“Trzecia terapia” to wstrząsająca opowieść o tym, jak duże piętno na życiu współczesnego człowieka może odcisnąć historia.
To powieść pełna wstydu, ale również miłości i nadziei. Przepełniona wagą rodzinnej klątwy oraz trudnych relacji książka porusza do głębi i sprawia, że trudno przejść obok niej obojętnie.
Niełatwo uwolnić się od bolesnej przeszłości. Towarzyszy ci ona na każdym kroku życia. Przekonała się o tym Mathilda, Niemka, która nie może wyzbyć się wspomnień o dziadku... Wspomnień z haniebnych czasów II wojny światowej.
Mathilda jest 30-letnią Niemką, z pozoru zwyczajnie spędzającą czas na campingu. Właśnie tam spotyka 40-letniego Grzegorza. Szybko zawarta przyjaźń i podsłuchana przypadkowo rozmowa telefoniczna dają mężczyźnie podstawy do podejrzeń, że kobieta przed czymś ucieka. Powrót do Polski sprawia, że cała sprawa odchodzi w zapomnienie. Wydaje się, że tych dwoje dorosłych już przecież ludzi nigdy więcej się nie spotka.
Mija zaledwie kilka miesięcy, a Grzegorz odbiera niespodziewany telefon od Mathildy. Zdesperowana kobieta błaga go o pomoc. Chce przyjechać do rodzinnego miasta Grzegorza - Oświęcimia i poznać prawdziwą historię swojej rodziny. Dziadek Mathildy był bowiem esesmanem z Auschwitz. Ta krwawa i bolesna przeszłość ciągnie się za 30-latką. Wydaje się, że nie ma możliwości uwolnienia się od rodzinnej klątwy, przy której tak zatwardziale obstaje jej matka. Przyjazd do Oświęcimia zdaje się jedynym sposobem na odkrycie bolesnej prawdy oraz wyzwolenie się z patologicznego związku. Jaką rolę w tym wszystkim odegra Grzegorz? Czy sam uwikłany w nieciekawe konflikty z matką i córką będzie w stanie pomóc przyjaciółce? “Trzecia terapia” to prawdziwa podróż przez lata historii przepełnionej bólem i cierpieniem. To książka pełna rodzinnych klątw, miłości i prób przezwyciężenia siły przeszłości.
O autorce
Autorka, Danuta Chlupová, to polska dziennikarka mieszkająca w Czechach, która zadebiutowała książką “Blizna”. Jest laureatką IV edycji konkursu Literacki Debiut Roku. Pisarka specjalizuje się w powieściach obyczajowych i sensacyjnych.