“Kotka i generał” to przejmująca historia oparta na faktach.
Poznaj realia wojny, które odcisnęły swoje piętno na wielu istnieniach zrodzonych w różnych miejscach i okolicznościach.
“Kotka i generał” to powieść, która została oparta na faktach. Autorka przedstawia w niej wojenną rzeczywistość: czasów niepewnych, niebezpiecznych i pełnych negatywnych emocji. Nurze przyszło się wychowywać w rzeczywistości organizowanej przez twarde reguły, których nie wolno przekraczać. Surowe zasady nie podobają się dziewczynie. Marzy, aby choć na chwilę wyrwać się z Czeczeni i zakosztować wolności. Wtedy, do jej wioski wdziera się rosyjska armia. Rozpoczyna się wojna, która pozbawia dziewczynę złudzeń. To, co do tej pory uznawała za pewnik, dający poczucie bezpieczeństwa, przestaje istnieć.
Aleksander Orłow zwany Oseskiem, sentymentalny i szczerze poświęcony literaturze chłopak, nie potrafi odnaleźć szczęścia w życiu. Matka wciąż przyrównuje go do ojca będącego wielkim bohaterem wojennym z Afganistanu. Kobieta właściwie już ułożyła mu życie: jest pewna, że pójdzie w ślady ojca i świetnie odnajdzie się na froncie. Aleksander, wbrew swojej naturze i przekonaniom, nie chcąc zawieść ukochanej matki, odsuwa na bok wybrankę swojego serca, by wziąć udział w wojnie. Wydarzenia następnych lat, a także toksyczna relacja z matką zmieniają go nie do poznania. Z czasem staje się Generałem, mężczyzną silnym, niezależnym i bardzo zawziętym. To wpływowy rosyjski oligarcha, a jednocześnie ojciec Ady, która niebawem skończy dwadzieścia lat. Dziewczyna chciałaby wiedzieć więcej na temat przeszłości ojca. To, co odkryje, może się okazać dla Aleksandra zbyt trudne do udźwignięcia.
Tymczasem Sesili, Kotka, jest młodą gruzińską aktorką. Ledwie wiąże koniec z końcem, ale jednak stara się realizować marzenia. Nie może sobie znaleźć miejsca u boku żadnego mężczyzny, jej związki to wieczny niewypał. Aleksandrowi bardzo przypomina Nurę, dziewczynę obecną w przeszłości mężczyzny. Właśnie dlatego proponuje jej pewien układ, a ona podejmuje wyzwanie. Z czasem gra staje się rzeczywistością, bez której nie sposób żyć.
O autorce
Nino Haratischwili to pisarka pochodzenia gruzińskiego pisząca w języku niemieckim. Jest także reżyserką teatralną. Urodziła się 8 czerwca 1983 roku w Tibilisi. Wielokrotnie otrzymywała literackie wyróżnienia za swoją twórczość. Inne dzieła autorki to między innymi “Mój Łagodny Bliźniak”, “Ósme życie (dla Brilki)” w dwóch tomach.