Przenieś się do czasów PRL i odkryj sekrety machiny pogardy, która bezlitośnie niszczyła życia ludzi określanych jako "inni".
"Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów" jest wstrząsającym reportażem o szukaniu wspólnego wroga i prześladowaniu.
W latach osiemdziesiątych PRL zaczął trząść się w posadach, a jedynym sposobem dającym nadzieje na utrzymanie kontroli było znalezienie wspólnego wroga. Przeciwko komu najłatwiej podburzyć społeczeństwo? Kogo można bezlitośnie i bezkarnie wykorzystać do własnych celów?
Homoseksualni mężczyźni byli inwigilowani już od początku PRL. Nikt ich nie szanował, a wielu chciało ich całkowicie unicestwić. Nazywani "innymi", "chorymi", "zboczeńcami" czy "odmieńcami" musieli nauczyć się żyć we wrogim środowisku. Los nigdy nie był im przychylny. Ludzie ich okradali, szantażowali, a nawet mordowali. Z drugiej strony stało państwo, które pragnęło wykorzystać ich do realizacji własnych planów. Na domiar złego pojawił się nowy, nieznany wróg. AIDS.
W latach 1985 - 1987 rozpoczęła się akcja "Hiacynt", która składała się z trzech operacji milicji. Jej skutkiem były masowe zatrzymania, przemoc i przesłuchania homoseksualnych mężczyzn. Jaki był prawdziwy cel przeprowadzonej akcji? Ile teczek powstało w trakcie jej trwania i gdzie teraz są przechowywane? Ilu homoseksualistów było chronionych i czemu zdołali uniknąć swojego rodzaju czystki?
O autorze
Remigiusz Ryziński stworzył intrygujące reportaże, w których ukazuje trudy życia homoseksualnych mężczyzn w czasach PRL. Autor szuka odpowiedzi na dręczące go pytania dotyczące historii, a także zastanawia się, czy powstała w latach 80 machina nienawiści i pogardy nadal działa. Remigiusz Ryziński napisał również takie reportaże jak "Moje życie jest moje", "Dziwniejsza historia" oraz "Foucault w Warszawie".