Michaił Bułhakow

Michaił Bułhakow przyszedł na świat 15 maja 1891 roku w Kijowie w inteligenckiej rodzinie. Dostał się na medycynę, ale po zakończeniu studiów nie zaczął pracować w wyuczonym zawodzie tylko został powołany do wojska. W 1921 roku przyjechał do Moskwy i mimo tego, że posiadał już doświadczenie w zawodzie lekarza chęć pisania była znacznie większa. Bułhakow stanął przed dylematem: zostać lekarzem czy pisarzem? Wybrał literaturę.

O Bułhakowie zrobiło się głośno, gdy napisał sztukę teatralną "Dni Turbinów" w 1928 roku. Sztuka powstała na podstawie powieści "Biała gwardia" - pięknej historii o braterskiej miłości, o przyjaźni, radości przepełnionej euforią nieskalaną jeszcze strachem przed walką, bólem, śmiercią. Autor w trafny sposób pokazuje relacje między młodymi ludźmi, którzy za chwilę będą musieli przestać być studentami, inteligentami, a przyjdzie im wejść w rolę oficerów wojskowych.

Kolejne lata były dla autora bardzo trudne, ponieważ wszystkie jego dzieła stworzone po 1925 roku nie zostały wydane. Sztuki teatralne wchodziły na afisze, ale bardzo szybko schodziły z teatralnych desek.

Dziełem, które przyniosło mu największą sławę był "Mistrz i Małgorzata". Prace nad dziełem rozpoczął w 1928 roku. Był to utwór, który rozpoczynał pisać około siedmiu razy, projekt dzieła był kilkakrotnie zmieniany, a nawet palony. W trakcie pisania sam rozpoznaje u siebie chorobę, na którą zmarł jego ojciec - mocznicę. Jego doświadczenie medyczne spowodowało, że był świadomy tego, że skutki choroby będą destrukcyjne dla organizmu, dlatego wszystkie swoje siły skupił na dokończeniu "Mistrza i Małgorzaty". Pisarz traci wzrok i po 1940 roku dochodzi do wniosku, że już nie będzie pracował nad powieścią. Kilka tygodni później, bo 10 marca 1940 roku Bułhakow umiera.

 

Powieść "Mistrz i Małgorzata" została wydana dopiero w 1966 roku. Tajemnicza, pełna zagadek, symboliki i niedopowiedzeń historia, której głównymi bohaterami jest Mistrz, autor powieści historycznej o Poncjuszu Piłacie i Małgorzata Nikołajewna. Wszystkie wydarzenia osadzone są w latach 30 XX wieku. Obok wątku wielkiej miłości Mistrza i Małgorzaty równoważnym wątkiem jest wizyta Szatana w Związku Radzieckim, w narrację wpleciony jest również wątek historyczny o spotkaniu Poncjusza Piłata z Jeszuą.

 

"Mistrz i Małgorzata" to pokaz kunsztu literackiego, umiejętne połączenie powieści kryminalnej, przygodowej, satyry, przypowieści biblijnej i baśni. Pomimo tego, że Michaił Bułhakow nie doczekał druku swojej powieści to z dniem jej wydania autor stał się nieśmiertelny dla wielu pokoleń czytelników.

Nowości - książki - powieści zagraniczne