Doktor Jekyll i Pan Hyde

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
5-7 dni + czas dostawy
Rok wydania
2007
Wydawnictwo
Ilość stron
114
Nasza cena: 10,71 zł 12,44 zł Taniej o: 14%

Dwoistość natury ludzkiej stanowi obecnie bardzo często pojawiający się motyw w literaturze. Zacieranie się granic między dobrem, a złem od lat jednak zastanawiało twórców. Jak to działa i na czym polega? Pewnego dnia doktor Jekyll postanawia sporządzić miksturę, która całkowicie odmieni jego życie. Oto z dobrodusznego, statecznego obywatela przemienia się w złoczyńcę. Tłumaczy się sam przed sobą tym, że w końcu nastał dla niego czas, aby poznać inny świat od tego, który zna. Swoje dwie odmienne natury rozdziela i co jakiś czas naprzemiennie dopuszcza do głosu. Nastaje jednak moment, kiedy jego misterny plan zaczyna się psuć. Stworzona postać Pana Hyde'a, zła i pełna nienawiści strona, postanawia wziąć górę i przezwyciężyć dobro. Nastaje moment wewnętrznej walki, która skończyć się może tragicznie.

Książka wydana pod koniec XIX wieku miała pokazać konsekwencje, jakie może nieść ze sobą zdobywana wiedza. Wiek nauki i postępu pomimo oczywistych korzyści, jak odkrycia i rozwój wszelkich dziedzin życia, potrafił całkowicie namieszać w psychikach wynalazców. Właśnie takim szalonym wynalazcą okazał się doktor Jekyll. Jego ciekawość i pragnienie zmiany na gorsze nie doprowadziły go do niczego dobrego. Nastał moment, kiedy szalony pan Hyde wymknął się spod kontroli. Nie mając nad sobą żadnej władzy dopuszcza się morderstwa. Całkowicie zatracony w nauce nie potrafił przewidzieć jaką niszczącą moc może mieć zło. Jego zaplanowane postępowanie nie mogło dojść do skutku. Pragnienie udoskonalenia, w swoim mniemaniu, własnej natury nie jest jednak całkowicie beztroskie i możliwe.

Książka podejmuje temat trudnej i dwoistej duszy człowieka. Nikt z nas nie jest jedynie dobry lub jedynie zły. Poszczególne elementy przeplatają się ze sobą na wielu płaszczyznach, jednak sztuką jest sprawić, aby zło dochodziło do głosu jak najrzadziej. Autor postanowił również odnieść historię do czasów, w których przyszło mu żyć. Zauważył, że gdzieś po drodze, w codziennym pędzie ku nauce i rozwojowi, ludzie gubią się w swojej naturze i ambiwalencji. Doktor Jekyll pragnął poznać i czynić zło anonimowo, chwilowo i tylko wtedy, kiedy miałby na to ochotę. Jest to oczywiście niemożliwe, ponieważ za każdym naszym postępowaniem pojawiają się konsekwencję. On jednak wierzył, że uda mu się uniknąć kary.

Robert Louis Stevenson, urodził się w 1850 roku w Edynburgu, a zmarł w 1894 roku. Był szkockim powieściopisarzem, poetą, reportażystą i podróżnikiem. Uchodzi za głównego reprezentanta neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.
Recenzje (6)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  23 z 26 osób uznało recenzję za przydatną

  Szybko się ją czyta . Choć szczerze powiem po tylu ekranizacjach filmowych jakich się doczekała jej treść była dla mnie miłym zaskoczeniem . Akcja rozgrywa się szybko i nie ma nie potrzebnych ubarwień czy długich opisów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  23 z 30 osób uznało recenzję za przydatną

  Robert Louis Stevenson to szkodzi powieściopisarz, reportażysta, neoromantyk. Ma na swoim koncie takie książki jak „Wyspa Skarbów” czy „Porwany za młodu”. Znany jest także z noweli „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Pierwszy raz wydano ją w 1886 roku. Wydawnictwo Vesper w 2007 roku postanowiło przybliżyć tę opowieść polskim czytelnikom w nowym wydaniu.

  Prawnik, pan Utterson, podczas spaceru słucha opowieści swojego kuzyna, który widział dziwne zdarzenie. Pewien mężczyzna potrącił na ulicy dziecko i nie zareagował w żaden sposób. Dziewczynka upadła i zaczęła płakać. Dopiero zmuszony przez ludzi ów mężczyzna wrócił i załatwił sprawę jak trzeba. Dla Uttersona historia jest ciekawa, ponieważ nieznajomy zniknął w drzwiach prowadzących do domu jego przyjaciela – doktora Jekylla. Ceniony w Londynie lekarz jakiś czas temu ustanowił swoim spadkobiercą niejakiego pana Hyde’a. Niepokoi to Uttersona, który ma wrażenie, że ów nieznajomy nachodzi jego przyjaciela i szantażuje. Jekyll początkowo zaprzecza, lecz w końcu przyznaje, że Hyde jest dla niego utrapieniem. Gdy Utterson przypadkiem poznaje prześladowcę kolegi, odnosi wrażenie, że jest to typ nieprzyjemny. Okazuje się, że miał rację – Hyde zabija pewnego człowieka, który niczym mu nie zawinił. Utterson martwi się o przyjaciela, ten jednak zaczyna ponownie pojawiać się na salonach. A Hyde znika, lecz nie na długo jak się okazuje.

  Trzecioosobowa narracja śledzi Uttersona i jego poczynania. Niekiedy pojawia się mowa zależna, dużo jest monologów, znajdziemy też kilka listów (raczej notatek, czegoś w rodzaju podsumowania sprawy), które prezentują punkt widzenia innych postaci.

  Język jest dość ciekawy – nie jest zbyt trudny, ale odbiega od współczesnej polszczyzny. Pojawiają się zwroty i formy, które obecnie nie funkcjonują. Interesujące może wydawać się to, że narrator nie podaje dokładnego roku, w którym rozgrywają się dane wydarzenia – dwie ostatnie cyfry są wykropkowane.

  Czcionka jest dość mała i może to być utrudnieniem dla czytających. Jest to plusem, gdy spojrzymy na objętość i format książki – jest niewielka, dlatego też trzeba było dostosować wielkość liter, by wszystko dobrze się komponowało. Każdy rozdział rozpoczyna tytuł na osobnej karcie.

  Głównym motywem opowieści jest konflikt wewnętrzny Jekylla. Walczą w nim pierwiastki dobra i zła. Postanawia coś z tym zrobić – chce je rozdzielić. Udaje mu się to aż za dobrze. Podwójna osobowość opisana jest tu dokładnie, a obie części są skontrastowane.

  Książka ta należy do serii „Arcydzieła literatury światowej”, którą wydaje wydawnictwo Vesper. Nie zawiodłam się na tłumaczeniu, a klimat historii urzekł mnie – jest nieco mroczna, tajemnicza i świetnie opisana. Ogólny zarys znałam, bo jest ona częstym motywem filmowym. Nie spodziewałam się jednak, że opowieść skupia się na Uttersonie, który odkrywa to samo, co czytelnik. Jest ON przewodnikiem po dziwnych zajściach w życiu Jekylla. Plusem tego wydania jest także „Posłowie” Macieja Szymkiewicza.

  Polecam tym, którzy chcą zapoznać się z tą popularną historią. Jest doskonale napisana, ma ciekawy język i wciągający wątek podwójnej osobowości.. Warto sięgnąć po tę krótką opowieść, by poznać jej specyficzny klimat, którym wyróżniał się autor.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Prawdziwy klasyk literatury.

  Tłumaczenie jest naprawdę dobre. Czyta się bardzo dobrze. Mimo iż jest to krótka nowela akcja rozwija się dość szybko. Z każdą kolejną stroną historia opowiedziana w świetny sposób pochłania nas coraz bardziej i bardziej ku bardzo zaskakującym punktom kulminacyjnym.

  Sam osobiście uwielbiam klimat mrocznego Londynu z czasów rewolucji przemysłowej, a w tej pozycji oddany jest znakomicie. Dodatkowo miłym zaskoczeniem jest dodatkowym rozdział który pomaga zinterpretować dzieło.

  Nowela zmusza do refleksji-każdy z nas ma w sobie takiego Hyda (zło) a kiedy dopuści go do czynu to przejmie kontrolęnad osobowością....

  Niestety, po przeczytaniu tekstu nad odwrocie będziecie znać całą treść>

  NIE CZYTAJCIE TEKSTU Z TYŁU.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wszystkie ludzkie istoty okazują się nam jako mieszanka cech dobrych i złych..."

  Książkę czyta się błyskawicznie, mały rozmiar, ale jakże ciekawy styl prowadzenia narracji. Zrozumiale, przyjemnie, wciągająco, tylko z ledwo dostrzegalną archaiczną nutą. Fantastycznie jest wracać do klasyki horroru, a w tym przypadku pierwowzoru licznych filmów i powieści odwołujących się do psychologicznych aspektów. Od zawsze człowiek dociekał, co składa się na osobowość, w jakim stopniu determinują go geny, jak bardzo zależy od układu sił dobrych i złych pierwiastków. Dziesięć króciutkich rozdziałów prowadzi po zajmującym scenariuszu zdarzeń, równocześnie skłaniając do przemyśleń odnośnie natury człowieka, a zwłaszcza jej mrocznych zakamarków. Jak to możliwe, że można wykazywać się silnym usposobieniem, podążającym za ogólnie akceptowaną hierarchią wartości, a jednocześnie być słabym i skłonnym do okrutnych czynów? Co decyduje o mieszance tych elementów, w jakich warunkach się równoważą, a kiedy jeden z nich przejmuje ster?

  Dwoista natura człowieka, trudna do interpretowania, niełatwa do zrozumienia, wymykająca się rozumowemu pojmowaniu, prawom nauki, zdobyczom psychologii. A jednak wciąż powszechne jest pragnienie jej poznania, dotarcia do istoty człowieczeństwa, potwierdzenia szczególnych cech gatunku ludzkiego, czy wykorzystania tej wiedzy w społecznej komunikacji. Henry Jekyll, szanowany doktor praw i medycyny, pozyskuje w pracowni chemicznej eliksir umożliwiający wyselekcjonowanie zła z psychiki, tworzy Edwarda Hyde, cień człowieka o zdeformowanej aparycji i morderczych instynktach. Scenariusz zdarzeń poznajemy z perspektywy Gabriela Johna Uttersona, prawnika, przyjaciela Jekylla, a dopiero pod koniec noweli autor oddaje głos kluczowej postaci. Bardzo cenię i lubię ten prawzór thrillerów psychologicznych, delikatnie oddziałujący na wyobraźnię czytelnika, ale frapująco drażniący refleksyjną duszę każdego z nas. Gdzie faktycznie przebiega granica między dobrem a złem? Do czego jesteśmy w stanie posunąć się w złych działaniach, aby poznać samego siebie i nam podobnych? Dlaczego tak trudno pogodzić się z niejednoznacznością mentalności? Czy trzeba za wszelką cenę łapać ją w odgórne szablony?

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W każdym człowieku siedzią dwie osoby. Awers i rewers. Diabeł i anioł. Jing i jang. A co by się stało gdyby te osoby wyszły na zewnątrz i czyniły dobro i… zło? Na tym opiera się opowiadanie Roberta L. Stevensona pod tytułem “Dr Jekyll i pan Hyde”. W dickensonowskim Londynie mieszka spokojny, ułożony doktor medycyny Henryk Jekyll. Muchy by nie skrzywdził. W przeciwieństwie do Edwarda Hyde. Jest ON wcieleniem zła, nie tylko wewnętrznie ale i zewnętrznie. Jest chudy, przygarbiony, ma zimne oczy. I jest podejrzewany o morderstwo. Czy to prawda że dr Jekyll i pan Hyde to jedna i ta sama osoba? Która zwycięży? Czy to prawda że ludzie mają zawsze podwójne wcielenie? Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Doktor Jekyll i Pan Hyde w.angielska + słownik 5/5 Nasza cena:
24,07 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Doktor Jekyll i Pan Hyde w.angielska + słownik

Strange Case of Dr. Jekyll and Mr Hyde z podręcznym słownikiem angielsko-polskim (Doktor Jekyll i pan Hyde) to nowela napisana w roku 1886 przez szkockiego autora Roberta Louisa Stevensona. Londyński lekarz Henry Jakyll uważa, że każdy człowiek nosi w sobie zarówno zalążki agresji, zła i zachowań...
Wyspa skarbów 0/5 Nasza cena:
11,88 zł 18,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyspa skarbów

Powieść przygodowa angielskiego pisarza Roberta Louisa Stevensona z 1883 roku, Wyspa skarbów, należy do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Głównym bohaterem powieści jest młody chłopak, Kuba Hawkins, który przez przypadek trafia na trop skarbu legendarnego pirata Flinta. Kuba postanawia...
Treasure Island 0/5 Nasza cena:
11,55 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Treasure Island

`Fifteen men on the dead man's chest-Yo-ho-ho and a bottle of rum!` Treasure Island is a tale of pirates and villains, maps, treasure and shipwreck, and is perhaps the best adventure story ever written. When young Jim Hawkins finds a packet in Captain Flint's sea chest, he could not know that the...
Audiobook Wyspa skarbów. Książka audio, czyta Wojciech Malajkat mp3 0/5 Nasza cena:
31,41 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Wyspa skarbów. Książka audio, czyta Wojciech Malajkat mp3

Klasyczna powieść przygodowa o losach piratów poszukujących ukrytego skarbu. To z tej ogromnie popularnej książki pochodzi większość znanych dzisiaj wyobrażeń i mitów o piratach, w tym modelowa chyba postać kucharza okrętowego z drewniana nogą. Ta książka to po prostu klasyka, którą trzeba znać,...
Klasyka dla młodzieży. Wyspa skarbów 0/5 Nasza cena:
19,36 zł 22,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klasyka dla młodzieży. Wyspa skarbów

Wyspa skarbów to klasyka powieści przygodowej. Napisana przez szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona książka opowiada o losach piratów, poszukujących ukrytego skarbu. Kilkunastoletni Jim Hawkins pracuje w tawernie portowej. Zaciąga się na statek, którego załoga płynie na tajemniczą wyspę...
Wyspa skarbów 0/5 Nasza cena:
17,91 zł 19,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyspa skarbów

Klasyczna powieść przygodowa o losach piratów poszukujących ukrytego skarbu. To z tej ogromnie popularnej książki pochodzi większość znanych dzisiaj wyobrażeń i mitów o piratach, w tym modelowa chyba postać kucharza okrętowego z drewniana nogą. Ta książka to po prostu klasyka, którą trzeba znać,...
Wyspa skarbów w.angielska + słownik A2/B1 5/5 Nasza cena:
32,37 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyspa skarbów w.angielska + słownik A2/B1

Piracki okręt Hispaniola, Długi John Silver, tajemnicza mapa i poszukiwanie ukrytego skarbu… Każdy, kto choć raz marzył, by być piratem i wieść życie pełne przygód, powinien przeczytać „Wyspę skarbów”. Ta przygodowa powieść jest pełnokrwistą historią o, czasami okrutnych, czasami honorowych, ale...
Audiobook Wyspa skarbów mp3 0/5 Nasza cena:
21,66 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Wyspa skarbów mp3

Ukryty skarb to jeden z najpopularniejszych motywów w literaturze przygodowej i podróżniczej. Ale "Wyspa skarbów" Robert Louis Stevenson to powieść zupełnie wyjątkowa, klasyka w najlepszym wydaniu, a audiobook na jej podstawie to prawdziwy majstersztyk. Wydawnictwo Promatek zadbało, aby wspaniały...
eBook Wyspa skarbów. Wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie pdf 0/5 Nasza cena:
18,41 zł 21,35 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Wyspa skarbów. Wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie pdf

    Wydanie dwujęzyczne (angielsko - polskie) popularnej powieści przygodowej autorstwa szkockiego pisarza R.L. Stevensona. Pełna emocjonujących wydarzeń fabuła wciągnie czytelnika i dostarczy mu niezapomnianych wrażeń. Powieść była kilkanaście razy ekranizowana, stanowiła także inspirację dla...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula