Christopher Berry-Dee

Christopher Berry-Dee jest kryminologiem, dziennikarzem śledczym i autorem licznych książkowych bestsellerów. Sławę przyniosły mu wywiady z seryjnymi mordercami.

Christopher Berry-Dee to brytyjski kryminolog i autor bestsellerowych wywiadów z seryjnymi mordercami. Jego książki, dzięki którym możemy zajrzeć w głąb najbardziej psychopatycznych umysłów, przyniosły mu ogromną, międzynarodową sławę. Należą do nich między innymi "Rozmowy z seryjnymi mordercami" i "Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów".

Genealogia Christophera Berry'ego-Dee sięga ponad 750 lat wstecz, aż do Rodericka Wielkiego, księcia Walii. Bezpośredni przodek autora, dr John Dee, był nadwornym astrologiem królowej Elżbiety I. Christopher Berry'-Dee jest byłym komandosem. Służył w szeregach tzw. "Zielonych Beretów" Królewskiej Marynarki Wojennej. Jednak jego prawdziwym powołaniem okazała się kryminologia. W wieku 49 lat został właścicielem i redaktorem naczelnym "The Criminologist", najbardziej szanowanego i najstarszego na świecie czasopisma poświęconego właśnie tej dyscyplinie. W 2005 r. został mianowany dyrektorem "Instytutu Badań Kryminologicznych" (CRI).

Ma w swoim dorobku ponad 30 publikacji książkowych, przede wszystkim wywiadów z seryjnymi mordercami odbywającymi kary w więzieniach na całym świecie. Jego książki przetłumaczone zostały na wiele języków. Christopher Berry-Dee pojawia się często jako ekspert w programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych. Na podstawie jednej z jego książek ("Monster") powstał film o amerykańskiej seryjnej morderczyni Aileen "Lee" Carol, w którym wystąpiła Charlize Theron. W innej książce, "Dad Help me Please", opisał tragiczną sprawę Dereka Bentleya, powieszonego za morderstwo, którego nie popełnił. W wyniku tej publikacji Bentley został pośmiertnie ułaskawiony.