- Światowy literacki fenomen, realistyczny obraz współczesnej kobiecości opisany przez najsłynniejszą japońską pisarkę, ikonę feminizmu
- Japoński bestseller, prawa do przekładu sprzedane do ponad dwudziestu krajów
- Książka, która wzbudziła zachwyt Harukiego Murakamiego i znalazła się na liście czterdziestu ulubionych książek Eleny Ferrante, napisanych przez pisarki
- Okrzyknięta „feministycznym arcydziełem” („Entertainment Weekly”), jedną z najlepszych książek 2020 roku według magazynu „Time” i „The New York Times”.
Po opuszczeniu rodzinnej Osaki i przeprowadzce do Tokio Natsuko marzy, aby żyć z pisania. Choć dla niej samej brzmi to prawie nierealnie, osiąga cel. Jej siostra wciąż pracuje jako kelnerka w nieciekawej knajpie, podobnie jak niegdyś ich matka. Obsesją siostry jest operacja plastyczna, na którą jej nie stać. Nastoletnia siostrzenica nie potrafi zrozumieć ani matki, ani tego, czego świat od niej, jako dziewczyny, oczekuje. Natsuko szuka tematu do kolejnej książki i konfrontuje obecne życie z trudną przeszłością. Stawia odważne pytanie o sens narodzin, macierzyństwa i ludzkiego życia. „Piersi i jajeczka” to głębokie studium kobiecości oraz niezwykły portret kobiet we współczesnej Japonii.
O książce
Mieko Kawakami wrzuciła literacki granat w zatęchły, zdominowany przez mężczyzn świat japońskiej literatury.
„The Economist”
Nigdy nie zapomnę uczucia czystego zdumienia, które poczułem, kiedy po raz pierwszy przeczytałem powieść Mieko Kawakami „Piersi i jajeczka”. Zapierające dech w piersiach doświadczenie.
Haruki Murakami
Kawakami nie ubarwia, nie flirtuje, nie epatuje też naturalizmem. Pięknym, prostym językiem opisuje los japońskich kobiet. Życie bohaterek jej książki nie przypomina obrazków z reklam, dalekie jest od popularnej wizji harmonijnej Japonii.
Maria Fredro-Smoleńska, „Vogue”
Mimo że Kawakami potrafi odsłonić ludzkie cierpienie i poczucie bezsensu egzystencjalnego jak mało kto, to również jak mało kto potrafi pokazać piękno spotkań, chwile życzliwości, miłości, bezinteresowności - chwile, które trzymają nas przy życiu.
Paulina Reiter, „Wysokie Obcasy”
Mieko Kawakami zdecydowanie walczy z powielaniem klisz na temat kobiet w Japonii, a jej „Piersi i jajeczka to” kwintesencja powieści kobiecej i o kobietach.
Anna Wołcyrz, „Znak”
O autorce
Mieko Kawakami – urodziła się w 1976 roku w Osace. Jest autorką światowego bestsellera, powieści „Piersi i jajeczka”, uznanej książką roku „New York Timesa” i jedną z 10 najlepszych książek roku 2020 magazynu „TIME”. Była piosenkarka, jako poetka zadebiutowała w 2006 roku, a jako autorka prozy w 2007 roku nowelą „Watakushi-ritsu in ha, mata wa sekai”. Jej książki znane są z poetyckiego stylu, feministycznych analiz kobiecego ciała, zaabsorbowania etyką i nowoczesnym społeczeństwem. Zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. W wydawnictwie Mova ukazała się jak dotąd powieść „Heaven”.


