Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak jest polskim prawnikiem, który poświęca się strategii i geopolityce. To dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, a także członek rady NCSS w latach 2013-2015.

Jacek Bartosiak urodził się 10 grudnia 1976 roku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. To Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Zajmuje się też prowadzeniem kanału na YouTubie ze swoimi wykładami dotyczącymi geostrategii i geopolityki. Założył również portal skupiający się na geopolityce - Strategy&Future, którego jest właścicielem. Duża wiedza na tematy geopolityczne pozwala mu wypowiadać się w kontekście ewentualnej wojny i relacji Polski z innymi krajami.

Publikacje Bartosiaka często wzbudzają sporo kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że przedstawia w nich jedynie swój światopogląd, ale jednocześnie nie stara się dociekać prawdy. Wśród jego prac znajduje się chociażby książka "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Autor przybliża tutaj przyczyny powstania Rzeczpospolitej, a także zastanawia się, dlaczego miały miejsce porażki, których doświadczyła. Bartosiak napisał ją w oparciu o wieloletnie doświadczenie i zbierane przez ten czas materiały.

Inną publikacją tego autora jest praca "Przeszłość jest prologiem", w której próbuje on odpowiedzieć na pytania o to, jak będzie wyglądała dalsza polityka Polski wobec państw, z którymi mamy silny związek, i co sprowokują podejmowane przez nas decyzje.