Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek jest polskim pisarzem, dziennikarzem i tłumaczem. Jego teksty ukazują się w "Polityce", a także na łamach "Nowej Europy Wschodniej".

Ziemowit Cyprian Szczerek urodził się dziesiątego kwietnia 1978 roku w Radomiu. Od 2011 do 2012 roku był jednym z prowadzących programu radiowego "ZaWschód", emitowanego na antenie krakowskiego radia radiofonia 100.5fm, gdzie prezentowano wschodnie covery zachodnich utworów. Towarzyszył mu Thymn Chase. Otrzymał Paszport Polityki za rok 2013 w kategorii "literatura" za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". Trzy lata później jego książkę "Tatuaż z tryzubem" nominowano do Nagrody Literackiej Nike.

Wśród zainteresowań Ziemowita Szczerka znajduje się Europa Wschodnia oraz historia alternatywna. Zajmuje się również literaturą i dziennikarstwem podróżniczym. Ma na swoim koncie liczne wywiady, opowiadania, a także reportaże literackie ukazujące się m.in. na łamach "Nowej Europy Wschodniej", "Tygodnika Powszechnego", "Lampy" czy "Ha!Artu". Szczerek to również stały felietonista portalu Ha!Art.

Szczerek jest też autorem intrygującej powieści o charakterze kryminału noir, zatytułowanej "Cham z kulą w głowie". To historia alternatywna, która pokazuje czytelnikowi świat, w którym druga wojna światowa nigdy nie miała miejsca. Niestety, w Warszawie, która nigdy nie została zniszczona, grasuje seryjny morderca zwany Kubą Hieroglifem. Jego śladem wyrusza prywatny detektyw, a zarazem były komandos Franc Kary, po którym nie do końca wiadomo, czego się spodziewać.