Rozważna i romantyczna

Autor:

Jane Austen

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
Produkt chwilowo niedostępny
Wydawnictwo
Rok wydania
2015
Format
13x20 cm
Ilość stron
350
Inne wersje (1)
eBook, pdf
za 9,06 zł
Nasza cena: 12,74 zł 15,00 zł Taniej o: 15%

Chwilowo niedostępny

Jane Austen to autorka znana m.in. z takich powieści jak "Emma" oraz "Duma i uprzedzenie". Tym razem przedstawiamy jedną z jej najbardziej lubianych przez czytelników z całego świata książek - "Rozważną i romantyczną", rozsławioną przez piękną ekranizację w reżyserii Anga Lee z Kate Winslet i Emmą Thompson w rolach głównych.

Urodzona w 1775 roku w Steventon, zmarła w 1817 roku w Winchester, angielska pisarka uważana jest za mistrzynię nowoczesnej powieści obyczajowej. Sama nigdy nie zdecydowała się na małżeństwo, ale dzięki doskonałemu zmysłowi obserwacji, stworzyła niesłychanie przenikliwe portrety społeczne kobiet, których głównym problemem było korzystne zamążpójście i związane z tym kwestie finansowe. Powieści Jane Austen, mimo upływu lat, są nadal czytane i uwielbiane na całym świecie za lekką ironię, komplikacje stojące na przeszkodzie do szczęśliwego zakończenia, wreszcie: za wyjątkowe portrety bohaterek.

"Rozważna i romantyczna" już w tytule zawiera kontrast charakterologiczny obu głównych bohaterek powieści Austen: rozważnej i starszej Elinor oraz impulsywnej Marianne, pod wpływem lektur przekonanej o konieczności przeżycia romantycznego uczucia. Tłem komplikującym ich losy są pieniądze, obie siostry po śmierci ojca znajdują się bowiem w niekorzystnej sytuacji finansowej, a zamążpójście mogłoby ją zdecydowanie poprawić. Dla wielbicieli romansów - pozycja obowiązkowa!
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Dawniej lubiłam się zastanawiać, którą z sióstr Dashwood przypominam. Często opowiadałam się za Marianną, widząc w niej ucieleśnienie moich romantycznych zapędów. Zagadką była dla mnie Eleonora, którą posądzałam o swego rodzaju oziębłość, nie rozumiejąc, jak można z takim spokojem podchodzić do spraw, które winny wzbudzać emocje wręcz skrajnie intensywne. W gorszych chwilach jawiłam się sobie jako Małgorzata, dziewczę poczciwe, które jednak według autorki nie dorówna żadnej z sióstr.

  Do „Rozważnej i romantycznej” wróciłam po latach. Dopiero tym razem w Eleonorze dostrzegłam coś więcej. Coś, co z wiekiem staje się nawet ważniejsze od porywów romantyzmu. To troska o najbliższych. Gdy patrzyłam na Eleonorę po raz drugi, zaczęłam dostrzegać, ile ją to pozorne opanowanie kosztuje. To właśnie Marianna zbierała uwagę wszystkich, to nią trzeba było się opiekować, jej współczuć i starać się ulżyć w cierpieniu. A przecież druga z sióstr cierpiała nie mniej, ale po prostu inaczej. W ciszy, w odosobnieniu, w…samotności. Uświadamiając to sobie, zaczęłam doceniać starszą pannę Dashwood, bo trudniej jest cierpieć samemu, cierpieć w środku. Co więcej, zaczęłam jej tej siły zazdrościć. Ja, po której znać wszelkie emocje, która zawsze byłam dumna z własnej uczuciowości.

  Między moim pierwszym i obecnym podejściem do tej książki upłynęło kilka lat. Cieszę się, że sięgnęłam po nią raz jeszcze. Dziś widzę, że dorosłam. Że teraz szala na korzyść jednej z sióstr przesuwa się w zależności od sytuacji. Mam świadomość, że nigdy nie będę tak rozważną jak Eleonora, ale też romantyzm Marianny w moim wykonaniu stał się bardziej stonowany, mniej ekspresyjny. Nie wiem, czy to dobrze. Być może tkwienie po środku tej osi uczuć czyni ze mnie osobę bezbarwną. A może uświadomiłam sobie, że skrajność nie jest dobra w żadnym przypadku. Tak czy inaczej cieszy mnie to, że odnalazłam w sobie cząstkę każdej z sióstr, a ponowna lektura utwierdziła mnie w przekonaniu, że na książki Jane Austen nie jest się ani zbyt młodym, ani za starym. Po prostu w każdym okresie życia odnajduje się w nich coś innego. Coś, co właśnie wtedy jest dla nas ważnym.

  Klasyki gatunku nie trzeba specjalnie polecać, to w końcu pozycja niemal obowiązkowa dla bibliofila płci żeńskiej. Co mogę zrobić, to polecić powrót do „Rozważnej i romantycznej” po latach. Jest szansa, że zadziwi was zmiana, jaka dokonała się w ocenie bohaterów :)

  Ulubione cytaty:

  „Bez trudu odkryła tajemnicę zdyscyplinowania siostry – otóż przy gwałtownym uczuciu jest ono niemożliwe, przy umiarkowanym – nie jest żadną zasługą”.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Mąż pani Dashwood umiera. Pozbawiona funduszy kobieta wyprowadza się więc na wieś do niewielkiego domku wraz z trzema córkami. Dwie z nich – Marianna i Eleonora – są już na wydaniu i rozglądają się za mężczyznami. Pierwsza z nich chciałaby, aby jej mąż był człowiekiem czułym i delikatnym, uwielbiającym sztukę tak samo, jak ona. Eleonora zaś życzyłaby sobie spokojniejszego i bardziej skrytego, ale wiernego i oddanego jej męża. Los jednak nie zawsze jest tak łaskawy, jak te młode, piękne kobiety mogłyby sobie tego życzyć.

  Dobra powieść nie traci na wartości wraz z mijającymi latami – to często czas weryfikuje, ile dana literatura jest warta. O Jane Austen było zaś głośno już w XIX wieku, a i teraz pamięta się o jej książkach. Nic więc dziwnego, że miałam ochotę się z nią zapoznać. Jak jednak jej debiut wypadł w moich oczach?

  Przede wszystkim już na początku moją uwagę zwrócił styl Jane Austen. Rozważna i romantyczna napisana jest w piękny, brytyjski sposób. Język autorki jest bardzo elegancki i czysty, a przy tym grzeczny; autorka zdaje się traktować swoich bohaterów z szacunkiem, nie odkrywają przed nami każdej ich myśli. Ma w sobie też co nieco z wyspiarskiej leniwości: historia sunie gładko, ale powoli. Przy tym wszystkim Austen od czasu do czasu wplątuje w tekst delikatne szpileczki, które sprawiają, że tekst ma w sobie nieco – ale ostrzegam, tylko nieco – pazura.

  Dziś trudno chyba trafić na autora, który pisząc literaturę kobiecą miałby tak wyćwiczony styl. To niewątpliwie stanowi zaletę tej pozycji: owszem, jest przez to dla nas dość specyficzna, ale dzięki niej mamy możliwość poznania nieużywanych już słów, czy konstrukcji. Niestety, to właśnie taki sposób pisania sprawił, że o ile na początku i na końcu powieści byłam w pełni przytomna to tego, co działo się w środku niemal nie pamiętam. Z tym, że szczerze mówiąc sama historia nie jest na tyle skomplikowana, by nawet pominięcie połowy stron przeszkodziło w rozumieniu jej.

  Rozważna i romantyczna to przede wszystkim miła i niezbyt wymagająca powieść o dwóch młodych kobietach, zżytych ze sobą i szukających szczęścia w miłości. Historia, sama w sobie, nie wyróżnia się niczym szczególnym, a czasem może wydawać się wręcz przegadana. Bo ileż można słuchać o tym, że pannę Mariannę boli serce z rozpaczy, czy szczęścia, a panna Eleonora stara się jak może, by być tą nieugiętą i pewną siebie? Jeśli ktoś nie lubuje się w takich historiach to może w końcu się tym po prostu znudzić. Wprawdzie autorka stawia przed bohaterami liczne problemy, ale po kilku pierwszych zdziwieniach i zaskoczeniach w moim przypadku przyszła obojętność na losy dwóch sióstr.

  Tak jak się spodziewałam, powieść Austen nie była czymś, co miało szanse mnie porwać. Owszem, cieszę się, że mogłam się z nią zaznajomić, ale nie sprawiła ona, że mam ochotę sięgać po kolejną książkę tego typu. Niemniej, z czystym sumieniem muszę stwierdzić, że dziś tak porządnie napisanej literatury kobiecej naprawdę można ze świecą szukać. Jeśli więc tylko ten gatunek Was interesuje nie bójcie się po nią sięgnąć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Nie potrzeba słów tam, gdzie czyny świadczą same za siebie".

  Nie sposób wyrazić słowami tego, jak bardzo cenię twórczość Austen; jej podejście do wielu społecznych spraw, poczucie humoru często przemycane w inteligentny sposób, rozmach emocji jakim lekko się posługuje, aktualność poruszanych kwestii - bo klasyka broni się sama, nie bacząc na upływający czas. Jane należy do najpoczytniejszych, najbardziej popularnych pisarek brytyjskich; zekranizowano większość jej dzieł, w Bath co roku organizowany jest festiwal na jej cześć w klimacie XVIII i XIX wieku, a jeśli jest ktokolwiek kto nie słyszał tego nazwiska - to naprawdę ma sporo do nadrobienia ;).

  Jak sam tytuł wskazuje, mamy w lekturze do czynienia z dwiema głównymi bohaterkami, są to siostry - najstarsza Eleonora i młodsza Marianna. I choć w powieści pojawia się jeszcze najmłodsza z trzech panien Dashwood, to uwaga zwrócona jest głównie na Rozważną Eleonorę i właśnie Romantyczną Mariannę. Gdy pierwszy raz czytałam tę książkę, utożsamiałam się tylko i wyłącznie z romantyczną duszą głównej bohaterki. Marianna była dla mnie uosobieniem wszelkich moich cech; porywcza w pozytywnym tego słowa znaczeniu, kochająca mocno i wiernie bez względu na wiele innych kwestii, nierozważna, kierująca się sercem w całym swoim życiu, przeżywająca bóle i rozterki niejeden raz w teatralny wręcz sposób. Daleko mi było do Eleonory, która zawsze wcześniej musiała przemyśleć swoje wypowiedzi, cierpieć w milczeniu, większą uwagę zwracając na ludzi wokół siebie; rozwaga i czasem wręcz chłód w obcowaniu z innymi aż mnie porażały, nie przepadałam bowiem za podobnym stylem bycia. Teraz z perspektywy czasu, gdzie wiele się zmieniło w moim życiu, po ponownym podejściu do książki, moje odczucia są zgoła inne. Odwrotne. I chyba takie już pozostaną.

  Obie siostry szukają uczucia; tej prawdziwej MIŁOŚCI, jednej jedynej, niepowtarzalnej. I choć obie dziewczęta pragną tego samego, każda z nich prezentuje kompletnie różne podejście do tego tematu; obydwie nie wiedzą bowiem jeszcze, jak bardzo brutalna jest rzeczywistość, pełna wyrachowania, nieszczerych osób; jak bardzo fałszywy jest świat wyższych sfer, gdzie najwyższą wartość prezentują pieniądze i to od nich zależne są afekty innych. Marianna pragnie romantycznych uniesień, Eleonora odpowiedzialnej stabilizacji. Pierwsza szuka mocnych wrażeń, druga łagodności i rozwagi. Teraz, po latach wiem, że impulsywność i pośpiech nie zawsze są dobrymi doradcami, a pewne sprawy lepiej po prostu przemyśleć.

  Tym razem, oprócz historii każdej z sióstr, dostrzegłam w powieści coś więcej. Niebanalny, aczkolwiek subtelny i inteligentny humor, kaprysy losu, zgrabnie zarysowane postaci drugoplanowe, takie jak pułkownik Brandon czy pani Jennings. Nie mogłam przejść obojętnie obok mojego ulubionego, uwielbianego klimatu; społecznych obyczajów tamtej epoki, wydawanych przyjęć i balów, skrycie pisanych listów, wyrażających płomienność uczuć, strojnych sukni, fryzur. Zasady i reguły panujące w opisywanym świecie chyba już zawsze będą się stapiać z moim sercem i wrażliwym emocjonalnie charakterem.

  Całość na: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Rozważna czy romantyczna? 5/5 Nasza cena:
28,22 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rozważna czy romantyczna?

Poruszająca opowieść o determinacji w dążeniu do szczęścia, które nie zawsze zależy od naszej woli.Po wielu latach Natalia, redaktorka jednego z gdańskich wydawnictw i mama małego Krzysia, zaczyna wreszcie układać sobie życie. Wszystko wskazuje na to, że u boku ukochanego Bruna. Kiedy przygotowuje...
Lady Susan and Other Works 0/5 Nasza cena:
10,97 zł 11,55 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lady Susan and Other Works

This collection brings together Jane Austen`s earliest experiments in the art of fiction and novels that she left incomplete at the time of her premature death in 1817. Her fragmentary juvenilia show Austen developing her own sense of narrative form whilst parodying popular kinds of fiction of her...
Lady Susan 0/5 Nasza cena:
10,45 zł 11,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lady Susan

The scheming and unscrupulous Lady Susan is unlike any Austen heroine you've met in this fascinating early novella. One of 46 new books in the bestselling Little Black Classics series, to celebrate the first ever Penguin Classic in 1946. Each book gives readers a taste of the Classics' huge range...
Mansfield Park 0/5 Nasza cena:
10,97 zł 11,55 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mansfield Park

Adultery is not a typical Jane Austen theme, but when it disturbs the relatively peaceful household at Mansfield Park, it has quite unexpected results. The diffident and much put-upon heroine Fanny Price has to struggle to cope with the results, re-examining her own feelings while enduring the...
Persuasion 0/5 Nasza cena:
10,97 zł 11,55 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Persuasion

What does persuasion mean - a firm belief, or the action of persuading someone to think something else? Anne Elliot is one of Austen's quietest heroines, but also one of the strongest and the most open to change. She lives at the time of the Napoleonic wars, a time of accident, adventure, the...
Audiobook Emma mp3 0/5 Nasza cena:
22,34 zł 25,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Emma mp3

Małżeństwo dla pieniędzy to nikczemność, a małżeństwo bez nich to głupota - tak zwięźle podsumował lord David Cecil poglądy autorki na tę instytucję. Ale Emma to nie tylko kolejna książka o perypetiach matrymonialnych w XIX-wiecznej Anglii. To przede wszystkim błyskotliwa komedia omyłek, której...
Audiobook Mistrzowie słowa 2. Rozważna i romantyczna mp3 0/5 Nasza cena:
19,99 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Mistrzowie słowa 2. Rozważna i romantyczna mp3

Romans wszechczasów! Szaleństwa miłości, zdrowy rozsądek i uczuciowe zawody młodych dam w najsłynniejszej powieści Jane Austen. Jaka powinna być panna na wydaniu? Obdarzona zacnym sercem, roztropna, opanowana, znajdująca przyjemność w robótkach ręcznych, rysunku, grze na instrumentach. I -...
eBook Pride and Prejudice mobi epub 0/5 Nasza cena:
12,67 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Pride and Prejudice mobi epub

" Pride and Prejudice " a novel about Elizabeth Bennet, who is a witty and independent young girl, lives in England with her four sisters, her mother, and her father. When Mr. Bingley, a handsome, rich, young bachelor, arrives to stay briefly in Hartfordshire (where the Bennets live), Mrs. Bennet...
eBook Lady Susan pdf epub 0/5 Nasza cena:
5,99 zł 9,98 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Lady Susan pdf epub

Od ponad dwustu lat powieści Jane Austen zdumiewają świeżością i ujmują wdziękiem oraz wnikliwością obserwacji. Utwory są znane i kochane przez czytelników na całym świecie, bez względu na płeć i wiek. "Lady Susan" to utwór, w którym autorka z właściwym sobie kunsztem eksperymentuje z formą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula