Książki o dojrzewaniu dla chłopców i dziewczynek

Bestsellery - 9-12

Nowości - Książki dla dzieci

Okres dojrzewania to czas, który każdy chłopiec i dziewczynka przeżywają niezwykle emocjonalnie. Sam proces dojrzewania budzi mnóstwo pytań, na które nastolatki poszukują odpowiedzi. Choć książki nie zastąpią rozmowy z rodzicami, warto, aby młodzież sięgała po literaturę poświęconą tej tematyce.

Proces dojrzewania to często trudny okres w życiu dziecka

W okresie dojrzewania ma miejsce intensywny rozwój psychoseksualny dziewcząt i chłopców. Młodzi ludzie zauważają, że w ich organizmach zachodzi szereg przemian, na przykład następuje zmiana sylwetki czy pojawiają się burze emocjonalne wywoływane przez hormony. Nie potrafią jednak wyjaśnić przyczyn takiego stanu rzeczy. Często nie znajdują wsparcia u mamy i taty, którzy nie dysponują kompetencjami, aby  wytłumaczyć nastolatkom, z czym wiąże się dojrzewanie.

Dlaczego warto wręczać dzieciom książki na temat dojrzewania? 

Warto zatem, aby rodzice sięgnęli po książki o dorastaniu i zachęcili do ich lektury córkę czy syna. Dobrze napisany przewodnik po dojrzewaniu, jak na przykład "Ciało - śmiało!" Sonyi Renee Taylor, powinien znaleźć się na regale każdego młodego człowieka. Dzięki niemu okres dojrzewania nie będzie miał tajemnic przed żadnym nastolatkiem. 

Należy oczywiście pamiętać, aby wybierać z półek księgarskich pozycje adresowane do dziewcząt i chłopców we właściwym przedziale wiekowym. Młodym ludziom wkraczającym dopiero w okres burzy hormonalnej należy polecać książki o dojrzewaniu dla dzieci w wieku 10 lat. Natomiast starszej młodzieży opiekunowie powinni wręczyć książki o dojrzewaniu dla młodych nastolatków.

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla dziewczynek

Wartościowa książka o dojrzewaniu dla dziewczynek musi uwzględniać zarówno fizyczne, jak i psychiczne uwarunkowania rozwoju seksualności młodej kobiety. Taki niezbędnik dorastającej dziewczynki stanowi chociażby przewodnik "Maja dorasta" napisany przez pediatrę Monicę Peitx. Dzięki tej i podobnym publikacjom młoda czytelniczka zrozumie, dlaczego, gdy dziewczynka dojrzewa, rosną piersi, a cerę szpeci trądzik. Dowie się, jaką rewolucję w życiu nastolatki wywołuje pierwsza miesiączka. Nauczy się też, jak używać podpasek czy dobrać pierwszy stanik. 

Nieco inne problemy poruszają książki dla starszych dziewczynek, które mają już za sobą szereg doświadczeń związanych z dorastaniem. Zarówno poradniki, jak i pozycje beletrystyczne adresowane do tej grupy dziewcząt, sięgają po tematykę relacji z rówieśnikami płci przeciwnej, pierwszych miłosnych zauroczeń, inicjacji seksualnej, antykoncepcji czy niechcianej ciąży. Wokół takich tematów obraca się na przykład powieść Nona Pratta "Problem".

Polecane książki o dojrzewaniu dla chłopców

Choć w przypadku młodych mężczyzn dojrzewanie nie wiąże się z aż tak spektakularnymi zmianami, jak ma to miejsce w organizmach dziewcząt, również przysparza wielu kłopotów, silnie ingerując w życie emocjonalne i fizyczność młodego człowieka. Jak można mu pomóc?

Na całe szczęście obecnie na polskim rynku wydawniczym rodzice chłopca, który dojrzewa i nie radzi sobie psychicznie z własną cielesnością, znajdą godne polecenia pozycje. Jest wśród nich między innymi książka o dojrzewaniu dla chłopców "Kacper dorasta". Z podtytułem "Niezbędnik dorastającego chłopca" została wydana przez Monicę Peitx. 

Polski rynek książki ma również ofertę dla starszych nastolatków. Często są to pozycje, których tematyka nie ogranicza się do sfery seksualnej, ale dotyka szeroko rozumianego dorastania. Porusza kwestie przyjaźni, funkcjonowania w grupie rówieśniczej, przezwyciężania własnych lęków i słabości. Dobra książka o dojrzewaniu może stanowić interesującą lekturę zarówno dla chłopca, jak i nastolatka, przykładem antologia opowiadań "Uczucia pod specjalnym nadzorem" czy "Kumplobook" Joanny Gorzelińskiej.