Skandynawskie książki od wielu lat budzą skrajne emocje. Stig Dagerman i jego "Poparzone dziecko" zapoczątkowali ten trend już w latach 40. nietuzinkową historią i wnikliwą psychoanalizą bohaterów.
Ukochana matka Bengta umiera, a ON sam dowiaduje się o romansie ojca. Młody mężczyzna jest duszony własnymi koszmarami, obsesjami, wspomnieniami, goryczą i skrajnymi uczuciami, a także nieznośną atmosferą w domu.
Podobno między nienawiścią a miłością leży bardzo, bardzo cienka granica. Czy to jednak możliwe, by pomiędzy Bengtem, jego ojcem a także kochanką (jego? ich?) narodził się zawiły, pełen napięcia miłosny trójkąt? Jeśli odpowiedź jest twierdząca… W jaki sposób wpłynie to na zrezygnowanego i zgaszonego Bengta? Jaką postawę przyjmie ojciec i Gun, kochanka?
Książka została wydana ponad 70 lat temu, w 1948 roku, a jednak wydaje się, że przedstawiona fabuła mogłaby się z powodzeniem wydarzyć w dzisiejszych czasach. Gdy utwór ujrzał światło dzienne, wywołał wiele kontrowersyjnych i skrajnych opinii. Jedno jest pewne - Dagerman w mistrzowski sposób opisał niezrozumiałe uczucia targające bohaterami i ukazał, do jak bardzo nieprzewidywalnych czynów mogą ich popchnąć.
O autorze
Stig Dagerman to jeden z najważniejszych szwedzkich prozaików XX wieku, jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele różnych języków. "Poparzone dziecko" zostało docenione przez polską noblistkę Olgę Tokarczuk opinią "Hipnotyzująca lektura, irytuje i pociąga", zaś Agneta Pleijel, doceniona szwedzka poetka, powieściopisarka, dramatopisarka i tłumaczka skomentowała: "Stig Dagerman był najbardziej poruszającym pisarzem mojej młodości. “Poparzone dziecko” to powieść o niemożliwej i zakazanej miłości. Napisana nerwową, zdesperowaną prozą".