Co motywuje morderców do popełniania krwawych zbrodni? Jakie mechanizmy ludzkiej psychiki sprawiają, że człowiek jest w stanie dopuścić się najstraszniejszych czynów? Odpowiedzi na te pytania, a także całą prawdę o mrocznych zaułkach ludzkiej natury, znajdziesz w reportażu pt. "Rozmowy z seryjnymi mordercami. Głosy zza krat" autorstwa cenionego kryminologa.
Reportaże kryminalne nie należą do gatunków literackich, które pisze się lekko i przyjemnie. Aby stworzyć interesujące dzieło, które dodatkowo wniesie w życie czytelników nową wartość, autor musi wznieść się na wyżyny swoich możliwości i w pełni poświęcić procesowi twórczemu. Temat zgłębiania tajników psychologii jest kwestią szczególnie problematyczną i wymagającą dużych nakładów czasu i energii.
Niniejsza książka opiera się na rozmowach, które Christopher Berry-Dee przeprowadził z jednymi z najgroźniejszych przestępców, jakich widział świat. Pozwala ona choć w pewnym stopniu odkryć, co kieruje ludźmi ponoszącymi odpowiedzialność za okrutne zbrodnie, których często nie jesteśmy w stanie sobie nawet wyobrazić. Co teraz czują? Czy żałują tego, co zrobili w przeszłości? Dlaczego postąpili tak, a nie inaczej?
Fragment książki
Znowu ją dusiłem, aż zemdlała. Kiedy się obudziła, kazałem jej policzyć do dziewięciu i znowu dusiłem. Bawiłem się z nią jak kot z myszą. Później kazałem jej liczyć do ośmiu, siedmiu, sześciu, pięciu. Łamałem jej wolę życia.
Keith Hunther Jesperson
Autor pisze we wstępie
Każdy morderca występujący w tej książce jest inny. Nie mają żadnej wspólnej cechy, z jednym wyjątkiem: wszyscy przebywają za kratami, oczekują na egzekucję albo spędzą resztę życia wśród brudnych murów więziennych, wśród drutów kolczastych. Nigdy więcej nikogo nie zabiją.
O autorze
Christopher Berry-Dee jest światowej sławy kryminologiem śledczym, który poświęcił całe życie, rozwiązując sprawy kryminalne. Wieloletnie doświadczenie w pracy z niebezpiecznymi przestępcami sprawia, iż seria jego reportaży stanowi fascynujące i kompleksowe studium psychiki człowieka.