Kolejna już część bestsellerowego i wzbudzającego kontrowersje cyklu Piotra Zychowicza: "Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. VI", opowiadająca o relacjach polsko-ukraińskich.
Piotr Zychowicz w publikacji "Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. VI", podobnie jak w poprzednich tytułach serii, sięga po najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z, co by nie mówić, tragicznej historii relacji polsko-ukraińskich. Opisuje je wprost, bez upiększeń, bez stawiania bohaterów na piedestale, bez cenzury i politycznej poprawności. Przygląda się wydarzeniom minionego stulecia, kiedy to Polacy i Ukraińcy toczyli krwawy konflikt o ziemię. Sięga również do bardziej zamierzchłych czasów, przywołując takie wydarzenia, jak choćby powstanie Chmielnickiego i fiasko ugody z Kozakami, a co za tym idzie budowy Rzeczypospolitej Trojga Narodów.
W książce Piotra Zychowicza nie mogło zabraknąć takich aspektów historii obu nacji jak ludobójstwo na Wołyniu, akcja "Wisła", krwawa wojna o Lwów, Pakt Piłsudski-Petlura, fatalne błędy II Rzeczpospolitej, a także terroryzm Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii w zestawieniu z działaniami Armii Krajowej.
Autor podkreśla, iż rosyjska agresja z 2022 roku sprawiła, że oba narody, polski i ukraiński, zbliżyły się do siebie jak nigdy wcześniej. Wyznając zasadę, że prawdziwe pojednanie powinno być oparte na prawdzie, uważa, że jest to doskonały moment na rozliczenie się z historią - co, za sprawą publikacji "Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. VI", stara się uczynić.
O autorze
Piotr Zychowicz to urodzony w 1980 roku polski publicysta historyczny. Ukończył Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, zgłębia tematykę II wojny światowej, zbrodni bolszewizmu oraz geopolityki europejskiej XX wieku.