalni jak również i biedy. W właśnie w mieście rodzinnym głównej bohaterki rozgrywa się cała akcja książki i tu dochodzi do różnych dziwnych sytuacji.

  Podsumowując książkę mogę śmiało polecić - wg. dobrze się ją czyta (prócz zapisków z wałbrzyskiego forum), jest wciągająca i muszę przyznać że zaskakująca.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Ciemno,prawie noc" przeczytałam ale ileż razy ją odkładałam,wracałam,miałam ochotę ja porzucić a zarazem dokończyć czytać.Zwyciężyła ciekawość i powieść mam przeczytaną.

  To powieść,którą nie czyta się może łatwo bo autorka rozdrobniła się w lirycznych opisach do maksimum. Sprawiły one,że miałam ochotę rzucić książką gdzieś w najdalszy kąt bo ileż można rozdrabniać się nad każdym elementem .Ale z drugiej strony ,język jakim posługuje się autorka jest wart tego by usiąść i skupić się na powieści.I warto było ,bo emocje po jej lekturze wciąż nie ostygły.Czuję grozę,przerażenie ale i satysfakcję,że Joanna Bator napisała taka perełkę,zupełnie inną niż te z kategorii literatury kobiecej.

  Główną bohaterką "Ciemno,prawie noc" jest zdolna dziennikarka Alicja Tabor,która pracuje w Warszawie.Kiedy w jej rodzinnym mieście-Wałbrzychu- dochodzi do serii porwań dzieci i spłonięcia schroniska dla zwierząt przyjeżdża na miejsce by zebrać materiały do artykułu.Kobieta zatrzymuje się w rodzinnym domu,gdzie nikt już nie mieszka( w czasie jej nieobecności domem opiekuje się sąsiad Albert Kukułka),ponieważ z rodziny Taborów nikt już nie żyje.Powrót do domu sprawi,że powracają na nowo wspomnienia i refleksje dotyczące spędzonych tam lat dziecięcych.Poznajemy ojca Alicji,siostrę Ewę oraz matkę Annę Lipiec ,która jest wielką zagadką książki.Mamy tu również Jana Kołka-wizjonera,któremu ukazała się Matka Boska w biedaszybie.

  Im dalej będziemy wczytywać się w lekturę tym bliżej będziemy poznawać, skrywane tajemnice,pojawią się nowe wątki z życia Alicji,starzy znajomi i listy,które czekają na Alicję w bibliotece od wielu lat.Prócz tych sekretów autorka stworzyła świat ,który wydaje się taki realny.Mamy tu podziemne korytarze ,wiszący na drzewie kot,próby włamania,ukryte w szparach pod podłogą niemieckie włosy czy paznokcie,ludzi,którzy są wykluczeni ze społeczności,tajemnicze kociary."Ciemno,prawie noc" to powieść o wykorzystywaniu seksualnym dzieci,pornografii,zaburzeniach psychicznych,o przemocy,szaleństwie, krzywdzie i biedzie,to jest po prostu prawda o naszym społeczeństwie,która boli.Można by jeszcze sporo wymieniać ale nie chcę zdradzać więcej i zniechęcać do czytania.

  Joanna Bator to doskonała obserwatorka świata rzeczywistego,która zadbała o każdy szczegół.Idealnie wychwyciła język ,którym posługuje społeczeństwo na forach internetowych, odtworzyła błędy językowe,bluźnierstwa,wtopiła w tą niesamowitą fabułę wydarzenia,którym żyła cała Polska.

  Książka jest na prawdę imponująca,bo wszystko jest tu dopracowane w najmniejszych detalach i zasługuje na uwagę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Chmurdalia 0/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chmurdalia

Pod mym oknem Cyganka stojała cała zbroczona w krwi, śpiewa córce Jadzia Chmura. Matka wydobywa z siebie głos, kusi śpiewem syrenim i krąży jak nakręcona. Córka jest nieruchoma i cicha, jak zasnęła, tak śpi. Obudź się, śpiąca królewno! Dominika nie słyszy słów Jadzi, tylko puste dźwięki, opadają...
Piaskowa Góra 0/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piaskowa Góra

Jadzia toczy się i kula. Dominika jest lekka i krucha. Gdyby Jadzia ją przysiadła, kostki córki chrupnęłyby jak wafelek do lodów. Jednak Dominika nadrabia szybkością, robi uniki. Podskakuje i wygina się jak zając z radzieckiej kreskówki. Każde zbliżenie Dominiki i Jadzi grozi kolizją,...
Audiobook Rekin z parku Yoyogi mp3 0/5 Nasza cena:
30,11 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Rekin z parku Yoyogi mp3

Joanna Bator wraca do Japonii - kraju, który od zawsze ją fascynował. W "Rekinie z parku Yoyogi" zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego...
Purezento 5/5 Nasza cena:
26,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Purezento

Purezento to na wksroś japońska powieść polskiej laureatki wielu nagród, Joanny Bator. Czym tym razem zaskoczy Czytelników? Tajemnicza historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść, która ma słodko-słony smak umami. Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie...
Audiobook Rekin Z Parku Yoyogi. Książka audio CD MP3 0/5 Nasza cena:
31,52 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Rekin Z Parku Yoyogi. Książka audio CD MP3

Joanna Bator wraca w swoim pisarstwie do Japonii, której poświęciła swój debiutancki zbiór esejów Japoński wachlarz. Choć jest teraz znacznie bogatsza w doświadczenia i wiedzę o kraju oraz jego mieszkańcach, nie utraciła wrażliwości na głęboką odmienność kulturową.Autorka zabiera czytelnika do...
Rok królika 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rok królika

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza...
Audiobook Ciemno, prawie noc mp3 0/5 Nasza cena:
34,42 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Ciemno, prawie noc mp3

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy...
Beerholm Przedstawia 0/5 Nasza cena:
12,45 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Beerholm Przedstawia

WAB 2004, ISBN: 83-89291-51-7, 125x195, 232 s., oprawa miękka Historia życia magika-iluzjonisty ucieszy czytelników lubiących efektowną fabułę. Absolwent teologii, zafascynowany także matematyką, zbacza z kapłańskiej drogi, by uczyć się magii u jednego z mistrzów tej sztuki. Rychło talent bohatera...
Akademia miłości Pocket 0/5 Nasza cena:
14,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Akademia miłości Pocket

Czy w swoim życiu masz szansę przeżyć romantyczną miłość? Dziennikarka Kirsty Bailey musiałaby odpowiedzieć, że nie choć ma całkiem niezły pakiet startowy: chłopaka. Jednak Joe nie wydaje się zainteresowany tym całym "na dobre i na złe". Gdy redaktor naczelny wysyła Kirsty na kurs słynnej Akademii...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula