Nikt nie idzie

Książka
40,99 zł
eBook
39,99 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Format: 15.0 x 21.5 cm
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 272
Opis

"Nikt nie idzie" Jakuba Małeckiego to enigmatyczna i klimatyczna powieść o spotkaniu dwojga ludzi, których pozornie nic nie łączy. Z czasem autor odkrywa jednak przed czytelnikami prawdziwy bieg wydarzeń, który wiedzie ich przez samotność i odkrytą miłość.

Wystarczyło, żeby Olga zobaczyła go raz, aby z uporem godnym większej sprawy powracał w jej myślach i nie pozwolił o sobie zapomnieć. Enigmatyczna postać z plecakiem wypełnionym kolorowymi balonami zawładnęła jej myślami. Trudno było określić, czy to dorosły mężczyzna, czy też dziecko, ale było w nim coś wyjątkowego. On był zamknięty w swoim świecie, a ona zupełnie samotna. Spotkali się na skrzyżowaniu dwóch ulic, kiedy doszło tam do tragicznego w skutkach zdarzenia. Jak się okazuje, łączy ich o wiele więcej, niż im się wydaje.

Wielkomiejskie wibracje stają się tutaj tłem dla niesamowitej historii o relacji między dwojgiem ludzi, a ukryte gesty i niewypowiedziane słowa paradoksalnie mówią więcej niż kilka tomów z posłowiem.


O autorze

Jakub Małecki jest polskim pisarzem i laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za powieść "Święto ognia". Był również nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Do znanych powieści jego autorstwa należą między innymi "Przemytnik cudu", "W odbiciu" czy "Saturnin". Jest też autorem zbiorów opowiadań pod tytułem "Zaksięgowani" oraz "Historie podniebne".

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura piękna polska

W jakim stylu narracyjnym została napisana książka "Nikt nie idzie" Jakuba Małeckiego?

"Nikt nie idzie" charakteryzuje się oszczędnym, poetyckim stylem, który skupia się na wewnętrznych przeżyciach bohaterów. Autor unika zbędnych ozdobników, stawiając na precyzyjne budowanie nastroju i intymności. Czytelnik odnajdzie tu krótkie, trafne zdania nasycone głębokim sensem emocjonalnym. Taka konstrukcja tekstu pozwala w pełni wybrzmieć niewypowiedzianym słowom i gestom postaci.

Czy ta powieść jest odpowiednia dla osób szukających dynamicznej akcji i zwrotów?

Powieść ta jest utworem kameralnym, w którym tempo wydarzeń jest celowo spowolnione i refleksyjne. Zamiast pościgów i sensacyjnych rozwiązań, autor oferuje wnikliwą analizę psychologiczną oraz obserwację codzienności. Skupienie uwagi na detalach sprawia, że akcja toczy się głównie w sferze mentalnej protagonistów. Jest to idealny wybór dla czytelników ceniących literaturę skłaniającą do zatrzymania się i głębokich przemyśleń.

Jaki ładunek emocjonalny dominuje w tej konkretnej historii literackiej?

W historii dominuje atmosfera melancholii, poczucia wyobcowania oraz poszukiwania bliskości w świecie pełnym barier. Jakub Małecki z ogromną wrażliwością portretuje ludzi zmagających się z własną odmiennością lub ciężarem bolesnej przeszłości. Emocje przekazywane są w sposób subtelny, co potęguje autentyczność przedstawionych relacji międzyludzkich. Lektura wywołuje silne wzruszenie, pozostając w pamięci na długo po zamknięciu ostatniej strony.

Czy fabuła skupia się na realizmie magicznym, czy na problemach społecznych?

Książka stanowi przykład literatury pięknej łączącej surowy realizm z elementami onirycznymi i niezwykłą wrażliwością. Choć osadzona w konkretnych realiach, dotyka uniwersalnych lęków i pragnień, które wykraczają poza ramy zwykłego reportażu. Autor mistrzowsko splata losy postaci, ukazując magię ukrytą w najzwyklejszych momentach życia. Dzięki temu opowieść zyskuje wielowymiarowy charakter, zachęcając do wielokrotnej interpretacji symboli.

Dla jakiej grupy odbiorców ta pozycja może okazać się zbyt wymagająca?

Ta pozycja nie będzie odpowiednia dla osób oczekujących lekkiej, rozrywkowej lektury o optymistycznym wydźwięku. Ze względu na poruszaną tematykę samotności i trudnych emocji, może ona przytłaczać czytelników szukających prostej ucieczki od rzeczywistości. Brak tradycyjnie rozumianej, wartkiej akcji sprawia, że osoby preferujące thrillery mogą czuć się znużone tempem narracji. Jest to wymagający tekst, który potrzebuje pełnego skupienia i odpowiedniego nastroju do właściwego odbioru.

Szczegóły
  • Tytuł: Nikt nie idzie
  • Autor: Jakub Małecki
  • Wydawnictwo Sine Qua Non
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2022
  • Ilość stron: 272
  • Format: 15.0 x 21.5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788382105810
  • Język: polski
  • Nr wydania: 3
  • ISBN: 9788382105810
  • EAN: 9788382105810
  • Wymiary: 15.0 x 21.5 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo SQN, Huculska 17, 30-413 Kraków, Polska, biuro@wsqn.pl, tel. 668120773
Recenzje książki Nikt nie idzie (27)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzentus NotPospolitus
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Agata K. w dniu 2018-12-10
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    Życie każdego z nas zbudowane jest ze wspomnień. Wspomnień, które mogą wywoływać uśmiech, przywracać radość. Mogą działać jak wehikuł czasu przenosząc nas do tego co minęło, a co było dla nas piękne. Lecz nie tylko. W życiu człowieka są też te, które od barw tęczy odbiegają, a ich barwy mienią się paletą szarości. Jednak każde z nich są niezwykłe. Niezwykłe na swój niepowtarzalny sposób. Wspomnienia są....

    Sięgając po książkę Jakuba Małeckiego nie wiedziałam czego się mogę spodziewać. Było to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Czułam się jak przed pierwszą randką. Niepewność czy to może jest to, czy po spotkaniu nie wyjdę rozczarowana. Czy nie będę żałować i czuć rozgoryczenia... Czułam. Delikatnie. W momencie kiedy przekręcałam ostatnią stronę. Czytając ostatnie zdanie było mi żal, że to już, że dobiegł właśnie czas spotkania. Nasza randka się skończyła. Jednak wiem, że nie było to ostatnie spotkanie.

    Małecki powieścią " Nikt nie idzie" oczarował mnie prostotą słowa. Tym jak pięknie można pokazać ludzkie emocje. Z jaki wielkiej palety barw składa się nasze życie. W tej książce stworzył wyjątkowy nastrój. Enigmatyczność, która powodowała, że ciężko było się z tą książką rozstać.

    Jakub Małecki zrobił coś co sprawia, że cały czas "NIkt nie idzie" pozostaje w głowie. Budujemy dalszy obraz i historię bohaterów. Dlaczego tak się dzieję? Autor zaprezentował wiele wątków. Często złożonych, czasem niedopowiedzianych. Czasami zostawionych samym sobie. Tak jak to w życiu bywa. Losy bohaterów ciągle się krzyżują, przeplatają. Drogi są pełne wyboi i pokrętne.

    Książka wydawać by się mogła jedną z wielu. Zwykłą powieścią o zwykłych ludziach i ich zwykłym życiu. Jest w niej jednak coś niezwykłego, coś co sprawia, że jest niesamowita. To talent Małeckiego, kunszt słowa, piękno prostoty. Jeśli choć przez chwilę się wahasz czy warto.... Podpowiem... Po stokroć warto!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzent Wybitny
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Joanna R. w dniu 2020-12-08
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    Uwaga ta książka jest tak wciągająca ze zamiast bawić się z dzieckiem włączyłam mu bajki a sama przeczytałam ja w jedno popołudnie. Polecam

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    4/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Aleksandra J. w dniu 2019-08-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    Małecki w każdej ze swoich książek opowiada o codziennym życiu każdego z nas, tak jest i tym razem. Lubię jego dwuznaczność pokazującą jak wiele dzieje się z woli przypadku/zbiegu okoliczności, jednocześnie demonstrując że sami możemy pokierować swoim losem grając kartami które dało nam życie. Proste i piękne.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    3/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Aleksandra P. w dniu 2019-01-14
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    O Jakubie Małeckim słyszałam naprawdę wiele dobrego. Praktycznie każdy napotkany mól książkowy (i nie tylko) zachwalał mi jego książki. Nawet mój młodszy brat oszalał na punkcie jego twórczości. Mnie jednak mimo to ciągle nie kusiło do sięgnięcia po książki Małeckiego i gdyby nie spotkanie autorskie, na którym znalazłam się całkiem przypadkowo to chyba nigdy by się to nie zmieniło. Wbrew pozorom nie poznałam tam twórczości Małeckiego, lecz jego samego. Człowieka, który swoim poczuciem humoru oraz fantastycznym i pełnym szacunku podejściem do fanów oczarował mnie w tak dużym stopniu, że wyszłam z tego spotkania z jego książką w ręce. Tak też zaczęła się moja przygoda z twórczością Jakuba Małeckiego.

    „Trochę zaczęli się kolegować. Oczywiście nikomu by się nie przyznał, bo kolegowanie się z dziewczyną było bardziej obciachowe, niż na przykład zakładanie kalesonów, ale skoro już grabił u niej liście, to mógł przecież z nią też porozmawiać. Albo poganiać kota. Albo pograć w badmintona. Albo pojechać z nią do fabryki fortepianów, gdzie pracował jej tata i gdzie ona miała swój tajny skład z zabawkami.”

    Przyznam szczerze, że po tych wszystkich pozytywnych opiniach spodziewałam się naprawdę powalającej lektury, tymczasem zupełnie nie wiem co mam myśleć o „Nikt nie idzie”. Ponieważ książka ta wywołała we mnie sprzeczne emocje. Z jednej strony otrzymałam lekką, a przy tym niezwykle głęboką historię, zmuszającą czytelnika do wyciągania własnych wniosków i przeżywania życia bohaterów razem z nimi. Natomiast z drugiej strony wprowadzenie aż czterech głównych postaci oraz danie każdemu z nich głosu sprawiło, że w książce tej zapanował tak wielki chaos, że po jej skończeniu w głowie pozostał tylko jeden wielki mętlik. Na dodatek historia Marzeny, Olgi, Igora i Klemensa urwała się tak nagle, że nie mogłam pozbyć się wrażenia, iż gdzieś przegapiłam zakończenie. Jakby co najmniej z mojego egzemplarza wyrwano te kilka ostatnich stron z zakończeniem lub zwyczajnym „podsumowaniem” całości. Takie otwarte zakończenia czasem faktycznie mają swoje plusy, ponieważ umożliwiają czytelnikowi podsumowanie historii tak jak sobie to wyobraża, jednak tutaj zdecydowanie zabrakło mi tego zakończenia.

    Wstyd przyznać, ale najbardziej w tej książce urzekła mnie szata graficzna. Minimalistyczna okłada, przedstawiająca klawisze piania moim zdaniem wyraża więcej emocji niż nie jedna kilkusetstronowa powieść. A piękne i subtelne rysunki znajdujące się na początku i końcu każdego rozdziały tylko utwierdziły mnie w tym przekonaniu.

    Sięgając po „Nikt nie idzie” nie spodziewałam się, że otrzymam tak zwyczajną i ludzką historię, w której wszystko będzie takie autentyczne. Tutaj brak sztucznych ideałów, są tylko normalni ludzie, którzy popełniają błędy jak każdy z nas. Mimo tego sama książka nie powaliła mnie na kolana, lecz w pewnym stopniu zachęciła do głębszego poznania twórczości Małeckiego. Wszystko, dlatego że „Nikt nie idzie” uświadomiło mi, iż nie spotkałam do tej pory żadnego autora czy autorki piszącego tak kompletnie inaczej od wszystkich. A to jest naprawdę godne pochwały.

    Aleksandra

    Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Nikt nie idzie” autorstwa Jakub Małecki.

    Więcej na : [Adres usunięty] oraz [Adres usunięty]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna M. w dniu 2018-10-30
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    7 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

    Jedni ludzie coś potrafią, a inni nie. Proste jak sznurek. Jedni potrafią napisać piękną powieść, a inni dumają nad kilkusetznakowym tekstem przez kilka godzin, siląc się na – choćby trochę – porównywalny poziom treści. Jednym przychodzi to łatwo, innym nie wychodzi wcale lub tylko w pewnym sensie, poniekąd, niejako. Czasem jeszcze w pewnej mierze. Nie jestem od szafowania pięknymi słowami. Nie potrafię. Ja gonię przecinki w zdaniach wielokrotnie złożonych i – dzieląc je czasami na kilka krótszych – udowadniam, że kropka to dobry znak. Uwierzcie mi, postawienie kropki potrafi wiele zmienić. Całe życie nawet. Bo przecież są życia, które przebiegają bez znaków interpunkcyjnych – z siłą huraganu i prędkością pociągu marki Pendolino. I czasami aż się prosi o tę nieszczęsne małe coś na końcu, bo już nawet średniki nie pomagają. Ale ja nie o tym chciałam…

    Przeczytałam ostatnio powieść. Piękną. Może nawet idealną. Smakowałam każde jej słowo i każdy przecinek. I – wyjątkowo – tylko kropki nie chciałam zobaczyć. Tej ostatniej. Ona oznacza koniec. A ja wcale nie chciałam kończyć tej książki. Jakub Małecki powieścią Nikt nie idzie – bo o niej chcę Wam opowiedzieć – pokonał mnie swoją literacką wrażliwością, wyssał ze mnie całe pokłady pewności siebie, butności i zuchwałości, a potem wypluł bez najmniejszego wstydu gdzieś w środku miasta, żebym mogła obserwować dwie kobiety walczące o spokojne życie po stracie. Zostawił mnie w samym środku codzienności, splątanej samotnością, wyrzutami sumienia i niedopowiedzeniami. Nikt nie idzie to powieść złożona ze wspomnień, które – poskładane w całość – dają obraz współczesnego człowieka i smakują nie zawsze smacznym koktajlem, jakim jest nasze życie, gdy dodamy do niego nie to co trzeba. Minimalizm i oszczędność w słowach, które chyba stały się już charakterystyczną cechą prozy Małeckiego, w tej książce nabierają dodatkowego blasku. Proste sceny, kreślone przez naprawdę doświadczonego (wydawałoby się może czasem, że nawet leciwego) pisarza, fundują nam sensualne doświadczenia. Od pierwszych stron nie opuszczało mnie przekonanie, że ta powieść została mocno przepracowana i przemyślana i dzięki temu nie musi mierzyć się z określeniem banalnej. Wiecie, że jestem daleka od nadmiernego wychwalania, ale muszę przyznać, że to chyba najbardziej niebanalny pisarz mojego pokolenia. I jeden z niewielu, którym ufam i który za każdym razem zaskakuje mnie jeszcze bardziej.

    Nikt nie idzie to opowieść o tym, że mając wszystko, możesz nie mieć nic. Jednocześnie – nie mając nic, jesteś bogatszy od innych. Małecki, jako mistrz nadawania nawet prostym przedmiotom duszy, każdemu ze swoich bohaterów podarował coś, co było dla niego szczególne – plecak wypełniony balonami, specjalnie stworzoną książkę, pognieciony bilet na lot w przestworzach, fortepian. Pod jego wpływem (Małeckiego, nie fortepianu) sama zaczęłam poszukiwać w swoim życiu ważnych przedmiotów. Potem przyszły wspomnienia z nimi związane. Na końcu pojawiły się łzy. Czasem one mówią więcej niż najpiękniejsze słowa. Kropka.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula