Maria Konopnicka

Kto przychodzi nam na myśli, gdy słyszymy "Rotę" czy "Naszą szkapę"? Jest tylko jedna osoba, polska poetka i nowelistka - Maria Konopnicka. Jej dorobek literacki obejmuje głównie liryki, nowele, poematy, ale i także książki dla dzieci oraz młodzieży. Dzieła tworzyła opierając się na realizmie, dotykała w nich wielu problemów, z którymi w czasie jej życia borykało się społeczeństwo. Odwoływała się również do spraw dotyczących całego narodu, a w jej utworach łatwo dostrzec jawny protest choćby przeciw germanizacji.

Maria Konopnicka urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, a zmarła 1910 we Lwowie. Oprócz powiększania swojego dorobku literackiego, zajmowała się także publicystyką i krytyką literacką. Mając dwadzieścia lat wyszła za mąż, jednak ze względu na niezadowolenie małżonka z powodu pisarskiej kariery, Maria rozwiodłą się i samotnie wychowywała szóstkę dzieci. Borykając się z problemami finansowymi musiała podjąć się pracy korepetytorki. Była współinicjatorką konspiracyjnych akcji społecznych, nawet podczas swego pobytu poza granicami kraju.

Najpopularniejszymi pozycjami autorstwa Marii Konopnickiej jest m. in.: "O Krasnoludkach i sierotce Marysi", w której wraz z nadejściem wiosny krasnale postanawiają wypełniać wiele zadań, w tym pomóc tytułowej Marysi. Oprócz tego cykl nowel "Na drodze", który zawiera takie utwory jak "Mendel Gdański", czy "Naszą szkapę". W nowelach Konopnicka starała się nie tylko ukazać dramat walki z nędzą, ale również problem jakim był wówczas antysemityzm. Z kolei "Rota" to pieśń, która dzięki muzyce skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego miała zostać hymnem państwowym. Mimo, że się nim nie stała i tak solidnie odcisnęła się w patriotycznym boju o niepodległość Polski.

Bestsellery - poezja dla dzieci

Nowości - książki i książeczki dla dzieci