Laureat Nagrody Bookera 2021
Książka "Obietnica" autorstwa Damona Galguta jest napisaną z rozmachem powieścią, która uczyni z czytelnika obserwatora aż trzech dekad życia Swartów. Rodzina Afrykanerów w Republice Południowej Afryki pozornie niczym nie różni się od innych. Nie wiedzą oni jednak, że w ich losy wplącze się śmierć i obietnica, która powinna zostać spełniona.
Rodzina Swartów należy do zamożnych Afrykanerów i prowadzi własną farmę. Poznajemy ich w 1986 roku, kiedy odbywa się pogrzeb Rachel. Ta na łożu śmierci miała tylko jedno życzenie. Chciała, aby jej mąż o imieniu Manie przekazał prawo do własności domu Salome, czyli ich czarnoskórej służącej. Kobieta była im oddana przez wiele lat służby, a obecnie mieszka w domu z nastoletnim synem. Manie składa obietnicę, ale po śmierci żony nie ma zamiaru dotrzymać słowa.
Czy niedotrzymane słowo wpłynie na życie jego oraz dzieci, a także czarnoskórej służby? Galgut rozrysował tutaj nie tylko trzy dekady historii Swartów, ale również najważniejsze wydarzenia w historii Republiki Południowej Afryki. Znajdą się tutaj informacje o końcówce apartheidu oraz powołaniu Komisji Jedności i Pojednania.
Opinie o książce
„Obietnica”, proza duszna, gęsta, mistrzowska, opowiada o Republice Południowej Afryki czasu przełomu, upadku apartheidu, zdobycia praw przez uciskaną od dekad większość. Ale to również historia o granicach rozumienia i poznania, o empatii i współczuciu oraz demonach i lękach, których nie da się pokonać – przed drugim człowiekiem, przed jego prawem do szczęścia i własnego miejsca na ziemi. Choćby miało liczyć ledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych.
Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do Czytania”
Niezwykły styl narracyjny tej powieści łączy Faulknerowską obfitość z Nabokovowską precyzją i dowodzi rozkwitu prozy w XXI wieku. Całą książkę Galguta podsumować można jednym pytaniem: czy w tym świecie istnieje sprawiedliwość – a jeśli tak, jak wygląda?
Chigozie Obioma, juror Nagrody Bookera w 2021 roku
Nad ta powieścią unosi się duch Virginii Woolf i Jamesa Joyce’a. Nie wystarczy pochwalić jej wyjątkowych zalet – poważnego tonu, równowagi między formalną swobodą a elegancją, humoru, precyzji czy umiejętności odkrywania prawdy o człowieku. Trzeba ją po prostu przeczytać.
Claire Messud, „Harper’s Magazine”
W swej nowej powieści Galgut łączy bohaterów, wydarzenia historyczne i misterną fabułę tak, by obnażyć druzgocącą siłę białego przywileju i instytucjonalnego rasizmu. „Obietnica” to powieść na czasie, która porusza ważne dziś tematy.
„Booklist”
„Obietnica” ma wszystkie najlepsze cechy prozy realistycznej, lecz na tym nie koniec. Od czytelnika zależy, czy skupi się na dziejach rodziny, czy rozsmakuje w odważnym rozbijaniu form narracyjnych. W porównaniu [do Coetzeego] Galgut jest filuternym satyrykiem, zjadliwie punktującym nieodpowiedzialność i hipokryzję swoich bohaterów.
Rand Richards Cooper, „The New York Times Book Review”
W prozie Galguta raz za razem odsłania się przed nami Południowa Afryka, kraina rozległa, zdumiewająca i wielogłosowa. Na tej ogromnej scenie autor przedstawia intymne dramaty o sile pradawnego mitu.
Anna Mundow, „The Wall Street Journal”
Powieść Galguta przywodzi na myśl dzieła jego poprzedników, takich jak Virginia Woolf czy William Faulkner. Przepiękna narracja przetwarza i odnawia motyw sagi rodzinnej, którą rządzą siły losu, nadając opowieści głębokiego, kontemplacyjnego wymiaru. Galgut prezentuje cudowną wirtuozerię spod znaku Woolf.
James Wood, „The New Yorker”
O autorze
Damon Galgut jest południowoafrykańskim pisarzem i dramaturgiem, a także laureatem prestiżowej Nagrody Bookera 2021. Jego proza została przetłumaczona na wiele języków i doceniona przez krytyków oraz czytelników na całym świecie. Do innych książek jego autorstwa należą takie pozycje, jak "W obcym pokoju" oraz "Sex and Death".