Paweł Huelle, autor kultowego "Weisera Dawidka", w swojej prozie powraca do przeszłości, snując refleksję nad utraconym dzieciństwem. W 2020 roku pojawiło się nowe dzieło mistrza - zbiór opowiadań zatytułowany "Talita".
Wątkiem fundamentalnym zbioru jest historia zaczerpnięta z Biblii, "Talitha kum", mówiąca o przywróceniu do żywych martwej dziewczynki - córki Jaira. Świat przedstawiony w dziele Huellego jest na pozór odległy, a jednocześnie ponadczasowy. Zdania opowieści tworzą historie o miłości, tęsknocie, pragnieniach i grzechu. Dwanaście odrębnych opowiadań ukazuje delikatność i przypadkowość ludzkich losów.
Historia każdego z bohaterów jest pozornie zwyczajna, ale jednak tajemnicza i niepowtarzalna - tak jak w realnym życiu. Huelle przedstawia pospolite sytuacje: dwoje ludzi obserwujących swoje czynności, zakazana miłość z góry skazana na porażkę w obliczu wojny, koncert dla jednego słuchacza, człowiek na linie nad przepaścią - sceny, które mogą dotyczyć każdego z nas. Unikalna narracja Huellego ma magiczną i oczyszczającą moc. Opowieści hipnotyzują, pobudzają najbardziej skryte zakamarki umysłu i pozwalają oderwać się od aktualnej rzeczywistości.
Opinie o książce
Opowieści Huellego są głębiej zanurzone w tradycji od chyba niemal całej naszej współczesnej prozy.
Jan Kott
O autorze
Paweł Huelle to polski prozaik i scenarzysta. Urodził się i mieszka w Gdańsku, nazywa go swoją "małą ojczyzną", którą często ukazuje w dziełach. Największą sławę przyniosła mu zekranizowana później powieść "Weiser Dawidek", w której ukrył wiele znaczeń i symboli. Huelle to twórca doceniany na świecie, jego dzieła przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.