MARVEL CLASSIC Daredevil. Frank Miller. Tom 4

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 1
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
432
Nasza cena: 114,79 zł 139,99 zł Taniej o: 18%

Ostatni tom „Daredevila” autorstwa Franka Millera.

Kingpin niestrudzenie buduje swoje kryminalne imperium. Postanawia wykorzystać uzależnioną od heroiny Karen Page, żeby dowiedzieć się, kim jest Daredevil. Poznanie prawdy o Nieustraszonym i chęć pozbycia się go stają się dla niego prawdziwą obsesją. Tymczasem Matthew Murdock zauważa, że wszystko w jego życiu – zarówno uczuciowym, jak i zawodowym – układa się coraz gorzej. Do czasu, aż ktoś podkłada ładunek wybuchowy pod jego mieszkanie… A na koniec… Frank Miller wraca do początku historii Daredevila i na nowo opowiada o jego relacji z ojcem, o tym, jak zyskał swoje superzmysły i jak poznał Foggy’ego i Elektrę.

Autorami scenariuszy są Frank Miller, Bill Mantlo i Denny O’Neil, a rysunki do tego tomu poza Frankiem Millerem wykonali John Buscema, David Mazzucchelli i John Romita Jr.

Recenzje (1)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  PONOWNE NARODZINY DAREDEVILA

  Frank Miller pisaniem „Daredevila” zajął się w latach osiemdziesiątych, po krótkiej pracy w roli rysownika tej serii i od razu ją zrewolucjonizował. Jego mroczne, pełne powagi i ocierające się o ważkie tematy scenariusze, klimat rodem z groszowych powieści noir i pełnokrwiste postacie sprawiły, że ten niemal nieznany nikomu komiksiarz nagle stał się wielką gwiazdą, a upadający tytuł, jakim był wówczas „Daredevil”, stał się hitem. Potem, w roku 1983 Miller porzucił pracę nad serią, ale nie na zawsze. Powrócił do niej bowiem w roku 1985, a potem w 1986, by raz jeszcze opowiedzieć o przygodach Śmiałka i stworzył wówczas najlepszy komiks o tym bohaterze i jedno z najwybitniejszy dzieł w swojej karierze – fabułę „Daredevil: Odrodzony”. A potem wracał jeszcze kilka razy, choćby po to by na nowo opowiedzieć o początkach niewidomego herosa w genialnej miniserii „Daredevil: The Man Without Fear”. I właśnie te komiksy – a także kilka bonusów – znajdziecie w tym tomie, wieńczącym kolekcję „DD” Franka Millera.

  Pierwsza główna opowieść tego tomu to wspomniany już „Odrodzony” i od niej zaczynam. To tu Karen Page, dawna ukochana i sekretarka Matta, a obecnie aktorka porno i narkomanka, sprzedaje tożsamość Daredevila Kingpinowi za działkę narkotyków. Od tej chwili boss nowojorskiego półświatka zaczyna rujnować życie Matta krok po kroku. Oskarża go o branie łapówek, wrabia w morderstwo, pozbawia pieniędzy, pracy, domu a wreszcie topi żywcem w zatoce. Koniec? Bynajmniej. Doprowadzony do szaleństwa Daredevil zaczyna wendettę...

  7. miejsce na liście komiksów wszech czasów, masa nagród, najlepszy komiks o Daredevilu... To właśnie rzeczy, które można powiedzieć o „Odrodzonym", który do Polski po raz pierwszy w marach „Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela”, gdzie brakowało wówczas jednego, poprzedzającego główne wydarzenia zeszytu. Historia ta w oryginale pojawiła się w USA w pamiętnym roku 1986, kiedy to takie tytuły, jak „Strażnicy”, „Powrót Mrocznego Rycerza” czy „Superman: Człowiek ze Stali” rewolucjonizowały przemysł opowieści graficznych i wynosiły je na nieznane dotąd wyżyny, zarezerwowane dla dzieł ambitnych i dojrzałych. I „Odrodzony” był jednym z owych reformatorów i po dziś dzień stanowi wzór opowieści o Śmiałku, z którym porównywane są wszystkie podobne dzieła.

  Scenariusz Millera to może nie genialna perełka pokroju „Powrotu Mrocznego Rycerza”, ale rzecz naprawdę znakomita. Rewelacyjna. Co prawda nie do końca przekonuje tu szybki postęp szaleństwa Matta, a tym bardziej jego otrząśnięcie się z niego, ale to Miller uzupełniał potem komiksami znanymi z poprzedniego tomu „Daredevila”. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak psychologia, atmosfera osaczenia i masa emocji to plusy, które sprawiają, że „Odrodzony" to wielki komiks o zemście i odkupieniu, czyli o tym, o czym Miller pisał od zawsze i co od zawsze wychodziło mu najlepiej.

  Rysunki Mazucchelliego („Batman: Rok pierwszy") to także kawał dobrej roboty, choć nie wszyscy mogą być do nich przekonani. Szczególnie, że ten ambitny artysta wielokrotnie eksperymentuje ze stylem i zmienia go na kolejnych planszach. Nie jest to styl łatwy, szczególnie jeśli ocenia się całe plansze, a nie poszczególne kadry, ale jak najbardziej znakomity i satysfakcjonujący, choć im bliżej końca, tym bardziej proste i abstrakcyjne stają się ilustracje. Do tego dochodzi dobry kolor, klasyczny i pasujący do stylu, choć nie tak, jak w „Roku pierwszym”, gdzie ocierał się o prawdziwe mistrzostwo.

  Oczywiście omawiając ten komiks nie można nie wspomnieć, jak rewolucyjne było to dzieło. Jego inność widać już od początku, mrocznego, ponurego, dojrzałego, poważnego... Miller zrezygnował całkiem z humoru, dając znać, jak poważny mamy komiks i jak mamy go traktować. A nie da inaczej, bo pełno w nim scen mocnych, szokujących wręcz. Scen, których czytelnik nigdy nie zapomni, jak ta, gdy Ben jest rugany przez szefa, w tle trwa szaleństwo pracy nad nowym numerem gazety, a ON przez telefon słucha, jak duszony jest człowiek, który chciał mu wystawić Kingpina. Albo scena z odcinaniem powieszonej ukochanej i walką w domu Bena. Cuda, perełki, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci i do których wracać będziemy stale.

  Drugim głównym komiksem tego tomu jest „The Man Without Fear”, miniseria stworzona siedem lat później i będąca ostatnim dziełem Millera z Daredevilem. Ostatnim, ale na pewno nie najgorszym – a dokładniej tak genialnym w swej prostocie, że znalazła się na liście 100 najlepszych komiksów w dziejach wg magazynu „Wizard” (gdzie trafiły tylko cztery komiksy o DD – w tym Millera).

  Jeśli chodzi o treść, to mamy tu powrót do najwcześniejszych lat Śmiałka. Młody Matt Murdoch to dzieciak wychowujący się w Hell’s Kitchen, owianym złą sławą zakątka Manhattanu. Jest dzieckiem jakich wiele, synem boksera, który ma powiązania z gangsterami, ale wiedzie nudne życie. Przynajmniej do dnia, gdy ratując staruszka przed potrąceniem, zostaje oblany przewożonymi przez ciężarówkę chemikaliami. Traci wówczas wzrok, ale wyostrzają się wszystkie jego pozostałe zmysły. Kiedy więc ojciec ginie za nie przegranie walki, Matt postanawia nie tylko spełnić jego życzenie, by zostać porządnym, wykształconym człowiekiem, ale i wykorzystać nowo nabyte zdolności do pomszczenia rodzica. W dzień uczy się by stać się prawnikiem, nocami zakłada maskę i spuszcza łomot złoczyńcom. Wtedy w jego życiu pojawia się niebezpieczna i prowokacyjna Elektra, która zmienia wszystko. Ale czy spotkanie z nią, pchnie Matta na nową ścieżkę, czy wręcz przeciwnie?

  Zadajmy sobie proste pytanie „co może być ciekawego w komiksie o przygodach ślepego superbohatera"? Na dodatek takiego, bardzo logicznie ubierającego się w jaskrawy czerwony kostium, którego absolutnie nie widać, gdy skrada się zaułkami za wrogiem? Czym może taka historia zaciekawić? Co wartościowego zaoferować, skoro już sam pomysł wydaje się śmieszny? Ale wystarczy spojrzeć na nazwiska twórców albumu – Miller i Romita Jr. („Amazing Spider-Man", „Kick Ass”) by nie tyle wyzbyć się wątpliwości, ile zadać sobie inne pytanie: co znakomitego wycisnęli z tak słabego tematu ci artyści?

  A wycisnęli sporo. Mnóstwo wręcz. „The Man Without Fear" to historia prezentująca na nowo początki Daredevila. Dowiadujemy się z niej jak Matt Murdock stracił wzrok, jak narobił sobie wrogów i jak poznał Elektrę, swą ukochaną. Ale Frank Miller nie byłby sobą, gdyby zrobił jedynie tak prosty komiks. „Daredevil" jaki wyszedł spod jego ręki to postać naprawdę z krwi i kości. Postać wątpiąca, załamana i po prostu realna. A główny wątek fabularny stanowi idealną kanwę pod ową postać skrojoną. Wątek zemsty, wątek człowieka niepotrafiącego poradzić sobie z uczuciem niesprawiedliwości, chcącego tylko pomścić wyrządzone mu krzywdy i zaczynającego w pewnym momencie rozumieć, co tak naprawdę oznaczają hasła „zemsta" i „sprawiedliwość”, a co więcej do czego oba prowadzą. Wszystko to składa się na brudną i wzruszającą historię o ludzkiej wytrwałości i błędach, za które nigdy chyba nie znajdziemy odkupienia. Bo czasem grzech odpuścić możemy sobie jedynie my sami, ale niekiedy jest to niemożliwe.

  A rzecz wieńczą jak zwykle znakomite ilustracje Johna Romity Jr. Artysty, który zaczynał powielając style klasycznych twórców. Potem wykształcił własną, charakterystyczną kreskę, która na początku mnie zawiodła, ale potem kupiła na całego i teraz jestem wielkim miłośnikiem jego rysunków. I właśnie rysunki, które kocham, uzupełnione o prosty, ale udany kolor, znajdziecie w tym tomie. Nieskomplikowane, ale dynamiczne, z charakterystycznym cieniowaniem przy użyciu kresek, świetnie oddają klimat albumu i wpadają w oko.

  W skrócie: polecam, bo rzadko zdarza się tak rewelacyjny komiks z gatunku superhero. Album nie tylko godnie wieńczy kolekcję „Daredevila” Franka Millera (do której należałoby zaliczyć także album „Elektra Assassin”), ale i tak doskonały, że wart polecenia każdemu. Dodatkowo uzupełniają go dwa zeszyty „Spectacular Spider-Man” z 1979, a na tych, którzy mieli dotąd okazję czytać „The Man Without Fear” jedynie w wersji od TM-Semic (potem ukazało się wznowienie w kolekcji „Superbohaterowie Marvela”) czeka tu wiele pominiętych wówczas plansz, a także wreszcie dobry przekład.

  Kto więc kocha komiksy niech sięgnie po ten tom, jak i całą serię. „Daredevil, tom 4”, to rzecz, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika opowieści obrazkowych. Pełna satyry, zaangażowana, ważka, mocna, ambitna, psychologicznie frapująca… Długo można by wymieniać, ale po co. Najlepiej sięgnąć i przeczytać samemu. A potem wracać raz po raz, bo to komiksy, o których się nie zapomina.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Marvel Classic Daredevil. Frank Miller. Tom 2 5/5 Nasza cena:
90,19 zł 109,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel Classic Daredevil. Frank Miller. Tom 2

Prawy bohater walczący o sprawiedliwość. Bezlitosna zabójczyni pałająca żądzą zemsty. Między Mattem Murdockiem a Elektrą Natchios iskrzyło już od pierwszego spotkania. Namiętny romans został jednak gwałtownie przerwany, a pierwsza ukochana stała się najzacieklejszą przeciwniczką Murdocka. Elektra...
Marvel Classic Daredevil. Frank Miller. Tom 1 4/5 Nasza cena:
57,39 zł 69,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel Classic Daredevil. Frank Miller. Tom 1

W albumie zebrano pierwsze zeszyty z Daredevilem, które ilustrował i do których pisał scenariusze Frank Miller. To od tych historii na dobre zaczęła się jego kariera.  Bullseye marzy o pozbyciu się Daredevila. Żeby zwabić go w pułapkę, wykorzystuje Slaughtera. Czy jednak Nieustraszony da się...
Marvel Classic Daredevil. Frank Miller. Tom 3 5/5 Nasza cena:
98,39 zł 119,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel Classic Daredevil. Frank Miller. Tom 3

Trzeci tom serii autorstwa mistrza komiksu Franka Millera. W nowojorskich szkołach ktoś rozprowadza narkotyki. Żeby rozwiązać tę sprawę, Daredevil będzie musiał zmierzyć się z Punisherem, który w nieco bardziej brutalny sposób chciałby rozprawić się z dilerami. Murdockowi przyjdzie również po raz...
Sin City / Miasto Grzechu. Tom 4. Ten żółty drań 0/5 Nasza cena:
49,20 zł 60,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sin City / Miasto Grzechu. Tom 4. Ten żółty drań

Sin City rządzi rodzina Roarków, którzy zajmują wysokie stanowiska zarówno administracyjne, jak kościelne. Zabójstwa, gwałty i szantaż to dla nich chleb powszedni. Odchodzący na emeryturę policjant przez przypadek ratuje małą dziewczynę z rąk seryjnego mordercy, którym okazuje się członek klanu...
Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 4 0/5 Nasza cena:
81,99 zł 99,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 4

Matt Murdock wpadł w niezłe tarapaty. Zostaje osadzony w więzieniu na Ryker’s Island, gdzie swoje wyroki odsiaduje wielu złapanych przez niego przestępców. Skazani nie ukrywają, że marzą o zemście. Czy niewidomy adwokat może się wśród nich czuć bezpiecznie? Foggy Nelson oczywiście podejmuje się...
Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 3 0/5 Nasza cena:
98,39 zł 119,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 3

Trzeci tom przygód Daredevila, adwokata za dnia i bezlitosnego sędziego w nocy. Tym razem Matt Murdock musi zmierzyć się Alexandrem Bontem, którego kiedyś wsadził za kratki. Bont po wielu latach wreszcie wyszedł z więzienia i marzy o zemście. Daredevil trafia też na spotkanie ludzi, na których...
Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 2 0/5 Nasza cena:
98,39 zł 119,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 2

Matt Murdock wciąż zmaga się z dużym zainteresowaniem mediów po ujawnieniu jego sekretnej tożsamości. Nie przestaje jednak działać jako Daredevil. Zamieszanie medialne nie przeszkadza mu również w ślubie z niewidomą Millą. Tymczasem w Hell’s Kitchen pojawia się Owl i zaczyna sprzedawać nowy...
Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 1 5/5 Nasza cena:
98,39 zł 119,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 1

Daredevil. Prawnik za dnia, bezlitosny sędzia i kat w nocy. Niewidomy superbohater, który na skutek wypadku w dzieciństwie utracił wzrok, ale którego inne zmysły zyskały niespotykaną ostrość. Pomagając ludziom i walcząc z przestępcami, Matt Murdock szybko przekonuje się, że w kwestii...
Marvel Classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 6 4/5 Nasza cena:
81,99 zł 99,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marvel Classic Daredevil. Nieustraszony. Tom 6

Członkowie Dłoni rozpoczynają w Nowym Jorku współpracę z Lady Bullseye. Ich wspólny cel to oczywiście Daredevil. Co gorsza Kingpin także znów intensywnie działa w Hell’s Kitchen i proponuje Daredevilowi zaskakujący pakt, który ma zatrzymać ninja. Tymczasem Wielki Ben Donovan gorliwie przyznaje się...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula