"Coraz mniej światła" Nino Haratischwili to napisana z epickim rozmachem powieść, w której proza życia głównych bohaterek rozgrywa się na tle historycznych wydarzeń. Polityczne zawirowania mieszają się tutaj z przyjaźnią, miłością i dorastaniem, dostarczając czytelnikom pasjonującą lekturę.
W 1987 roku Związek Radziecki trzęsie się w posadach i wiadomo już, że długo nie przetrwa w takiej formie, w jakiej istniał przez ostatnie lata. W Gruzji mówi się o tym, że kraj powinien odłączyć się od kolosa na glinianych nogach. Tymczasem w Tbilisi dorastają cztery przyjaciółki, które na pozór różnią się wszystkim. Dina pragnie wolności i niesamowitego życia, Ira jest pragmatyczna i zdumiewa rozsądkiem, Nene jest siostrzenicą największego gangstera w całej stolicy, a wychowująca się bez matki Keto jest tą wrażliwą. Wszystkie marzą jednak o lepszym życiu i akceptacji.
Burzliwe zmiany polityczne stają się tłem dla ich życia - pierwszych miłości i konieczności dokonywania trudnych wyborów. Powieść jest też literackim hołdem dla Gruzji, która doświadczyła wielu przemian w ostatnich dekadach.
Opinie o książce
Hipnotyzujące i nieodkładalne. Haratischwili jest czarodziejką opowieści.
Marcin Meller
„Coraz mniej światła” rozmachem i konstrukcją przypomina „Genialną przyjaciółkę” Eleny Ferrante. To książka o sile przyjaźni, o tym, jak wiele niełatwych prób może znieść więź łącząca cztery kobiety. Akcja powieści rozgrywa się w postsowieckiej Gruzji, w świecie, w którym przemoc jest na porządku dziennym, a błędnie pojmowany honor może doprowadzić do tragedii. Haratischwili raz jeszcze napisała książkę, od której nie sposób się oderwać.
Marta Górna, „Gazeta Wyborcza”
Haratischwili po raz kolejny uwiodła mnie sposobem, w jaki łączy historyczne fakty z losami silnych, naznaczonych dramatycznymi wyborami kobiet. Czy prawdziwa przyjaźń może przetrwać burzliwe czasy tylko na zdjęciach? Cztery przyjaciółki z Tbilisi, które dorastały w poczuciu straty i w cieniu niespokojnej historii młodej Gruzji, zostały ze mną jeszcze długo po skończonej lekturze. Tak bardzo chciałabym, żeby im się udało...
Dominika Gauza, blog Prosto o książkach
O autorce
Nino Haratischwili jest gruzińską pisarką, dramatopisarką oraz reżyserką teatralną. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i bardzo często znajdują się na listach bestsellerów. Do najważniejszych z nich należą "Ósme życie", "Mój łagodny bliźniak", "Kotka i Generał" oraz "Juja".