Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 304
Opis
Zamachy terrorystyczne zawsze przynoszą wiele strachu i obaw, ale często wiążą się też z dużą liczbą ofiar. W pewne grudniowe przedpołudnie na wadowickim rynku zostało zabitych aż 13 osób, choć mogłoby być ich o wiele więcej, gdyby nie pomoc przypadkowego bohatera. Mimo to zginęły niewinne osoby, a to sprawia, że trzeba rozwikłać zagadkę - kto spowodował "Zamach" i jakie ma dalsze zamiary?

Śledczy zajmujący się tą sprawą doskonale zdają sobie sprawę, że nie mogą już zmienić przeszłości i przywrócić życia tym, których nie ma. Mogą jednak znaleźć sprawców tej tragedii i pozwolić na ich osąd oraz skazanie. Ich najważniejszym zadaniem jest zapobiegnięcie kolejnemu możliwemu zamachowi, gdyż nigdy nie wiadomo, czy był to tylko jednorazowy incydent.

Książka ta zawiera historię pokazaną z wielu perspektyw, co pozwala na lepsze zrozumienie problemu, z którym spotkali się bohaterowie. Niestety, komplikacje się nie kończą, gdy w grę wchodzi polityka i walka o władzę. Tutaj nie ma znaczenia życie osób - jest to po prostu nieludzki wyścig szczurów, który nie sprzyja śledztwu, a nawet naraża je na niepowodzenie.

Pozycja ta została napisana przez Macieja Liziniewicza i jest jego pierwszym thrillerem politycznym, który jednak cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. Jest to książka, która zainteresuje nawet tych, którzy tematów polityki nie chcą ruszać, niezależnie od tego, czy to świat wymyślony, czy prawdziwy.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii kryminał lub z serii Ślady zbrodni

Czy powieść Zamach skupia się bardziej na akcji, czy na wątkach politycznych?

Książka stanowi dynamiczne połączenie thrillera sensacyjnego z rozbudowanym wątkiem typu political fiction. Fabuła koncentruje się na pracy oficerów ABW oraz ich zmaganiach z zakulisowymi grami o władzę w Polsce. Czytelnik śledzi realistycznie przedstawione procedury służb specjalnych w obliczu nagłego kryzysu narodowego. Jest to lektura dla osób ceniących merytoryczne podejście do tematyki bezpieczeństwa i terroryzmu.

Czy książka Zamach wymaga znajomości innych tomów z serii Ślady Zbrodni?

Powieść ta jest autonomiczną historią, którą można czytać bez znajomości pozostałych pozycji z cyklu Ślady Zbrodni. Choć wydawnictwo przypisało ją do konkretnej serii tematycznej, losy bohaterów i sprawa zamachu w Wadowicach stanowią zamkniętą całość. Autor wprowadza czytelnika w świat służb specjalnych w sposób zrozumiały dla zupełnie nowych odbiorców. To idealny punkt wejścia dla osób chcących poznać styl Macieja Liziniewicza.

W jakim klimacie utrzymana jest akcja tocząca się w Wadowicach?

Akcja osadzona jest w mrocznej, przedświątecznej atmosferze, która kontrastuje z brutalnością ataku terrorystycznego. Autor wykorzystuje realne lokalizacje, co potęguje wrażenie realizmu i bliskości opisywanych wydarzeń u polskiego czytelnika. Tempo narracji pozostaje wysokie, oddając chaos oraz presję czasu towarzyszącą śledztwu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powieść unika zbędnych opisów, koncentrując się na eskalacji napięcia i kolejnych etapach wyścigu z czasem.

Jak realistycznie przedstawiona jest praca polskich służb specjalnych w tej książce?

Autor kładzie duży nacisk na autentyczność procedur operacyjnych oraz realiów pracy oficerów polskich agencji wywiadowczych. Zamiast przerysowanych scen akcji, czytelnik otrzymuje obraz żmudnego dochodzenia, analizy informacji oraz skomplikowanych zależności służbowych. Przedstawienie polskiej sceny politycznej jest cyniczne i pokazuje, jak partyjne interesy wpływają na realne bezpieczeństwo państwa. Jest to wartościowa pozycja dla osób szukających wiarygodnego i dojrzałego thrillera szpiegowskiego.

Dla jakiego typu czytelnika powieść Zamach może okazać się nieodpowiednia?

Książka nie jest polecana osobom unikającym brutalnych opisów ataków oraz skomplikowanych, wielowątkowych intryg politycznych. Fabuła wymaga od odbiorcy dużego skupienia przy śledzeniu powiązań między wieloma postaciami ze świata służb i rządu. Czytelnicy poszukujący lekkiego kryminału o charakterze obyczajowym mogą poczuć się przytłoczeni ciężarem tematyki i realizmem przedstawionego zagrożenia. Nie jest to również pozycja dla fanów klasycznych zagadek typu whodunnit w zamkniętym kręgu podejrzanych.

Szczegóły
  • Autor: Maciej Liziniewicz
  • Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Seria Ślady zbrodni
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilość stron: 304
  • Format: 13.5 x 20.5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788324584734
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788324584734
  • EAN: 9788324584734
  • Wymiary: 13.5x20.5 cm
  • Dane producenta: Publicat S.A., ul. Chlebowa 24, 61-003 Poznań, Polska, publicat@publicat.pl, tel. 616529252
Recenzje książki Zamach (3)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Recenzuje Ł. w dniu 2021-11-16
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Z uwagi na obecną sytuację migracyjną, można powiedzieć, że "Zamach" to książka na czasie. Proces śledztwa przedstawiony w bardzo szczegółowy i ciekawy sposób. No i kulisy działania służb specjalnych, coś o czym na codzień słyszy się mało, a wręcz w ogóle. Obecna jest tu brudna polityka i nieczyste zagrania, których charakter jedynie częściowo wynika z potrzeby rozwiązania problemu, zazwyczaj dominuje prywatny interes i jest ON realizowany niezależnie od konsekwencji. Warto dodać, że autor jest oficerem w stanie spoczynku, co daje świadectwo wiarygodności temu co opisane jest w książce. Polecam, warto!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ewelina S. w dniu 2021-09-26
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    „Zamach” to thriller sensacyjny, który nie oferuje czytelnikowi brawurowych policyjnych akcji ani pościgów. Maciej Liziniewicz rozpoczyna swą powieść od tytułowego zamachu, do którego dochodzi na wadowickim rynku, w czasie bożonarodzeniowego jarmarku. W tłum ludzi wjeżdża rozpędzona ciężarówka, zabijając i ciężko raniąc kilkanaście osób. Kiedy kierowca opuszcza kabinę i z zamiarem dalszego siania śmierci kieruje swoje kroki w stronę kilkuletniego chłopca, z tłumu wybiega mężczyzna i udaremnia jego plany.

    Zamach terrorystyczny stanowi dla Autora punkt wyjścia do ukazania słabości i nieudolności działania ABW. Poznajemy struktury, procedury, sposób działania polskich służb oraz odkrywamy ich powiązania i zależności polityczne. Na tym skupia się Maciej Liziniewicz w kilku pierwszych rozdziałach powieści, co dla czytelnika nie gustującego w political fiction może być nieco nużące. Jednak, w miarę postępów śledztwa mającego na celu nie tylko ujawnienie kto stoi za zamachem, ale także czy planowane są kolejne, akcja staje się bardziej dynamiczna.

    Nadal obserwujemy niekompetencję służb, walkę dyrektorów ABW oraz ministrów o uchylenie się od odpowiedzialności. Widzimy jak elita władzy martwi się nie o zapewnienie Polakom bezpieczeństwa i spokoju, ale o to czy w zaistniałej sytuacji nie da się ugrać czegoś dla siebie; lepszego stanowisko, wyeliminowania nielubianego współpracownika. Co ciekawe, w tych fikcyjnych postaciach bez problemu możemy dostrzec pewne cechy, czy charakterystyczne dla współczesnych polityków zachowania.

    Główny wątek powieści wzbogacony został pobocznymi. Choć są one zdecydowanie mniej rozbudowane, również za sprawą oszczędnego, konkretnego, bardzo męskiego stylu Autora, nadają książce nieco innego wymiaru. Sprawiają, że przynajmniej dla mnie, ta historia staje się bardziej interesująca.

    Problemy imigrantów z krajów arabskich, brak tolerancji, hołdowanie stereotypom, to jeden z tematów, na które Maciej Liziniewicz zwraca uwagę w „Zamachu”.

    Przede wszystkim jednak, z całą mocą pokazuje do czego może doprowadzić słabość władzy, „niezdolność skostniałej, statycznej struktury do mierzenia się z realnymi wyzwaniami”.

    Widzimy jak bardzo piętnuje bieda, do czego może doprowadzić nieudolność systemu edukacji i opieki społecznej oraz przeświadczenie, że „[...] los zwykłych ludzi, a nawet ich śmierć, nic nie znaczy dla elit, tak jak los pionków nie dotyka szachowych figur. Dopóki w nich samych nie uderzy nieszczęście, potężni łatwo godzą się na krzywdy innych. Ba, nawet korzystają z nich, by umacniać swoją władzę”.

    Zakończenie tej historii jest mocne i zaskakujące. Całość, choć fikcyjna, pełna jest wiarygodnych, niejednoznacznych bohaterów i wydaje się bardzo realna. Pewnie w jakimś stopniu wpłynął na to fakt, że Maciej Liziniewicz jest podpułkownikiem rezerwy ABW, który „przez wiele lat zajmował się zwalczaniem najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski”.

    Na koniec zostawiam Wam fragment, przy którym zatrzymałam się na dłużej, może i Was skłoni do refleksji. „Serce zakłuło go boleśnie na wspomnienie […] wszystkich tych, których poświęcił bądź zraził do siebie w imię politycznej wizji. Nierzeczywistej wizji silnego kraju, gdzie władza służy obywatelom ze sprawnością mechanizmu szwajcarskiego zegarka. Dziś wiedział już dobrze, że jego marzenie było nieziszczalne. Nie ma bowiem idealnego państwa, ponieważ władza oparta jest zawsze na ułomnych ludziach. Ci zaś potrafią wypaczyć nawet najbardziej szlachetne koncepcje. Każda utopia degeneruje się przy próbie jej urzeczywistnienia.

    Wszystko to, co osiągnął, nagle wydało się [...] małe i ulotne. Wręcz niepotrzebne. Czuł dotkliwie, iż przez lata łagodzenia międzyludzkich sporów i budowania politycznej struktury rozmienił się na drobne. Pozwolił się wciągnąć w miałki świat doraźnych gier, tracąc z oczu to, co kiedyś, dawno temu, zaprowadziło go do antykomunistycznej opozycji. Prostą wiarę, że człowiekowi należą się wolność i szacunek”.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Kryminał Na T. w dniu 2021-08-31
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    „Zamach” to pierwszy thriller polityczny Macieja Liziniewicza. Fabuła powieści toczy się głównie w biurach ABW i ministrów. Wszystkie polskie służby postawione zostały w stan najwyższej gotowości, bo właśnie 21 grudnia doszło do pierwszego w Polsce zamachu terrorystycznego. Bohaterom więc przyjdzie się zmierzyć z naprawdę trudnym zadaniem – trzeba dowiedzieć się kto za tym wszystkim stoi i czy przypadkiem nie jest to początek serii. Jednak czy faktycznie tym zajmują się politycy? Raczej wygląda na to, że martwią się tylko o to, jak to zdarzenie wpłynie na ich kariery… Na szczęście są też ludzie, którym faktycznie zależy na dojściu do sedna – emerytowany śledczy, mimo niesławy w jakiej odchodził ze służb, teraz wraca śledztwo na właściwe tory. Do tego sytuację obserwujemy też okiem zwyczajnego człowieka, który wydaje się, że przez przypadek był akurat na miejscu zamachu i odruchowo uratował dziecko przez śmiercią. Dzięki kilku różnym spojrzeniom na sytuację książka niesamowicie wciąga, napięcie cały czas utrzymane jest na wysokim poziomie, a przepychanki polityczne nawet mnie nie odstraszyły od lektury :) Podobało mi się też bardzo przedstawienie polskiego społeczeństwa w sytuacji zagrożenia, jak i surowego spojrzenia na kwestie rasowe w Polsce. To naprawdę niesamowicie zajmująca lektura, którą ciężko odłożyć przed poznaniem zakończenia. Jestem pod wrażeniem, bo przekonać mnie do zainteresowania się książką z wątkami politycznymi, to naprawdę wielka sztuka!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula