Piotr Zychowicz

Piotr Zychowicz to pisarz i publicysta historyczny, który skupia się głównie na tematyce II wojny światowej i zbrodniach bolszewizmu. Jego teksty regularnie do 2012 roku ukazywały się w "Rzeczpospolitej" oraz tygodniku "Uważam Rze". Pełnił też funkcję zastępcy redaktora naczelnego pisma "Uważam Rze Historia". Obecnie związany jest z tygodnikiem "Do Rzeczy", gdzie jest zastępcą redaktora naczelnego. Natomiast funkcję naczelnego pełni w miesięczniku "Historia Do Rzeczy".

Urodził się w Warszawie w roku 1980. Pod kierunkiem Andrzeja Chojnowskiego napisał i obronił pracę magisterską w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Już w wieku lat dwudziestu związał się z "Rzeczpospolitą", gdzie był dziennikarzem, a następnie szefem działu zagranicznego. Obok Jerzego Haszczyńskiego i Katarzyny Zuchowicz był jednym z inicjatorów akcji przeciwko polskim obozom, który w 2005 roku zorganizował dziennik "Rzeczpospolita". Za artykuł, który się wtedy ukazał ("Trzeba ścigać autorów tekstów o "polskich obozach") oraz liczne kolejne publikacje w tej sprawie otrzymał nagrodę główną SDP. Za to samo był również nominowany do nagrody "Press". 10 kwietnia 2010 roku był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli na miejsce katastrofy smoleńskiej. W kwietniu 2013 roku został prowadzącym magazynu historycznego "Kontra" emitowanego na antenie stacji Telewizja Republika.

To pisarz niezwykle błyskotliwy, a zarazem kontrowersyjny. W swych książkach analizuje często alternatywne scenariusze dziejów polskich, zastanawiając się, jakie byłyby konsekwencje podjęcia przez polityków innej decyzji niż ta, która w rzeczywistości zapadła. Na tym właśnie oparta została treść książki "Pakt Ribbentropp-Beck". Zychowicz twierdzi w niej mianowicie, iż Polska wyszłaby znacznie lepiej na sojuszu z III Rzeszą, niż na wierze w realizację zobowiązań wojskowych przez Francję i Wielką Brytanię. W książce "Obłęd 44" skupia się natomiast na krytyce decyzji, które doprowadziły do wybuchu powstania warszawskiego i na skutek tego do śmierci setek tysięcy ludzi. Zychowicz podejmuje polemikę w tematach trudnych, bolesnych i kontrowersyjnych. To wszystko sprawia, że jest pisarzem jedynym w swoim rodzaju, którego głównym celem jest demitologizacja historii.