Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2023
Format
13.0 x 20.0 cm
Ilość stron
408
Nasza cena: 28,64 zł 45,00 zł Taniej o: 36%

Interesujesz się azjatycką kulturą? Chcesz poznać ją z kobiecej perspektywy? Sięgnij po "Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" Małgorzaty Sidz. Poznaj codzienne życie koreańskich kobiet, ograniczanych przez konserwatywne zwyczaje!

"Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" odnosi się do koreańskiej kultury i wieloletniej tradycji, która nakazuje, aby kobieta była nie tylko odpowiedzialną matką, ale także posłuszną i inteligentną żoną. Małgorzata Sidz opowiedziała o życiu codziennym w Azji Wschodniej z kobiecego punktu widzenia.

W rozmowach z Koreankami autorka dotykała problemów związanych z konserwatywnymi zwyczajami, wykluczeniem, marzeniami, obowiązkami, a także diasporą, burzliwą historią czy wojną. W reportażu nawiązuje również do polityki państwa starającego się podtrzymać utarte schematy. Pisarka wprowadza do literackiego świata dotąd nieznane fakty z życia azjatyckich żon, matek czy córek. Ukazuje odmienną perspektywę, wzbogaconą szczerymi i często intymnymi dyskusjami.


O autorce

Japonistka Małgorzata Sidz uzyskała tytuł magistra nauk o Azji Wschodniej na jednym z finlandzkich uniwersytetów. Ukończyła również Polską Szkołę Reportażu. Przez kilka lat zajmowała się badaniem kultury w Finlandii, Szwecji, Danii czy Kanadzie. Spędziła sporo czasu w krajach azjatyckich, m.in. w Japonii i Korei Południowej. Jest autorką książek "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii" oraz "Pół roku na Saturnie".

Recenzje książki Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej (6)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kultura i obyczaje Dalekiego Wschodu nie należą do kręgów moich zainteresowań, ale ten reportaż mnie zaintrygował. Dzięki niemu poznałam wiele faktów na temat życia kobiet w Korei Południowej, szczególnie kwestii macierzyństwa i obowiązków małżeńskich. Zawsze wydawało mi się, że w przeciwieństwie do Korei Północnej, kraj ten jest bardzo nowoczesny, jednak jeśli chodzi o funkcjonowanie rodziny, nadal silnie stoi na straży tradycji, co mnie bardzo zszokowało. Podobały mi się również opisy koreańskich potraw oraz przytoczone konteksty historyczne.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Z czym Wam się kojarzy Korea Południowa?

  Prawdę mówiąc, przed przeczytaniem tej książki nie kojarzyła mi się z niczym. Interesowałam się tylko Koreą Północną, a o Południowej nic nie wiedziałam. Teraz wiem i to dużo.

  Autorka zasypuje czytelnika wieloma przydatnymi informacjami.

  Dowiadujemy się o roli kobiety w społeczeństwie, o tym że wykształcenie dziecka jest na tyle ważne, że matka powinna zrezygnować z pracy, żeby zostać jego managerką. Zadaniem matki jest tak opiekować się dzieckiem i je wychowywać, żeby w przyszłości dostało się na jedną z 3 najlepszych uczelni. Można powiedzieć, że życie kobiet, które mają dzieci jest temu podporządkowane.

  Jest tu też wiele informacji o roli kobiety w małżeństwie. Autorka opisuje to zagadnienie wyjątkowo ciekawie, ale postawa Koreańczyków w tym temacie jest dla mnie smutna. Do zadań matki, które są związane z wychowywaniem dzieci, dorzucić należy dbanie o męża. Z książki wyłania się opis zmęczonych życiem, samotnych i nieszczęśliwych kobiet. Wiele z nich nie chciało mieć dzieci, ale uważają, że jest to obowiązek kobiety.

  Wiele kobiet nie chciało wychodzić za mąż, ale w Korei Południowej kobieta powinna być mężatką przed 30 rokiem życia. Często rodziny zatrudniają swatki, żeby tylko kobieta nie była starą panną, którą społeczeństwo będzie postrzegało jak przegraną.

  Na szczęście są osoby, które mają odwagę przeciwstawić się tradycyjnym rolom i żyć tak, jak chcą.

  Autorka przedstawia nam Koreę Południową za pomocą rozmów z koleżankami. Przeważnie spotykają się w punktach gastronomicznych, dzięki temu dogłębnie poznajemy też zwyczaje kulinarne Koreańczyków.

  Autorka przybliża nam też historię kraju. W wielu momentach byłam zszokowana. Nie miałam pojęcia, że kobiety były porywane, żeby pełnić rolę pocieszycielek seksualnych. Od strony społecznej nie miałam pojęcia, że tak wygląda życie starszych osób. Często bez wsparcia rodziny, pomimo podeszłego wieku muszą pracować, żeby mieć za co kupić jedzenie.

  Jedna z najlepszych książek jakie czytałam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Głównym tematem książki jest życie kobiet w Korei Południowej. Dominuje tam tradycyjny podział ról- mężczyźni poświęcają się pracy, zarabiają na rodzinę i dom. Często spędzają większość czasu poza nim. Dlatego właśnie wszystkie obowiązki domowe spadają na kobiety. Mają zajmować się dziećmi, gotować oraz utrzymywać idealny porządek w domu. Powinny być też posłuszne i oddane mężowi. Uważa się, że ma on prawo do własnego życia, dlatego jeżeli okaże się, że ma kochankę, to prawdziwa, dobrą żoną w Korei Południowej to po prostu zrozumie i schowa w kieszeń swoją dumę i zazdrość. Tego się po prostu od nich oczekuje. Tak, właśnie- oczekuje się, że będą idealne. Co więcej, sam rząd oficjalnie namawia do tego, aby kobiety w ciąży przygotowywały dom dla męża przed swoim porodem i pobytem w szpitalu. Szokujące, prawda? Mnie to zszokowało. Nie do pomyślenia jest dla mnie to, że kobieta, będąca w zaawansowanej ciąży, musi wysprzątać dom na błysk, zrobić pranie, wyprasować ubrania oraz ugotować obiad na wiele dni, aby przygotować męża na swoją nieobecność. Nie miałam świadomości tego, jak wygląda życie w Korei Południowej. Nigdy nie interesowałam się tym tematem, dlatego właśnie cieszę się, że mogę czytać tego typu książki i pogłębiać moja wiedzę. .Autorka nie tylko nakreśla nam portret typowej kobiety w Korei Południowej. Dostarcza nam również masę ciekawostek dotyczących historii, kulinariów, tradycji... Książka napisana jest w sposób ciekawy i przyjemny.

  Znajdziemy w niej sporo informacji dotyczących kultury Korei Południowej oraz rozmowy z kobietami, żyjącymi w tym kraju.Autorka pisze również o własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach. Rewelacyjna lektura. Nie nudziłam się, czytając ją, ani przez moment. Znalazłam w niej wiele zaskakujących faktów i ciekawostek. Jeżeli jesteście ciekawi świata, interesujecie się kulturą innych krajów to zachęcam do przeczytania. Naprawdę warto!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powinna wyglądać i zachowywać się mądra matka i dobra żona?

  Według konfucjańskiego ideału "dobra żona" jest piękna, lecz skromna, skoncentrowana na rodzinie. Ma zdrowe ciało i umysł wypełniony tradycjnymi wartościami. Kiedy trzeba, postępuje asertywnie i mądrze ale nigdy nie występuje przeciwko mężowi. Jest całkowicie mu oddana, lojalna i posłuszna jego decyzjom. Kobieta powinna spełniać trzy powinności: być posłuszna ojcu przed zamążpójsciem, mężowi po ślubie i najstarszemu synowi w razie śmierci małżonka.

  Do momentu kiedy sięgnęłam po ten reportaż wyobrażałam sobie Koreę jako kraj postępowy z tradycjami. Z ogromnym przerażeniem i zaskoczeniem odkryłam w jakim wielkim błędzie byłam. Niestety w Korei nie istnieje coś takiego jak prawa kobiet. Koreańskie społeczeństwo popycha kobiety w stronę helikopterowego macierzyństwa.

  Małgorzata Siedz ukazała w swojej książce świat koreańskich kobiet od podszewki. To świat pełen nierówności, szowinizmu, presij, niekończącej się walki o siebie. Autorka przedstawia życiową sytuację kilku kobiet, które opowiadają o swoim życiu, problemach, rodzinach i mężach.

  Dodatkowym atutem tej książki to ogrom informacji o tradycjach, kulturze, garść historii i potraw, od których niejednokrotnie robiłam się głodna. To jest książka od kobiety, dla kobiet i o kobietach. Bardzo ciekawa, jednocześnie smutna książka. Ważna tematyka, która obnaża z jakimi problemami i wyborami zmagają się koreańskie kobiety.

  Jest to bardzo trudna emocjonalnie, ale zdecydowanie warta poznania lektura, która zrobiła ogromne wrażenie na mnie i otworzyła oczy. Ważna i potrzebna historia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej autorstwa Małgorzaty Sidz. Lubię czytać reportaże, ale rzadko potrafią mnie tak urzec, że nie mogę oderwać się od lektury. W tym przypadku było inaczej i książkę trudno mi było odłożyć. Autorka przedstawiła życie w Korei Południowej z perspektywy kobiet. O samym kraju wiedziałam dotychczas niewiele. Nie miałam świadomości jak bardzo konserwatywne jest jego społeczeństwo. W Korei Południowej dominuje tradycyjny podział ról. Mężczyźni pracują często od rana do wieczora, co w zasadzie wyłącza ich z życia rodzinnego. Ogrom obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu spada zatem na kobiety. Od pań domu oczekuje się nawet, że w razie planowanej, dłuższej nieobecności przygotują dla swoich mężów posiłki na kilka dni, opróżnią kosze z brudnymi ubraniami, które oczywiście później wyprasują oraz zostawią w mieszkaniu nienaganny porządek. Ba! Tak mają postąpić nawet kobiety w zaawansowanej ciąży, które poczują pierwsze skurcze po to, aby mąż nie musiał zaprzątać sobie głowy domowymi obowiązkami podczas ich pobytu w szpitalu. Doprawdy niebywałe zwłaszcza, że nie są to rady przekazywane od innych kobiet rodu, ale oficjalne rządowe komunikaty! Przeraził mnie też wyścig szczurów i to od najmłodszych lat. Dzieci nierzadko po zakończeniu jednej szkoły zaczynają zajęcia w drugiej. Często spędzają tak czas do późnych godzin wieczornych. Wszystko to ma na celu jak najlepsze wykształcenie dzieci, ale moim zdaniem koszty ponoszone przez najmłodszych są zdecydowanie za wysokie. Autorka przedstawiła mnóstwo innych fascynujących faktów na temat życia koreanek. Dodatkowo okrasiła swój reportaż smakowitymi wstawkami na temat koreańskiej kuchni i opisami dań. Cudo! Warto przeczytać bo lektura jest bardzo ciekawa.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Kissanristiäiset, kocie chrzciny, to pretekst do świętowania, muzyki, śpiewu. Finowie umieją imprezować i nie stronią od alkoholu, tak w towarzystwie, jak w samotności (to słynne fińskie „gaciopicie” w domu, na kanapie, w bieliźnie lub wyciągniętych dresach). Ale Małgorzata Sidz zaprasza nas nie...
dodaj do schowka Do koszyka 21,25 zł Cena regularna: 34,90 zł -39% Najniższa cena z 30 dni: 21,03 zł
Życie to sposób na odwrócenie uwagi od śmierci. Seul, Korea Południowa, rozpędzony XXI wiek. Masz czas, masz pieniądze, masz nieskończone możliwości wielkiego miasta. Co robisz? Czy jesteś milenialsem czy nie, pewnie najpierw włączasz YouTube. Bohaterka dostaje od losu (i leniwego wykładowcy...
dodaj do schowka Do koszyka 22,68 zł Cena regularna: 39,99 zł -43% Najniższa cena z 30 dni: 22,68 zł
Kissanristiäiset, kocie chrzciny, to pretekst do świętowania, muzyki, śpiewu. Finowie umieją imprezować i nie stronią od alkoholu, tak w towarzystwie, jak w samotności (to słynne fińskie ?gaciopicie? w domu, na kanapie, w bieliźnie lub wyciągniętych dresach). Ale Małgorzata Sidz zaprasza nas nie...
dodaj do schowka Do koszyka 27,12 zł Cena regularna: 31,90 zł -15% Najniższa cena z 30 dni: 25,52 zł +6%
Życie to sposób na odwrócenie uwagi od śmierci. Seul, Korea Południowa, rozpędzony XXI wiek. Masz czas, masz pieniądze, masz nieskończone możliwości wielkiego miasta. Co robisz? Czy jesteś milenialsem czy nie, pewnie najpierw włączasz YouTube. Bohaterka dostaje od losu (i leniwego wykładowcy...
dodaj do schowka Do koszyka 27,20 zł Cena regularna: 32,00 zł -15% Najniższa cena z 30 dni: 25,60 zł +6%
Życie to sposób na odwrócenie uwagi od śmierci. Seul, Korea Południowa, rozpędzony XXI wiek. Masz czas, masz pieniądze, masz nieskończone możliwości wielkiego miasta. Co robisz? Czy jesteś milenialsem czy nie, pewnie najpierw włączasz YouTube. Bohaterka dostaje od losu (i leniwego wykładowcy...
dodaj do schowka Do koszyka 32,22 zł Cena regularna: 37,90 zł -15% Najniższa cena z 30 dni: 30,32 zł +6%
Mniej więcej jeden na dwudziestu mieszkańców Wielkiej Brytanii utrzymuje się dziś z pracy za minimalną stawkę. Wielu spośród nich to rodowici Brytyjczycy, jednak coraz więcej osób wykonujących najgorzej płatne zajęcia to imigranci. Autor książki wyrusza w podróż, by poznać świat ludzi żyjących na...
dodaj do schowka Do koszyka 28,35 zł Cena regularna: 42,00 zł -33% Najniższa cena z 30 dni: 27,67 zł +2%
Wybrane bestsellery
,,Czasami człowiek nie wie, że zło nie znajduje się w nim, ale obok niego". Aurora Devis rozpoczyna ostatni rok szkoły. Miał on w żaden sposób nie różnić się od poprzednich, a jednak od pierwszych dni stało się jasne, że zmieni się wszystko. Jej brat znajduje brutalne dowody na kłamstwa ich matki i...
dodaj do schowka Do koszyka 35,91 zł Cena regularna: 39,90 zł -10% Najniższa cena z 30 dni: 34,96 zł +3%
Marzysz o dalekich podróżach i poznawaniu świata? Dołącz do Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn! Jeśli chcesz spotkać Świętego Mikołaja, wskakuj do sań wraz z Tajnym Klubem Superdziewczyn i ruszaj do Rovaniemi w Laponii, gdzie w otoczeniu elfów mieszka brodaty staruszek. Czekają cię zimowe safari i...
dodaj do schowka Do koszyka 20,47 zł Cena regularna: 34,99 zł -41% Najniższa cena z 30 dni: 20,47 zł
Powieść „Królowa Bedlam” to kontynuacja bestsellerowego „Zewu nocnego ptaka”, w której autor Robert McCammon po raz kolejny daje popis niesamowitej wyobraźni oraz kunsztu literackiego. Plastyczne opisy, wyraziści bohaterowie, dynamiczna akcja i spora doza humoru tworzą porywający kryminał...
dodaj do schowka Do koszyka 62,34 zł Cena regularna: 89,90 zł -31% Najniższa cena z 30 dni: 60,03 zł +4%

Kuba

5/5
Ku zaskoczeniu wszystkich Zuza Lewandowska otrzymuje paszport i wyjeżdża wraz ze swoją papugą na Kubę, na ślub Eduardo. Władza jednak nawet na chwilę nie chce jej spuszczać z oczu i w ślad za nią wysyła kapitana Mariańskiego wraz z kapralem Oparą. Tak się zaczyna historia zwariowanego pobytu...
dodaj do schowka Do koszyka 26,98 zł Cena regularna: 46,90 zł -42% Najniższa cena z 30 dni: 26,54 zł +2%
W Trzeszczynie odkryto zbiorową mogiłę. Sprawa zostaje powierzona Gabrieli Sawickiej. Wszystkie ofiary to mężczyźni w wieku od 30 do 50 lat. Jednak jest jeszcze coś, co ich łączy. Prokurator z pomocą komisarza Michalskiego próbuje ustalić, kto jest odpowiedzialny za ich śmierć. Tymczasem prokurator...
dodaj do schowka Do koszyka 37,65 zł Cena regularna: 49,99 zł -25% Najniższa cena z 30 dni: 36,76 zł +2%
To miał być najszczęśliwszy dzień w życiu Róży Krull! Gotowa już była suknia z welonem, w urzędzie stanu cywilnego na pisarkę czekała rodzina i przyjaciele, a w eleganckiej restauracji kucharze i kelnerzy kończyli przygotowywanie weselnej uczty. Do szczęścia zabrakło tylko jednego: pana młodego....
dodaj do schowka Do koszyka 26,66 zł Cena regularna: 46,90 zł -43% Najniższa cena z 30 dni: 26,57 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula