Stanisław Jachowicz

Stanisław Jachowicz jest znanym autorem wierszy i piosenek dla dzieci. Jego życie ściśle było związane z troską o najmłodszych, dla których poświęcał całą swoją energię oraz skromny majątek. Dzięki staraniom Stanisława Jachowicza powstały pierwsze w Warszawie ochronki (pierwowzory dzisiejszych przedszkoli) oraz sierociniec. Jego twórczość pomaga rozwijać moralność dzieci poprzez zabawne, proste anegdoty zaczerpnięte z codziennych sytuacji.


Filantrop i poeta, który serce oddał dzieciom


Stanisław Jachowicz urodził się w 1796 r. w Dzikowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Zadebiutował na łamach czasopisma "Pamiętniki Lwowskie" w 1818 r., gdzie ukazały się drukiem jego pierwsze bajki. W tym samym roku przeprowadził się na stałe do Warszawy i rozpoczął pracę w Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego. Został członkiem Związku Wolnych Polaków, a w czasie powstania listopadowego przyłączył się do inicjatywy Towarzystwa Patriotycznego opiekującego się dziećmi powstańców. W kolejnych latach pracował jako nauczyciel języka polskiego. Był aktywnym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, dla którego najważniejszy był los sierot. Stanisław Jachowicz zmarł w 1857 r., jego grób można odnaleźć na Cmentarzu Powązkowym.


Wiersze, piosenki, czasopismo i podręczniki


W 1824 r. opublikowano "Bajki i powiastki" Stanisława Jachowicza. Zasłynął on także jako autor wesołych, skocznych piosenek zebranych w dziełach "Śpiewy dla dzieci" i "Nowe śpiewy dla dzieci". Od 1830 r. Stanisław Jachowicz wydawał nowatorskie czasopismo "Dziennik dla Dzieci", publikujące m.in. korespondencję dziecięcą. Był także twórcą poradników wychowawczych "Nauki w zabawie" oraz "Rozmowy matki z Józią", które miały usprawniać edukację domową dzieci. Przygotował również podręcznik do nauki gramatyki "Pomysły do poznania zasad języka polskiego", który wydano po jego śmierci. Seria "Bajki i powiastki" Stanisława Jachowicza jest stale wznawiana - w 2022 r. ukazała się jej polsko-ukraińska wersja wydana przez Wydawnictwo Naukowe UMK.


Zabawne anegdoty wskazujące drogę do poprawy


Wiersze dla dzieci Stanisława Jachowicza mają charakter moralizatorski. Autorowi zależało na tym, aby ukazać dzieciom drogę do poprawy poprzez humor wynikający z codziennych sytuacji. Pomimo upływu lat tematyka jego wierszy pozostaje aktualna, a język utworów zrozumiały dla młodego odbiorcy. Książki Stanisława Jachowicza są publikowane przez liczne wydawnictwa, m.in. Zielona Sowa, Literat oraz G&P.