Fatma

Autor:

Nadia Hamid

Średnia: 3.8 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
164
Rok wydania
2021
Nasza cena: 17,54 zł 26,99 zł Taniej o: 35%

Książka o różnicach kulturowych, które trudno przezwyciężyć nawet poprzez miłość. ''Fatma'' to propozycja dla każdego, kto ma ochotę na głęboką historię o relacjach dwóch kobiet z kompletnie innych światów. Doskonale obrazuje świat oraz przekonania libijskiej kobiety.

Fatma urodziła się w latach czterdziestych w Libii. Kobiety z tamtych rejonów od małego wychowywane są na oddane żony i matki. Nic więc dziwnego, że gdy tylko kobieta rodzi syna, myśli o nim wyłącznie według ustalonych standardów. Chce by syn - Muchtar - miał pomyślną przyszłość oraz dobrze się ożenił. Wybierając swoją dalszą drogę życia, potomek decyduje się jednak na wyjazd na studia do Polski, która według wyznawców islamu zawsze była krajem ludzi niewiernych.

W trakcie studiów syn Fatmy poznaje młodą Polkę, którą wkrótce poślubia, po czym sprowadza do swojego kraju wraz z ich dzieckiem. Zderzenie kultur dwóch kobiet prowadzi do wzajemnego niezrozumienia oraz tak poważnych różnic kulturowych, że nie da się ich pokonać. Pokazuje, jak przekonania, które wpajane są już za młodu, potrafią kiełkować w postaci braku wyrozumiałości dla innego punktu widzenia w dorosłym życiu. ''Fatma'' to opowieść o świecie dość mocno różniącym się od naszych europejskich poglądów, pokazująca nam smutny obraz libijskiej kultury z perspektywy wychowanej w niej kobiety.

Nadia Hamid znana jest z takich tytułów jak ''Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam'' lub ''Gorzka pomarańcza''. W swoich książkach często porusza problem kobiet oraz dzieci w tak odmiennej od europejskiej kulturze, jaką jest islam. Wiedzę przekazaną w swoich książkach czerpie z własnych doświadczeń oraz z doświadczeń osób żyjących w kulturze islamu.
Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Nadia Hamid ze swoją najnowszą pozycją „Fatma. Moja arabska teściowa”

  „Czasem to kobieta jest największym wrogiem kobiety. Nadia Hamid autorka bestsellerów „Gorzka pomarańcza” i „Jarzmo przeszłości” powraca z kolejną powieścią o kulisach życia muzułmańskich kobiet.

  „Fatma nie miała łatwego życia. Urodzona w latach czterdziestych w Libii, od wczesnego dzieciństwa była wychowywana na pokorną żonę i oddaną matkę. Kiedy na świecie pojawia się jej pierworodny syn, Muchtar, kobieta przelewa całą swoją miłość na chłopca, modląc się o pomyślną przyszłość i dobry ożenek dla niego. Wkrótce jednak okazuje się, że jej prośby nie zostały wysłuchane – Muchtar wyjeżdża bowiem na studia do Polski, miejsca uznawanego przez bogobojnych wyznawców Islamu za kraj ludzi niewiernych, i, co gorsza, sprowadza stamtąd młodą polską żonę wraz z ich małym synkiem. Dla obu kobiet będzie to początek koszmaru, w którym gorycz, rozczarowanie i wzajemne pretensje codziennie będą zatruwać im życie…”

  "Mąż był przecież od Boga, a więc winna jest kochać go bezkrytycznie i na zawsze."

  Powieść to wspomnienia autorki. Pokazuje smutny obraz życia muzułmańskiej kobiety, która ma nie wiele do powiedzenia. Musi słuchać męża, akceptować jego kolejne żony, dzieci. Akceptować swój los. Do takiego życia jest przygotowywana, od kiedy tylko pojawia się na świecie. Niesubordynacja wobec męża? Religia pozwala ukarać za to kobietę. Po burzy zawsze świeci słońce – takie motto towarzyszy nie jednej kobiecie. Fatma, czyli teściowa Nadii, nie miała łatwego życia – z resztą jak zdecydowana większość muzułmańskich kobiet. Powieść czyta się szybko. Wciąga na tyle, że po skończeniu ostatniej strony ma się niedosyt. Lekkie i przyjemne pióro Nadii Hamid pozwala zatracić się w lekturze. Można przyczepić się do nieścisłości czy powtórzeń, które obniżają jakość powieści, a szkoda, bo jest to przyjemna lektura na wieczór, na oderwanie się od codzienności … Czytaliście wcześniejsze powieści Nadii Hamid? Co o nich sądzicie? Dla mnie był to debiut z tą pisarką.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie spodziewałam się, że ta niepozorna na pierwszy rzut oka książka kryje w sobie tyle emocji.

  Zawierając jakikolwiek związek, wierzymy, że trafiliśmy na najwspanialszego człowieka na świecie, który będzie nie tylko bezpieczną ostoją, ale równorzędnym partnerem w życiu codziennym. Tak przynajmniej jest w naszym kulturowym kręgu- wiem, że zdarzają się wyjątki, i nie jest tak kolorowo, jakbym sobie tego życzyła, ale wierzę, że tutaj kobietę się szanuje i traktuje jak równorzędnego człowieka, a nie jak dobro materialne.

  A jak wygląda ten związek gdy dwie całkowicie odmienne kultury, w których tradycje i zwyczaje są tak znacząco różne, postanawiają założyć rodzinę? Jak wygląda życie z kimś, kto pokazuje swoją prawdziwą twarz w momencie, w którym nie ma już szansy na odwrót i ucieczkę? Jak żyć w zupełnie obcym kraju w towarzystwie ludzi, którzy Cię szczerze nienawidzą i zrobią wszystko, by było jeszcze gorzej, buntując twego partnera przeciwko tobie?...

  Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w przedstawionej opowieści... nie chciałabym Wam spamować, ale przyznam, że zostałam zaskoczona tym, kto wyciągnął pomocną dłoń w stronę Nadii.

  Książka zmusza do refleksji, pozwala docenić to co się ma, choć na co dzień się tego nie zauważa. Pokazuje, jak bardzo można skrzywdzić drugiego człowieka (czasami nawet nieświadomie), bo chce się jak najlepiej, dla kogoś innego. Czy można wtedy tego człowieka nienawidzić? Tym bardziej że to nieszczęśliwa kobieta, która chce dobra swego dziecka?

  Przedstawiona historia wzbudza całą gamę emocji od złości po współczucie i żal. Pomimo swej objętości wstrząsa i na długo zostaje w pamięci. Zostawiła we mnie tysiące pytań, na które trudno odnaleźć odpowiedź... Polała się nie jedna łza nad przeklętym losem tych biednych kobiet. Choć mam otwarty umysł, nigdy nie zrozumiem kultury i obyczajowości ludzi z Bliskiego Wschodu. Szczególnie upodlenia i wykorzystywania kobiet i dzieci oraz stawiania ich na najniższej pozycji w hierarchii.

  Historia Nadii i jej rodziny, choć tak przykra i bolesna wciąga i nie pozwala odłożyć się na bok bez poznania zakończenia. Łatwo się utożsamić z bohaterką, poczuć jej emocje, zrozumieć motywy, którymi się kieruje, wejść w jej przysłowiowe buty...

  Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Hamid, ale jestem przekonana, że nie ostatnie. Osobiście jestem wstrząśnięta, ale równocześnie zachwycona. Bardzo podoba mi się styl autorki, jest przystępny i zrozumiały. Z wielką przyjemnością, ale i pewną obawą, że nie podołam kolejnej fali takiego cierpienia, sięgnę po poprzednie jej książki.

  Czy polecam?

  Zdecydowanie tak. Nie jest to łatwa lektura, ale uświadamia, jakie mamy szczęście, że żyjemy właśnie tutaj.

  POLECAM...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  🧕„FATMA. MOJA ARABSKA TEŚCIOWA”🧕

  Nadia Hamid Wydawnictwo Novae Res

  Po przeczytaniu tej książki odnoszę wrażenie, że gorsza od mężczyzny jest druga kobieta. Fatma jak każda Libijska kobieta nie miała łatwego życia. Jak wiadomo dziewczynki z tych krajów wychowywane są na potulne i pokorne owieczki dla swoich przyszłych mężów. Nie mają prawa głosu. Fatma ma syna Muchtara. Dostał się na studia do Polski. Nikt nie wie, gdzie to jest. Kobieta w strachu, że jej syn będzie w kraju niewiernych prosi syna, żeby się zaręczył ze swoją kuzynką. Ma to go uchronić przed kobietami z obcego kraju. Niestety syn nie słucha matki. Mało tego na studiach poznaje cudowną dziewczynę. Co zrobi matka kiedy dowie się, że jej syn chce się ożenić z niewierną?

  Poznajcie historię Fatmy, Muchtara i jego Polskiej żony. Czy Muchtar okaże się typowym muzułmaninem czy nowoczesnym arabem?

  Powiem jedno życie obu kobiet będzie istnym piekłem na ziemi. Fatma zrobi wszystko, żeby upokorzyć swoją synową. Co na to jej syn?

  Czy małżeństwo przetrwa? Bardzo poruszająca i wstrząsająca historia. Możecie przeczytać w niej co tak naprawdę myślą muzułmańskie kobiety o niewiernych.

  Książkę pomimo, że jest mocna i trudna szybko przeczytałam. Jednak polecam ją tylko tym osobą, które lubią czytać orientalne powieści.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Życie Fatmy tak naprawdę nigdy nie było usłane różami. Od najmłodszych lat była uczona, gdzie jest miejsce muzułmańskiej kobiety. Co prawda jej ojciec był człowiekiem dobrym i w porównaniu do wielu innych mężczyzn w tej kulturze, swoją żonę i córki traktowała dość dobrze, jednak wybierając jej męża, nie trafił dobrze. Już w dniu ślubu Fatma przekonała się, jak będzie wyglądało teraz jej życie. Bita, upokarzana, nie miała prawa się odezwać, poskarżyć, miała prowadzić dom, spełniać zachcianki męża i rodzić dzieci, najlepiej synów (co niestety dla niej na początku się nie udawało). Kiedy rodzi się Muchtar, staje się jej ukochanym dzieckiem, z którym wiąże wielkie nadzieje, ma wielkie plany. Jednak chłopak dorasta, wyjeżdża na studia do Polski, gdzie się zmienia, wychodzi za mąż i płodzi syna. Fatma jest rozczarowana, a wszelką złość i frustracje przelewa na młodą żonę syna, stwarzając jej piekło w domu. Czy zaakceptuje synową? Czy odnajdzie swoje szczęście? Czy pozwoli synowi na własne życie, własne wybory?

  Życie muzułmańskich kobiet nie jest proste. Mają wiele obowiązku, a praktycznie żadnych przywilejów. Mężczyzna w tej kulturze ma wszelkie prawa, może robić dosłownie, co chce z własną żoną i nikt w to się nie wtrąca. Osobiście nie potrafiłabym tak żyć i cieszę się, że urodziłam się w innej kulturze.

  Historia w książce momentami jest smutna, momentami szokująca. Pokazuje jak kobieta niszczona i upokarzana przez lata, przelewa swoje negatywne uczucia na synową. Zamiast otoczyć ją opieką w obcym kraju, ona robiła wszystko, aby czuła się jak najgorzej, była nieszczęśliwa.

  „Fatma. Moja arabska teściowa” to niecałe 170 stron, na których znajdziemy pełną emocji historię muzułmańskiej kobiety. Według mnie warto po nią sięgnąć i polecam.

  Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lubicie historie osadzone w surowych realiach krajów Bliskiego Wschodu? „Fatma. Moja arabska teściowa” to propozycja dla Was.

  Książka opowiada historie Fatmy, która urodziła się i dorastała w Libii. Od urodzenia była przygotowywana do roli „żony idealnej” tamtego świata... Rodzi syna, dla którego chce również znaleźć kobietę idealną, idealną według jej kryteriów .... Muchtar wyjeżdża na studia do Polski, wraca..... z żoną - młodą polką i ich dzieckiem. Dla obu kobiet będzie to początek bardzo trudnej i bolesnej relacji.

  Książka pokazuje jak życiowe doświadczenie Fatmy może zniszczyć szczęście jej syna. To też smutny obraz świata, w którym kobiety nie mają żadnych praw, żyją w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

  Autorka pisze by w pewien sposób ostrzec na co decyduje się „innowierczyni” wkraczając do tamtejszego świata... Ja przeczytałam tą książkę z wielkim smutkiem, patrząc na to jak wyglądało życie Fatmy a później jej syna. Smutne, że nadal takie rzeczy spotykają kobiety na świecie ....

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Jarzmo przeszłości o polce żonie muzułmanina która uciekła z islamskiego raju 5/5 Nasza cena:
14,93 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jarzmo przeszłości o polce żonie muzułmanina która uciekła z islamskiego raju

Nadia zakochuje się w Libijczyku, wychodzi za mąż i wyjeżdża do Afryki. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, dyskryminacja kobiet zmieniają życie małżonków w koszmar. Nadii wraz z dziećmi udaje się uciec od męża i wrócić do Polski. Tak kończy się „Gorzka pomarańcza”, która podbiła serca...
Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam 5/5 Nasza cena:
11,48 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam

Po tej lekturze nic już nie będzie takie samo. Pozostanie w sercu rana, która nigdy się nie zabliźni, bo o bohaterach tej książki nie da się zapomnieć. Ukazane tu dzieci to niewinne ofiary miłości rodziców wywodzących się z dwóch różnych i tak odległych od siebie światów. Polsko-libijskie...
Gorzka pomarańcza 5/5 Nasza cena:
12,83 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gorzka pomarańcza

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w...
eBook Gorzka pomarańcza mobi epub 0/5 Nasza cena:
13,52 zł 15,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Gorzka pomarańcza mobi epub

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w...
eBook Jarzmo przeszłości mobi epub 0/5 Nasza cena:
13,52 zł 15,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Jarzmo przeszłości mobi epub

Kontynuacja historii z "Gorzkiej pomarańczy" Nadia zakochuje się w Libijczyku, wychodzi za mąż i wyjeżdża do Afryki. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, dyskryminacja kobiet zmieniają życie małżonków w koszmar. Nadii wraz z dziećmi udaje się uciec od męża i wrócić do Polski. Tak kończy...
Pakiet ebooków autorstwa Nadii Hamid: Gorzka pomarańcza, Jarzmo przeszłości, Dzieci szariatu mobi epub 0/5 Nasza cena:
46,67 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet ebooków autorstwa Nadii Hamid: Gorzka pomarańcza, Jarzmo przeszłości, Dzieci szariatu mobi epub

"Gorzka pomarańcza" Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich...
eBook Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam mobi epub 5/5 Nasza cena:
13,52 zł 15,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam mobi epub

Cztery dramatyczne historie oparte są na autentycznych wydarzeniach. Autorka poznała je, mieszkając przez lata w Libii i dzieląc los tamtejszych kobiet. Do Afryki zawiodła ją miłość. Zakochała się w ciemnookim studencie i wyszła za niego za mąż. Po tej lekturze nic już nie będzie takie samo....
3600 gramów szczęścia 4/5 Nasza cena:
21,89 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

3600 gramów szczęścia

Zapiski Matki PolkiNarodziny długo wyczekiwanego dziecka to dla Eweliny przełomowy moment w życiu. Radosne, choć nie zawsze łatwe macierzyństwo, pozwala spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na dotychczasowe plany, cele i marzenia. Mały Miłosz staje się dla niej centrum Wszechświata, a codzienne...
Rękopis z ogrodu 0/5 Nasza cena:
29,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rękopis z ogrodu

Czy pozwolisz rozkwitnąć swojemu szczęściu?Od pierwszego oddechu na tym świecie tworzymy swój własny ogród. Tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy go pielęgnować i co uda nam się w nim wyhodować. Dla autora tego zbioru opowiadań ogród stał się inspiracją i motywem przewodnim. W czterech na...
Dobry od listopada 0/5 Nasza cena:
31,38 zł 42,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dobry od listopada

Kochać i walczyć za ojczyznę, ale… niekoniecznie umierać.Marek Dobrawiński jest pochodzącym z Pomorza studentem, którego próżniaczy żywot w Warszawie zostaje przerwany przez wybuch powstania listopadowego. Młody mężczyzna trafia nagle w centrum wydarzeń, stając się mimowolnym świadkiem zamachu na...
Turnus 4/5 Nasza cena:
29,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Turnus

Tylko jeden turnus, a tyle tajemnic… Poszukująca odpowiedzi na dręczące ją pytania Ilona P. posyła swoje alter ego, byłego policjanta Marka Konieczkę, do sanatorium Turnia w Lądku-Zdroju z poleceniem śledzenia swego partnera, którego podejrzewa o romans. Kiedy w ośrodku pojawia się osoba zamieszana...
Milczenie nut 4/5 Nasza cena:
40,14 zł 54,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Milczenie nut

Są takie melodie, których echa wędrują przez czas i przestrzeń.Bydgoszcz, lata siedemdziesiąte. Dziewięcioletni Tomek, nazywany przez rówieśników kujonem, pewnego dnia ratuje koleżankę z klasy przed grupą łobuzów. Chociaż Zuzia niczym się nie wyróżnia, to Tomek czuje, że przyciąga go do niej jakaś...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula