Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 304
Opis

W iławskiej kamienicy rozgrywa się makabryczna zbrodnia. Morderstwo Kamili Witz to początek skomplikowanej układanki, w której znikają bez śladu najbliżsi sąsiedzi ofiary. Ta tragiczna sytuacja staje się katalizatorem, który łączy losy kilku osób, zmuszając je do konfrontacji z własnymi demonami i przeszłością. W tej opowieści odnajdujemy emerytowanego policjanta Zbigniewa Ostrowskiego, pszczelarkę Natalię Biel, a także niedawno owdowiałego Marka Gronowicza oraz jego dwunastoletnią córkę Łucję.

Intrygi i tajemnice w kryminale

Każdy z bohaterów wnosi do fabuły swoje unikalne doświadczenia i motywacje. Zbigniew Ostrowski, z bagażem zawodowych przeżyć, stara się rozwikłać zagadkę, która coraz bardziej się komplikuje. Jego determinacja i umiejętności detektywistyczne są wystawiane na próbę, gdy okazuje się, że każdy z mieszkańców kamienicy może skrywać mroczne sekrety. W miarę jak zagłębia się w sprawę, odkrywa, że to, co wydaje się oczywiste, często jest jedynie iluzją.

Silne emocje i relacje międzyludzkie

Rola Natalii, pszczelarki, jest szczególnie istotna. Jej bliskość do natury, a także silne więzi z lokalną społecznością wprowadzają nową perspektywę. W trudnych chwilach okazuje się, że pasja do pszczelarstwa może być nie tylko ucieczką, ale także sposobem na zrozumienie zawirowań emocjonalnych, które przeżywają bohaterowie. Marek z Łucją, zmagając się z bólem po stracie żony i matki, pokazują, jak krucha jest granica między miłością a rozpaczą.

Pytania o sprawiedliwość i zemstę

W miarę rozwoju akcji, każde z tych postaci staje przed dylematem moralnym: jak daleko są w stanie się posunąć, by chronić bliskich? Ta opowieść nie tylko skupia się na zbrodniach i ich konsekwencjach, ale także eksploruje głębokie emocje, jakie towarzyszą utracie, miłości i odwadze. Z każdą stroną czytelnik zanurza się w głąb skomplikowanych relacji, które przypominają, że przeszłość nigdy nie zostaje w tyle i zawsze domaga się sprawiedliwości.

Wciągająca narracja, pełna zwrotów akcji i emocjonalnych napięć, sprawia, że trudno się oderwać. Przygotuj się na intensywne przeżycia i zaskakujące odkrycia, które na długo pozostaną w pamięci. Zasmakuj w tej kryminalnej historii, która nie tylko bawi, ale i zmusza do refleksji nad granicami, które jesteśmy skłonni przekroczyć dla osób, które kochamy.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii kryminał

W jakim nurcie literackim utrzymana jest powieść "Rój" Weroniki Mathii?

Książka "Rój" to mroczny kryminał z silnie zarysowanymi wątkami thrillera psychologicznego i motywem sprawiedliwości po latach. Autorka koncentruje się na skomplikowanych relacjach międzyludzkich oraz moralnych dylematach bohaterów postawionych w sytuacjach granicznych. Fabuła łączy klasyczne śledztwo z głęboką analizą traumy i konsekwencji decyzji podjętych w przeszłości. Jest to lektura angażująca emocjonalnie, w której napięcie budowane jest poprzez niepewność i gęstniejącą atmosferę tajemnicy. Czytelnik może spodziewać się historii opartej na silnych fundamentach obyczajowych.

Gdzie toczy się akcja książki i czy miejsce wydarzeń ma duże znaczenie?

Głównym miejscem akcji jest Iława, a konkretnie jedna z tamtejszych kamienic, co nadaje opowieści duszny i klaustrofobiczny klimat. Zamknięta przestrzeń budynku, w którym dochodzi do morderstwa, potęguje poczucie zagrożenia i wzajemnej nieufności między sąsiadami. Lokalna społeczność staje się tłem dla dramatycznych wydarzeń, które wykraczają poza mury kamienicy i sięgają okolicznej przyrody. Wybór mniejszego miasta pozwala na precyzyjne oddanie realiów życia w miejscu, gdzie każdy może mieć coś do ukrycia. Specyficzna topografia miasta odgrywa kluczową rolę w budowaniu narracji.

Czy fabuła koncentruje się wyłącznie na policyjnym śledztwie?

Narracja prowadzona jest z perspektywy kilku osób, co sprawia, że dochodzenie policyjne jest tylko jednym z elementów skomplikowanej układanki. Czytelnik śledzi losy emerytowanego policjanta, pszczelarki oraz owdowiałego ojca z dwunastoletnią córką, których ścieżki tragicznie się przecinają. Takie rozwiązanie pozwala na wielowymiarowe spojrzenie na zbrodnię i jej wpływ na życie przypadkowych świadków oraz osób postronnych. Skupienie się na emocjach i motywacjach cywilnych bohaterów nadaje historii unikalny, bardzo ludzki wymiar. Dzięki temu powieść zyskuje głębię wykraczającą poza ramy standardowego kryminału.

Jaka jest dynamika akcji i tempo prowadzenia historii w tej powieści?

Tempo akcji jest wyważone, kładąc większy nacisk na stopniowe odkrywanie tajemnic niż na dynamiczne pościgi czy nagłe zwroty akcji. Historia rozwija się w sposób przemyślany, pozwalając czytelnikowi na budowanie więzi z postaciami i zrozumienie ich skomplikowanej przeszłości. Momentami fabuła gwałtownie przyspiesza, szczególnie gdy na jaw wychodzą nowe fakty dotyczące zniknięcia sąsiadów i morderstwa głównej ofiary. Jest to idealna propozycja dla osób ceniących literaturę, w której napięcie rośnie systematycznie z każdą kolejną stroną. Autorka umiejętnie dawkuje informacje, utrzymując zainteresowanie aż do samego finału.

Dla jakiego typu czytelnika ta pozycja może okazać się zbyt wymagająca?

Książka nie będzie odpowiednim wyborem dla osób poszukujących lekkiej, niezobawiającej lektury o niskim ładunku emocjonalnym. Ze względu na poruszaną tematykę morderstwa, zaginięć oraz bolesnej straty, treść może być przytłaczająca dla bardzo wrażliwych odbiorców. Powieść wymaga skupienia na detalach i śledzenia powiązań między wieloma bohaterami, co może zniechęcić fanów bardzo prostych, liniowych historii. Jeśli unikasz w literaturze motywów zemsty i trudnych wyborów moralnych, ten tytuł może nie spełnić Twoich oczekiwań. To lektura skierowana do fanów gęstych, wielowątkowych opowieści o ludzkiej naturze.

Szczegóły
  • Autor: Weronika Mathia
  • Wydawnictwo Czwarta Strona
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 304
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788368217421
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788368217421
  • EAN: 9788368217421
  • Wymiary: 13.5x20.5 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo Poznańskie, ul. Fredry 8, 61-701 Poznań, Polska, handlowy@wydawnictwopoznanskie.com, tel. 61 623 38 38
Recenzje książki Rój (22)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna S. w dniu 2025-07-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Witajcie moi drodzy po długiej przerwie. Zastój czytelniczych nadal mocno trzyma mnie w ryzach i czytam mało ale czytam.

    Ostatnio udało mi się przeczytać kolejną książkę autorki i po raz kolejny jestem zachwycona fabułą, postaciami, piórem i całą tą otoczką w jakiej przyszło mi się otulić czytając kolejną jakże wzruszającą historię. Historię której tragiczne wydarzenia mające miejsce w przeszłości, przewróciły życie bohaterów jak kostki domina i tym samym położyły się długim cieniem na ich dorosłym życiu.

    To nie jest typowy kryminał, to raczej dramat, który rozszarpuje czytelnika emocjonalnie, którykrzyczy o samotności zarówno dorosłych jak i dzieci, które ponoszą konsekwencje rodziców i które nie mogą sobie poradzić ze swoimi emocjami. Momentami chciałam przytulić Nikodema i Łucję, zapewnić ich że wszystko będzie dobrze ale tragedia która stała się częścią życia ich rodziców i mnie rozbiła na kawałki. Takie zakończenie jakie zafundowała nam autorka jeszcze długo będzie rezonować w mojej głowie

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Joanna M. w dniu 2025-01-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Czy macie jakiś znak szczególny?

    W iławskiej kamienicy dochodzi do morderstwa Kamili Witz. W tym samym czasie bez śladu znikają najbliżsi sąsiedzi kobiety. Czy widzieli coś, czego nie powinni? Te wydarzenia sprawiają, że niespodziewanie przecinają się ścieżki kilku osób. Emerytowany policjant Zbigniew Ostrowski, pszczelarka Natalia Biel oraz niedawno owdowiały Marek Gronowicz i jego dwunastoletnia córka Łucja wkrótce przekonają się, że przeszłość zawsze dopomina się o sprawiedliwość, a niezawinione śmierci o zemstę.

    Przeszłość zawsze upomni się o dług. Nie ważne, jak bardzo będziemy uciekać i unikać odpowiedzialności. Wszystko ma swoją cenę. Nienawiść, nietolerancja. Zaufanie, które kurczy się z każdą stroną. Bohaterowie, których moralność zostaje wystawiona na próbę.

    Emocjonalny kołowrotek, którym sprawnie operuje Autorka. Przyspiesza, zwalnia. Bawi się z nami. Pociąga za różne sznurki, a my jak marionetki podążamy za jej ruchami. Jesteśmy jak pszczoły, które podążają za królową. Akcja biegnie wielotorowo w różnych przestrzeniach czasowych. Przeszłość zawsze upomni się o swoje i wraca w najmniej spodziewanym momencie. Pozornie nic nie jest ze sobą powiązane. Każdy bohater opowiada własną bajkę. Nie każda z nich kończy się szczęśliwie.

    Autorka pokazuje jak brak tolerancji, bycie innymi jest piętnowane. Potrafi określić nas w kręgach, w których nawet nie chcemy być. Dyskryminacja, która sprawia ból, bo dosięga z ręki tych, po których nie spodziewalibyśmy się. Element związany z pszczołami bardzo mi się podobał. Ludzie są jak pszczoły. Będą chronić najważniejszej osoby za wszelką cenę. Nawet kiedy na szali postawią swoje życie. W końcu jesteśmy wiele w stanie zrobić, aby uchronić to, co najcenniejsze.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Zaczytana A. w dniu 2025-01-08
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    W ostatnich latach zebrałam sobie grono autorów, których książki traktuję wyjątkowo. I tu nie chodzi o niesamowite fabuły, niestandardowe konstrukcje czy eksperymenty z narracją, choć oczywiście się w nich pojawiają. Najważniejsze są jednak emocje. Emocje najtrudniejsze, rozdzierające, niekończące się wcale na ostatniej stronie. Tak mnie dewastować potrafią Izabela Janiszewska, Przemysław Żarski, Ewa Przydryga i Weronika Mathia. 

    "Rój" to trzecia powieść ostatniej z wymienionych autorek. "Żar", czyli jej debiut zachwycał, ale dla mnie był aż za bardzo przesycony wątkami, za to "Szept" był już absolutnie doskonały i sprawił, że zaczęłam oczekiwać jeszcze więcej. Zdradzę już teraz, że nie jestem rozczarowana. 

    Książki Weroniki Mathii zupełnie się od siebie różnią, a jednocześnie są tak bardzo jej - łączą je wspomniane we wstępie emocje. Te emocje przytłoczyły mnie na tyle, że po lekturze nie byłam w stanie ubrać ich w słowa. Kilka miesięcy później wiem już, że tego się zrobić po prostu nie da. "Rój" każdy musi przeczytać i przeżyć po swojemu. 

    Oprócz emocji jest też fabuła. Nie potrafiłam podejść do niej na chłodno, ale doceniam jej złożoność. Autorka przeprowadza nas przez kilka wyjątkowych historii, które w przedziwny dla mnie sposób zaczynają się splatać w jedną. W przedziwny nie dlatego, że nielogiczny, wręcz przeciwnie - szokuje mnie to, jak drobiazgowo musiała zostać zaplanowana akcja, by tak idealnie się zazębiać. 

    Oprócz emocji jest też Bajka Zouszki. Ona też zostanie ze mną na zawsze. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że jedną z istotnych cech bajki powinno być szczęśliwe zakończenie, a jeśli miałyby się pojawić łzy to tylko te ze wzruszenia a nie z rozpaczy. 

    Oprócz emocji jest też zakończenie, przy którym otworzyłam szeroko oczy. Trudno się z nim pogodzić, trudno je nawet zrozumieć, ale nie mogłoby być inne, bo jest tą kropką nad i, która decyduje o tym, czy książka jest dobra, czy jednak wybitna. 

    "Rój" to powieść, którą przeczytałam emocjami. Weronika Mathia poturbowała mnie w sposób, którego się nie spodziewałam, ale myślę, że bardzo potrzebowałam. Wciąż wracam myślami do tej niezwykle smutnej historii, w której tak wiele prawdy o ludzkiej naturze. A mimo całego zła, cierpienia i bólu, gdzieś na końcu zatliła się nadzieja - liczę więc na to, że tam dalej, w tym co niezapisane, jej płomień buchnął pełną mocną, ogrzewając to, co pozostało, a nie spalając tego do cna. 

    Moje 10/10. 

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Agnieszka N. w dniu 2024-12-31
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    "Jak daleko się posuniesz, by chronić tych, których kochasz?"

    Choć po książki autorki sięgam w ciemno, to właśnie powyższe pytanie zawarte w opisie najbardziej skusiło mnie do sięgnięcia po "Rój".

    Odpowiedź na powyższe pytanie, wydawałaby się prosta, jednak autorka udowadnia, że granica u każdego może być różna i nie zawsze odpowiedź "wszystko", która zapewne padłaby z moich ust, może być odpowiedzią właściwą.

    Skłamałabym, gdybym napisała, że książka wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. W pierwszej części mocno musiałam skupić się na poznaniu postaci, ich powiązań i orientacji w skokach czasowych. Opowiadana kawałek po kawałku bajka Zouszki niezmiernie mnie intrygowała. Z każdym kolejnym rozdziałem moje zainteresowanie fabułą i napięcie wzrastały, a emocje, które w niektórych fragmentach mną targały, nie pozwoliły oderwać się od książki. Obowiązki poszły na bok, a ja z wypiekami na twarzy odkrywałam co właściwie stało się w w iławskiej kamienicy, że znaleziono tam martwą Kamilę.

    Pierwszy raz w powieści zetknęłam się z tematyką mniejszości romskiej. Wątek ten był dla mnie bardzo interesujący, choć mam odczucie, jakby został przedstawiony trochę jednostronnie.

    Poruszając zagadnienia związane z pszczelarstwem, autorka przywołała we mnie dużo ciepłych wspomnień z dzieciństwa. Jedne z pierwszych obrazów w mojej pamięci, związane są z pasieką, prowadzoną przez dziadka.

    "Rój" to dla mnie jedna z tych książek, które zostawiają czytelnika z refleksją na temat konsekwencji ludzkich działań i sprawiedliwością, o którą dopomina się los. Krzywdy wyrządzone przed laty pozostawiają po sobie trwały ślad. Zakończenia zupełnie się nie spodziewałam.

    Trzecia książka autorki. Trzecia bardzo dobra lektura. Jestem na tak 👍 trzy razy tak! Czytajcie, bo warto. ❤

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ewa R. w dniu 2024-12-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Kamila Witz zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu w iławskiej kamienicy. Podczas oględzin miejsca zbrodni podejrzenie wzbudza również nieobecność i nieuchwytność jej sąsiadów Marka i jego córki Łucji. Czy to jedynie zbieg okoliczności? Śledztwo w tej sprawie wyciągnie na jaw skrzętnie skrywane tajemnice i tragedię z przeszłości.

    „Rój” to kolejna z tych książek, których nie się nie czyta. Ją się widzi, dotyka, chłonie i czuje. Tajemnicze morderstwo Kamili wikła i splata ze sobą życia wielu osób. Losy niektórych z nich splatają się nie po raz pierwszy, a mroczna przeszłość i tragiczne w skutkach decyzje spieszą z konsekwencjami.

    Każdy wątek tej powieści dogłębnie mnie poruszył. Krzywda wyrządzona romskiej społeczności w wyniku światło ćmiących stereotypów, które wpajane przez pokolenia uniemożliwiają postrzeganie poszczególnych jednostek, została przez autorkę przedstawiona w nietuzinkowy i oryginalny sposób, pod postacią „Bajki Zouszki”. Ta część rozerwała moje serce na milion kawałków. Cudownie napisana, tragiczna opowieść wpleciona pomiędzy teraźniejsze wydarzenia, ma potężny, dużo istotniejszy przekaz niż może się wydawać. Czy to na pewno bajka?

    Wsród wątków, które Weronika Mathia poruszyła w tej około trzystu stronicowej powieści znajdziecie również tragiczną śmierć, utratę dziecka, walkę z demonami z przeszłości oraz bezgraniczne poświęcenie dla własnej rodziny. Każdy z nich jest przedstawiony ze specyficzną dla tej autorki wnikliwością i wrażliwością i każdy z nich łapie za serce.

    „Rój” jest drugą pozycją autorki, którą miałam przyjemność przeczytać, a dzięki emocjom, które mi zaserwowała w obu, staje się niniejszym pisarką, po którą będę sięgać w ciemno. Jej styl i pióro zdecydowanie wyróżniają się na tle innych wrażliwością, elegancją i poetyckością, a jednocześnie czyta się z lekkością!

    Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula