Dominik Szczepański

Dominik Szczepański to polski dziennikarz, który od lat związany jest z "Gazetą Wyborczą". Prócz artykułów publikowanych w czasopismach, ma na swoim koncie książki o polskim himalaizmie.

Dominik Szczepański spędził swoje dzieciństwo w Bieszczadach. Z pewnością rzutowało to na jego zainteresowania, gdyż znany jest jako podróżnik i dziennikarz sportowy. Wśród jego licznych wypraw można wymienić m.in. trzykrotny udział w ekspedycji, której celem był Park Narodowy Chiribiquete w Kolumbii, słynący z antycznych malowideł. Uczestnicy ekspedycji szukali nieodkrytych jeszcze malowideł naskalnych. Dominik Szczepański został za to nominowany do nagrody Travelera "National Geographic". Był również obecny pod Nanga Parbat w Pakistanie w 2016 roku, w czasie gdy ekipa, w skład której wchodzili Włoch Simone Moro, Hiszpan Alex Txikon oraz Pakistańczyk Muhammad Ali, po raz pierwszy zdobyła ten szczyt zimą. Góry i wspinaczka są zresztą ulubionymi tematami dziennikarza.

Dominik Szczepański w przeszłości współpracował m.in. z portalami sportowymi: sport.pl oraz off.sport.pl, specjalizującym się w dziedzinie sportów ekstremalnych. Od dłuższego czasu pisze dla "Gazety Wyborczej", poruszając tematykę związaną z wyprawami, odkrywaniem oraz wspinaczką górską. Reportaże i wywiady jego autorstwa publikowane były również na łamach "Dużego Formatu", "Wysokich Obcasów", "Magazynu Świątecznego" czy "National Geographic Traveler".

Pierwszą swoją książkę opublikował Dominik Szczepański w 2015 roku. Nosiła ona tytuł "Na oceanie nie ma ciszy" i opowiadała o Aleksandrze Dobie, inżynierze i mechaniku, który po przejściu na emeryturę postanowił spełnić marzenie swojego życia i na przełomie 2010 i 2011 roku, jako pierwszy człowiek na świecie, przepłynął Atlantyk kajakiem, korzystając jedynie z siły własnych mięśni.

Owocem pobytu w Himalajach w 2016 roku z kolei była napisana wspólnie z podróżnikiem i reporterem Piotrem Tomzą książka, zatytułowana "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia". Natomiast w 2017 roku ukazała się autobiografia Adama Bieleckiego pt. "Spod zmarzniętych powiek". Jednemu z najlepszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów młodego pokolenia w opracowaniu wspomnień z wypraw i opisaniu trudów związanych ze zdobywaniem najwyższych szczytów świata pomógł Dominik Szczepański. Z kolei w 2019 roku opublikowana została książka zatytułowana "Czapkins. Prawdziwa historia Tomasza Mackiewicza", w której Dominik Szczepański wspomina tragicznie zmarłego podczas zimowej wyprawy na Nanga Parbat w 2018 roku polskiego himalaistę, Tomka Mackiewicza.