"Wołyń zdradzony czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA" Piotra Zychowicza to wstrząsająca książka autora bestsellerów takich jak "Obłęd '44" czy "Pakt Ribbentrop-Beck" opowiadająca o ludziach pozostawionych samych sobie w sytuacji skrajnego niebezpieczeństwa.
Rzeź wołyńska pozostaje jednym z najkrwawszych i najbardziej bolesnych aktów przemocy na kartach historii stosunków polsko-ukraińskich. Historycy do dziś próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do eskalacji konfliktu i dlaczego doszło do tak okrutnego ludobójstwa?
Ukraińscy nacjonaliści, według współczesnych szacunków, wymordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej około sto tysięcy Polaków. Podczas ataków na ludność Polską oprawcy należący do UPA używali prymitywnych narzędzi rolniczych: kos, sierpów, cepów czy wideł. Nie mieli litości nawet dla dzieci i kobiet. Piotr Zychowicz w swojej książce próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego mieszkańcy Wołynia umierali w osamotnieniu? Dlaczego Armia Krajowa nie przybyła na pomoc mordowanej ludności cywilnej na Ukrainie? Dlaczego AK zlekceważyła zagrożenie ze strony banderowców? I najważniejsze: dlaczego nikt nie zareagował na liczne ostrzeżenia o nadchodzącym niebezpieczeństwie?
Piotr Zychowicz odpowiada na pytania trudne i naglące. Niestety są to odpowiedzi często przepełnione żalem i goryczą, kłócące się zupełnie z powszechnym pozytywnym obrazem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Okazuje się bowiem, że w czasie opisywanych zdarzeń dowódcy AK zajęci byli przygotowaniami do operacji "Burza", chcieli zaoszczędzić siły potrzebne do walki z Niemcami. Liczono na to, że z banderowcami uda się porozumieć i w ten sposób zażegnać konflikt. Zychowicz z przykrością dochodzi do wniosku, że podjęta w ostateczności próba ratowania Polaków na Ukrainie przez Polskie Państwo Podziemne była zdecydowanie spóźniona. Niestety Armia Krajowa na Wołyniu całkowicie zawiodła.
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym, absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich książkach dotyka tematów takich jak II wojna światowa, zbrodnie bolszewizmu, geopolityka europejska XX wieku. Był dziennikarzem "Rzeczpospolitej". Od 2013 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" oraz redaktora naczelnego miesięcznika "Historia Do Rzeczy". Jego książki "Pakt Ribbentrop-Beck" i "Obłęd '44" zostały nagrodzone tytułem historycznej Książki Roku przez "Magazyn literacki KSIĄŻKI".