Druga część szokującej "Opowieści podręcznej". Dowiedz się, co zaszło w Gilead lata po tym, jak rząd zniewolił płodne kobiety i zmusza do rodzenia dzieci bogatym małżeństwom.
Książka nagrodzona Man Booker Prize 2019, książka Roku Lubimyczytać.pl 2020.
Od ostatnich wydarzeń, których główną bohaterką była poszukująca swojej córki June, minęło piętnaście lat. Świat zdążył się zmienić. Sytuacja Republiki, gdzie zwykłe kobiety wieszane były za swoją orientację seksualną i obdzierane z praw obywatelskich, jest dramatyczna. Zaczyna brakować jedzenia, a dzieci rodzące się ze stosunków Podręcznych i bogaczy, przychodzą na świat zdeformowane i pozbawione odporności. Umierają też same zniewolone służące, które do tej pory były dla regionu Gilead nadzieją na stworzenie nowego, wychowanego na dyktaturze pokolenia.
"Testamenty" skupiają się na kilku żyjących obok siebie kobietach. Ciotka Lidia, rządząca twardą ręką funkcjonariuszka, wciąż zajmuje się przygotowywaniem kandydatek na swoje miejsce. Jedną z nich jest Agnes - młoda i niewinna dziewczyna, niezaznajomiona z życiem poza Gilead. Ich losom przygląda się z daleka Daisy, mieszkająca w Kanadzie nastolatka. Czy życie w autorytarnej społeczności pełnej rygorystycznych zasad w końcu się poprawi, a kobiety znowu będą wolne? I co stanie się ze światem, który pozwolił na zaistnienie tak przerażającego miejsca jak Gilead?
Margaret Atwood powraca do swojej najsłynniejszej historii w wielkim stylu, chociaż przez lata zarzekała się, że powieść miała odpowiednie zakończenie. Do zmiany zdania skłoniła ją kondycja otaczającej nas rzeczywistości. Świata, który niebezpiecznie zaczyna przypominać Gilead i gdzie kobiety muszą walczyć o swoje prawa, mimo iż powinny mieć je już dawno zapewnione.
"Testamenty" to idealne domknięcie "Opowieści podręcznej" i wielowymiarowa opowieść o poszukiwaniu wolności w skorumpowanym świecie. Autorka zmusza czytelników do myślenia, trzymając przy tym w napięciu do samego końca. To książka, która zadowoli zarówno fanów pierwszej części, jak i jego serialowej adaptacji.
Opinie o książce
Książka, którą musisz przeczytać.
Sunday Telegraph
Margaret Atwood w najwyższej formie.
The Guardian
Autorka o książce
Nasz wspólny czas, mój czytelniku, właśnie się zaczyna. Może potraktujesz te moje kartki jak kruchą skrzynię skarbów, którą należy otwierać z największą ostrożnością. Może podrzesz je lub spalisz, co często przydarza się słowom. Trzymasz w dłoniach groźną broń,naładowaną sekretami trzech kobiet z Gileadu. Narażają życie dla ciebie. Dla nas wszystkich. Zanim wkroczysz w ich świat, warto może uzbroić się w te myśli: Wiedza jest władzą. Historia nie powtarza się, ale się rymuje.
O autorce
Margaret Atwood - kanadyjska pisarka, poetka, krytyk literacki, nauczycielka i aktywistka środowiskowa. Jest również laureatką wielu nagród, m.in. otrzymała dwukrotnie Międzynarodową Nagrodę Bookera. W swoich powieściach porusza temat feminizmu, tożsamości płciowej, religii, mitologii, języka, zmian klimatycznych czy polityki.