"Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" to psychologiczny portret Polaków, pokazujący doświadczany od pokoleń naród, który nie powinien porzucać nadziei na wzrost potraumatyczny. Michał Bilewicz, ekspert w dziedzinie uprzedzeń i PTSD, wyjaśnia, skąd wzięły się nasze problemy i jak możemy zbiorowo się z nimi uporać.
Psychologia społeczna zna odpowiedzi na pytania, które powinniśmy sobie postawić jako wspólnota narodowa. Skąd biorą się lęki Polaków? Dlaczego z taką nieufnością podchodzimy do instytucji państwowych? Czy polskie niezadowolenie jest uleczalne? Rozprawienie się z mitem polskiej martyrologii, pokonanie wojennych traum i zdobycie się na refleksję nad naszą tożsamością są możliwe, a publikacja "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" może być narzędziem ułatwiającym te procesy. Książka otrzymała rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.
Prowadzony z lekkością psychologiczny wywód prof. Michała Bilewicza jest umiejscowiony na bogatym tle historycznym i socjologicznym. Tytuł pomaga odpowiedzieć na pytania o źródło naszych traum, ale też podsuwa możliwe rozwiązania problemów wspólnych dla wielu Polaków. Przekonuje również, że wyjście z cienia traum jest możliwe.
O autorze
Michał Bilewicz to psycholog społeczny i polityczny związany z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert w dziedzinie psychologicznych mechanizmów pojednania, pamięci zbiorowej, traumy i uprzedzeń.