Książki dla niemowląt - rozwój i edukacja dziecka

Bestsellery - Nauka maluszka

Nowości - Książki dla dzieci

Czytanie niemowlęciu to nie tylko doskonały sposób na kształtowanie więzi pomiędzy maluchem a jego mamą i tatą, ale również czynność wspomagająca rozwój i emocjonalną wrażliwość dziecka. Warto zatem, aby książki dla niemowląt towarzyszyły najmłodszym od pierwszych miesięcy ich życia.

Pierwsze książeczki dla dzieci - o czym trzeba pamiętać?

Rodzice, poszukując lektury dla synka czy córeczki, muszą pamiętać, że książeczka dla 8-miesięcznego dziecka może nie być odpowiednia dla noworodka czy malucha półtorarocznego. Opiekunowie, przeglądając asortyment księgarni, powinni zatem uwzględnić wiek oraz możliwości intelektualne swojej pociechy. Warto również zadbać, aby pierwsza książka, jaką zaproponują dziecku, była dla niego interesująca, a jednocześnie wspierała rozwój - kształtowała wyobraźnię, dostarczała wiedzy o świecie, pobudzała zmysły, kształciła umiejętności i stymulowała aktywność.

Jak książki dla niemowląt wpływają na rozwój dziecka?

Książki dla niemowląt niosą szereg korzyści dla ich rozwoju. Doświadczenia kolejnych pokoleń dowodzą, że dzieci, w których domach gościły, w przyszłości łatwiej przyswajają wiedzę i nabywają nowe umiejętności, lepiej radzą sobie w szkole, a w dorosłym życiu osiągają większe sukcesy zawodowe i częściej sięgają po wartościową literaturę. Ponadto książeczki edukacyjne dla dzieci pomagają najmłodszym odnaleźć się w rzeczywistości barw, kształtów oraz dźwięków, uczą pierwszych słów i stopniowo poszerzają leksykalny zasób maluchów, a także odkrywają przed nimi tajemnice otaczającego świata.

Miękka książka dla noworodka - jaka będzie odpowiednia?

Szczególne wymagania musi spełniać książka dla noworodka. Nie powinna posiadać ostrych krawędzi, które mogłyby stanowić zagrożenie dla wrażliwej skóry dziecka i narazić je na bolesne skaleczenie. Oprócz tego dobrze, aby wykazywała wysoką wytrzymałość; należy się bowiem liczyć z tym, że maluch zazwyczaj nie obchodzi się z powierzonymi mu przedmiotami zbyt delikatnie. Doskonale sprawdzają się miękkie książeczki dla niemowląt wykonane z lekkiej odpornej na uszkodzenia pianki. Pozycje takie publikuje między innymi wydawnictwo Wilga w seriach Mięciutkie Książeczki (np. "Pojazdy") czy Wykrojnik Piankowy ("Na łące").

Książka dla rocznego dziecka i starszych niemowląt - co wybrać?

O ile idealna książeczka dla 6-miesięcznego dziecka to publikacja, w której ilustracje muszą dominować nad słowem (jak chociażby w "Zwierzakach maluszka" z serii Książeczka Kontrastowa oficyny wydawniczej Martel), to pozycja dla 1,5-rocznego dziecka może odwoływać się też do odmiennych sposobów percepcji niż postrzeganie wzrokowe. Starsze niemowlęta patrzą bowiem na świat nie tylko przez pryzmat obrazów, ale i innych bodźców. Książka na roczek powinna przede wszystkim posiadać warstwę tekstową, chociażby w postaci podpisów pod ilustracjami, jak w "Pierwszych słowach. 1-3 lata" z serii Karty Obrazkowe wydawnictwa Edgard. Książeczki dla rocznego dziecka mogą też zachęcać je do naśladowania dźwięków i podejmowania pierwszych prób artykulacji słów. Taką funkcję spełnia na przykład pozycja "Dźwięki. Zwierzęta" z serii CzuCzu wydawnictwa Bright Junior Media.

Książeczki sensoryczne i interaktywne - idealne dla każdego niemowlęcia

Wartościowa książka dla niemowlęcia powinna pobudzać do aktywności i stymulować zmysły. Tę pierwszą funkcję doskonale spełniają książki interaktywne dla małych dzieci. Angażują one uwagę najmłodszych, wymagając od nich przesuwania okienek czy poruszania innych ruchomych elementów, jak pozycja Anny Wiśniewskiej "Naciśnij i posłuchaj. Muuuu" opublikowana nakładem wydawnictwa Olesiejuk. Z kolei w rozbudzaniu percepcji zmysłowej niezastąpione są książeczki sensoryczne dla niemowląt. Dzięki nim maluchy poznają bogatą paletę barw i szeroką gamę różnych faktur materiałów. Niejedna taka kolorowa książka dla niemowlaka znajdzie się w ofercie Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski (przykładem "Park" z serii Dotykam, Poznaję) czy oficyny Yoyo ("Dotykamy kolorów – Brązowy" z serii Dotknij i Poczuj).