Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
19.5 x 25.0 cm
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
264
Nasza cena: 42,11 zł 59,90 zł Taniej o: 30%

"Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego" to powieść graficzna o losach rotmistrza Pileckiego, który na zlecenie Polskiego Państwa Podziemnego przenika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i stamtąd zdaje pisemne relacje z warunków traktowania i przetrzymywania więźniów.

Poruszająca sfera graficzna podbija powagę prezentowanej historii.

"Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego" to komiks fabularyzowany, kreski Gaetana Nocq, którego zafascynowała opowieść o działalności żołnierza podczas II wojny światowej. Publikacja dokładnie trzyma się faktów, jest przygotowana z dbałością o szczegóły. Historia rozpoczyna się w 1940 roku, kiedy Pilecki pod pseudonimem Tomasz Serafiński trafia do obozu. Jego misja jest jasna - jako członek Polskiego Państwa Podziemnego ma podtrzymywać współwięźniów na duchu, zdawać szczegółowe raporty oraz rozpocząć formowanie brygady, która ma czekać na rozkazy, dotyczące przejęcia obozu z rąk nazistów.

Rotmistrz przez trzy lata nie zdradził swojego celu, dodatkowo stworzył siatkę konspiracyjną i skutecznie przerzucał informację, odzież oraz żywność przez druty obozu. Książka dokładnie opisuje raporty, które przygotowywał Pilecki, dzięki którym świat po raz pierwszy dowiedział się o tym, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Kiedy powstanie nie doszło do skutku, zmuszony był uciekać, czego dokonał w 1943 roku. Historia w książce nie urywa się nagle, ale sposób jej przedstawienia działa na zmysły czytelnika w wielu aspektach. To ważna, niezwykle cenna publikacja, którą powinien poznać każdy, kto interesuje się historią II wojny światowej.


O autorze

Gaetan Nocq jest z zawodu rysownikiem i projektantem graficznym. Pierwsze próby stawiał, tworząc ilustrowane dzienniki podróży. Debiutował zbiorem "Soleil brûlant en Algérie" w 2016 r., a rok później ukazał się "Capitaine Tikhomiroff".

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  INFILTRACJA AUSCHWITZ

  Kiedy
  tylko w kalendarzu pojawiają się takie daty, jak rocznica powstania warszawskiego czy wybuchu drugiej wojny światowej, rynek wydawniczy zaczyna zapełniać się powiązanymi z nimi pozycjami. Jak widać jego komiksowa część też nie zostaje daleko w tyle. „Raport W” jednak to powieść graficzna, której warto się przejrzeć się nawet jeśli macie już dość tej tematyki, bo to naprawdę znakomity komiks. Co prawda jeśli chodzi o historie traktujące w ten czy inny sposób o czasach największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości nadal niepobity zostaje „Maus”, niemniej historia przedstawiona w tym albumie o wiele bardziej warta jest uwagi, niż można na pierwszy rzut oka sądzić.

  Jest rok 1940. Witold Pilecki trafia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz z misją zbudowania tam ruchu oporu i wywołania powstania. Jego dwu i pół letni pobyt nie kończy się wykonaniem misji, ale dzięki pisanym przez niego raportom świat będzie mógł dowiedzieć się o tym, co działo się za bramą z napisem „Arbeit macht frei”.

  Większość pozycji traktujących o drugiej wojnie światowej to rzeczy, w których albo jednoznacznie pochwala się bohaterów, albo jednoznacznie potępia ludzi za nią odpowiedzialnych. Bardziej ludzkiego wymiaru, w którym dostrzec można by o wiele więcej barw człowieczej moralności brakuje – a przecież jak każdy wie dobro i zło istniało po obu stronach barykady. Czy inaczej jest z „Raportem W”? I tak, i nie. To po prostu relacja Witolda Pileckiego z zastanego stanu rzeczy. Szokującej rzeczywistości, która dla niezliczonych osób stała się piekieł zakończonym śmiercią. Koszmarem niezliczonych osób skazanych za nic na nieludzkie męczarnie.

  I jest to relacja zarówno wciągająca i poruszająca, jak i wierna pierwowzorowi Pileckiego. Owszem są tu pewne zmiany względem pierwotnego tekstu, czasem autor coś ujął, czasem dodał, ale pozostał skupiony na jak najdokładniejszym oddaniu tego, co chciał – historii swojego bohatera. I zrobił to w sposób, który docenili czytelnicy i krytycy, tworząc solidnych rozmiarów powieść graficzną, od której trudno się oderwać, chociaż porusza tematy, jakich nie czyta się ani łatwo, ani lekko, ani tym bardziej przyjemnie.

  Za to z przyjemnością ogląda. Grafiki nie są skomplikowane, ich kolorystyka w każdej z części opowieści jest stonowana, utrzymana w jednym, konkretnym odcieniu, ale same rysunki są realistyczne, kolor dobrze dobrany, a całość autentycznie wpada w oko i doskonale pasuje do opowieści. Wszystko to wieńczy bardzo dobre wydanie – duży format, dobra jakość papieru i dobra cena. Kto lubi historie wojenne, komiksy biograficzne albo po prostu dobre opowieści graficzne niezależnie od tematu, powinien „Raport W’ poznać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pozycja obowiązkowa dla każdego czytelnika.

  Powinna ona być lektura w szkole.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego to zdecydowanie jeden z tych komiksów, które powinien przeczytać każdy niezależnie od tego, czy jest miłośnikiem graficznych powieści historycznych. Dzieło Gaétana Nocq przybliża bowiem w niesamowity sposób postać tytułowego Witolda Pileckiego wielkiego bohatera, którego czyny powinny być znane każdemu Europejczykowi.

  Sam osoba Witolda Pileckiego (żołnierza AK, więźnia obozu Auschwitz, organizatora obozowego ruchu oporu i autora raportu o zbrodniach Niemców), raczej w Polsce nie powinna być nikomu obca. Jeśli jednak ktoś jakiś cudem nie zna tej postaci, tym bardziej powinien sięgnąć po ten tytuł. Na rodzimym rynku na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się co najmniej kilka godnych uwagi pozycji poświęconych tej postaci. Dopiero jednak dzieło francuskiego młodego artysty, niemającego w swoim portfolio zbyt wielu tytułów, jest godne miana wielkości bohatera, jakim niewątpliwie był Pilecki. Nie powinien więc dziwić fakt wielkiego docenienie tego tytułu zarówno we Francji, jak i w Polsce. Warto również tutaj nadmienić, że komiks nie miałby okazji powstać, gdyby nie Isabell Davion, historyczka z paryskiej Sorbony, która mocno zainteresowała się „raportami Pileckiego”, tym samym przekonując autorka do zajęcia się tą tematyką.

  Twórca w swoim dziele skupia się na okresie pobytu Pileckiego w Auschwitz, gdzie trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 roku (dobrowolnie) w wyniku łapanki na Żoliborzu. W obozowej rzeczywistości używał ON od samego początku tożsamości Tomasza Serafińskiego, pomimo tego część współwięźniów wiedziała kim ON jest. Nigdy nie został ON jednak zdradzony przez współtowarzyszy gehenny, jaką dla „osadzonych” przygotowali Niemcy. Jego celem pobytu w obozie koncentracyjnym (tak jak zostało to już wspomniane) było zorganizowanie wewnętrznego ruchu oporu, który w odpowiednim momencie wywoła powstanie, jak i informowanie dowództwa o poczynaniach wroga. W sumie w Auschwitz spędził ON 31 miesięcy, będąc naocznym świadkiem wszelkich dokonywanych tam zbrodni. W kwietniu 1943 roku wraz z dwójką innych więźniów zdecydował się ON na brawurową i mocno niebezpieczną ucieczkę. Jego późniejsze losy na pewno nie można nazwać spokojnymi, kończąc przedwcześnie jego życie w 1948 roku.

  Gaetan Nocq decyduje się tutaj na pewną swobodę adaptacyjną zapisków Pileckiego, pomimo tego udaje mu się zachować w rewelacyjny sposób wielką wierność materiałom źródłowym i przedstawić historię dokładnie taką, jaka była. Czytając komiks mamy więc okazję zobaczyć Auschwitz w swojej II Wojennej przerażającej postaci. Codzienne życie obozowe „więźniów” było usłane trudnościami, strachem, bólem i wszechobecną śmiercią. Pilecki w swoich raportach dość dokładnie opisywał obozową rzeczywistość, tak samo szczegółowy jest autor komiksu. Nocq serwuje odbiorcy wspomnienia przeszłości, gdzie można zobaczyć między innymi rodzący się ruch oporu czy powstawanie obozowej orkiestry. Na kartach komiksu znalazło się również miejsce dla innych tematów jak codzienna ciężka praca, czy budowa filii w okolicznej Brzezince (gdzie każdy wie co się działo). Cała narracja jest prowadzona w czasie teraźniejszym, znajdzie się jednak tutaj kilka miejsc, gdzie autor decyduje się na retrospekcje z życia Pileckiego, jak i jego późniejszych losów. Są to jednak tylko drobne scenariuszowe dodatki do treści mające służyć jako kontrast i chwila zapomnienia (wspomnienia dzieciństwa) dla Pileckiego o otaczającym go „piekle”.

  Jeżeli zostaje już wspomniana brutalna „rzeczywistość” tamtych wydarzeń, to trzeba precyzyjnie określić, że autor nie boi się pokazać okrucieństwa, jednak nie robi tego w sposób nazbyt naturalistyczny. Nie jest to w żadnym przypadku nadmierne łagodzenie historii tylko konieczny zabieg, aby dzieło mogło dotrzeć do jak najszerszej grupy potencjalnych czytelników.

  Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to twórca stawia tutaj na prosty, minimalistyczny, ale dość realistyczny styl, przejawiający się zarówno w kresce, jak i doborze kolorów. Rysunki dalekie są od typowego dzieła frankońskiego, nadając całej opowieści niesamowitego graficznego klimatu, który doskonale dopasował się do dramatycznej treści. Pewna umowność niektórych kadrów wywołuje u odbiorcy jeszcze mocniejszą reakcję emocjonalną, niż gdyby od samego początku artysta stawiał na „wymuskany styl komiksu”.

  Zwieńczeniem niesamowitego dzieła jest tutaj umieszczony na końcu publikacji esej historyczny autorstwa Isabelle Davion „O Raporcie Pileckiego”, który nie tylko mocniej przybliża postać Pileckiego, ale również pokazuje jak doszło do tego, że Nocq podjął się pracy nad tym dziełem. Warte przeczytania jest również posłowie autora, będące tutaj kropką zamykającą cały tytuł.

  Raport W to iście ciekawa mieszanka komiksu historycznego i artystycznego, po który nie tylko warto sięgnąć, co należy to zrobić, nawet jeśli wcześniej niespecjalnie przepadało się za tytułami z segmentu „historii”. Jest to również doskonały przykład tego, że nie zawsze wielkość „rodzimego bohatera” musi zostać przedstawiona przez jego rodaka, niekiedy obiektywne oko kogoś z boku robi to o wiele lepiej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego
 • Autor: Gaétan Nocq
 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 264
 • Format: 19.5 x 25.0 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366500068
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Le rapport W
 • Tłumacz: Olga Mysłowska
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366500068
 • EAN: 9788366500068
 • Wymiary: 21.5x29 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Śmiertelna misja Rotmistrza Pileckiego 0/5 Nasza cena:
26,61 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śmiertelna misja Rotmistrza Pileckiego

Album ukazuje się w przededniu 70. rocznicy zamordowania rtm. Witolda Pileckiego i w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorami komiksu ,,Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego” są – Witold Tkaczyk, pomysłodawca i autor scenariusza oraz rysownicy: Krzysztof...
Rotmistrz Pilecki w komiksie 0/5 Nasza cena:
29,09 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rotmistrz Pilecki w komiksie

istoria z pasjąCzy myślałeś kiedyś, aby spojrzeć na historię Polski przez pryzmat życia jednego człowieka? Jeśli to w ogóle możliwe, to niezwykły żywot rotmistrza Witolda Pileckiego świetnie się do tego nadaje. W jego życiorysie jak w soczewce widać tragiczne, ale i chwalebne losy naszej...
Klub Detektywów 5/5 Nasza cena:
31,06 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klub Detektywów

W 1930 roku w Anglii powstał Klub Detektywów zrzeszający najlepszych autorów powieści kryminalnych tamtych czasów. Jego członkowie musieli złożyć specjalną przysięgę, a w swoich książkach trzymać się określonych zasad, tak zwanych Dziesięciu Przykazań powieści kryminalnej. Koncentrowały się one...
Słuchajcie dziewczyny! 4/5 Nasza cena:
27,95 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słuchajcie dziewczyny!

Dlaczego bardziej boimy się słowa „srom” niż słowa „Sauron”? Czy naprawdę musimy wstydzić się owłosienia na ciele? Dlaczego w szkole czytamy głównie autorów, a nie autorki? I dlaczego zabawki i zabawy dzieci tkwią głęboko w płciowych stereotypach z lat 50-tych. W autobiograficznym komiksie...
Dziewięć miesięcy czułego chaosu 4/5 Nasza cena:
38,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewięć miesięcy czułego chaosu

Bardzo osobisty, zabawny, ale i wzruszający pamiętnik Lucy Knisley z dziewięciu miesięcy „błogosławionego stanu”, który przybliża również historię rozwoju okołociążowej nauki i medycyny. Jeśli wystarczająco ciężko pracujesz, jeśli bardzo czegoś chcesz, jeśli jesteś mądra i utalentowana to możesz...
Moja ostatnia księżna 0/5 Nasza cena:
27,81 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja ostatnia księżna

Przełom XIX i XX wieku. Cora Cash jest jedyną dziedziczką ogromnej fortuny, co czyni ją najbogatszą panną w Ameryce. Jest niewiarygodnie piękna i uprzywilejowana. Wychowała się w domu wzorowanym na Wersalu, a na jej debiutancki bal przyszło ośmiuset gości. Jest pewna, że każde drzwi stoją przed nią...
Mój nowojorski maraton 4/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój nowojorski maraton

Sebastien, spokojny i nieśmiały nauczyciel rysunku, pod wpływem zakrapianej winem rozmowy z żoną i przyjaciółmi podejmuje szaloną decyzję - weźmie udział w nowojorskim maratonie! To, że nie prowadzi aktywnego trybu życia i nie biegał od prawie 20 lat nie ma znaczenia. Ważne, by udowodnić coś sobie...
Kroniki Francine R. 4/5 Nasza cena:
31,06 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki Francine R.

Gestapo aresztowało Francine R. i jej siostrę 6 kwietnia 1944 roku. Powodem był udział ich brata Joannèsa w ruchu oporu. Obie kobiety najpierw znalazły się w transporcie z innymi uwięzionymi, a potem je rozdzielono. Siostra Francine trafiła do obozu pracy w Hanowerze, a ona sama najpierw do obozu w...
Orwell 5/5 Nasza cena:
53,82 zł 69,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Orwell

Komiksowa biografia George’a Orwella, autora m.in. „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984”, pisarza który w swoich książkach przewidział, jak będzie wyglądał współczesny świat. George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści – „Rok 1984" - powstała w...
Tetris ludzie i gry 4/5 Nasza cena:
24,83 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tetris ludzie i gry

Tetris to jedna z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo w historii. Prosta, ale niezwykle wciągająca. Niekończąca się łamigłówka, od której uzależniły się miliony graczy na całym świecie. Choć powstała 35 lat temu, do dziś cieszy się wielką popularnością. Z tym, że teraz najczęściej gra...
Eileen Gray. Dom pod słońcem 4/5 Nasza cena:
37,28 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Eileen Gray. Dom pod słońcem

Rok 1924, południe Francji. Rozpoczyna się budowa położonej nad morzem willi. Niespełna 100 lat później budynek nazwany E-1027 uznawany jest za kamień milowy projektowania, a jego autorka, Eileen Gray, za pionierkę modernistycznego designu i architektury. To podczas szalonych lat 20. w Paryżu prace...
Artemizja 3/5 Nasza cena:
34,78 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Artemizja

Fascynująca historia jednej z pierwszych malarek Europy. W dniu, w którym Artemizja Gentileschi głośnym krzykiem oznajmia swoje przyjście na świat, Caravaggio zaczyna osiągać pozycję jednego z najważniejszych malarzy epoki. Orazio, ojciec dziewczynki, należy do grona jego uczniów. Nie osiągnie...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula