Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Autor:

Tom Phillips

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Rok wydania
2019
Inne wersje (3)
Książka, op. miękka
za 28,11 zł
eBook, mobi, epub
za 25,92 zł
Audiobooki mp3
za 30,23 zł
Nasza cena: 24,60 zł 34,99 zł Taniej o: 30%

“Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” to ciekawa pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać najbardziej spektakularne i zadziwiające wpadki ludzkości.

Przekonaj się, że choć nazwa naszego gatunku zobowiązuje, myślenie nie zawsze było naszą mocną stroną. Historia ma na to dowody.

Niewątpliwie ludzkość zmieniła się na przestrzeni dziejów. Od tysięcy lat człowiek, dzięki potędze swojego umysłu wspina się po szczeblach rozwoju coraz wyżej i wyżej. Zdołaliśmy wykrzesać ogień, zaprzęgliśmy do pracy parę i elektryczność, udało nam się nawet polecieć w kosmos! No cóż, może nie wszystko szło nam tak świetnie...

Książka “Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” ukazuje dokonania naszego gatunku z nieco innej, nie mniej ciekawej perspektywy. Pomysły, które doprowadziły do prawdziwych katastrof, plany, których realizacja wymknęła się spod kontroli, oraz działania, które świadczyły o całkowitym braku rozsądku. Wszystko to, opisane z historycznym zacięciem i dużą dawką humoru.

Książka porusza rozmaite tematy: od klęsk ekologicznych, przez nieumyślne niszczenie budowli, kiepskie decyzje polityczne, aż po wydarzenia historyczne zupełnie pozbawione sensu i logiki - jak choćby opisana w jednym z rozdziałów batalia z własną armią. Nie można również przegapić historii, w której to pewna społeczność wybrała na swojego prezydenta... Prezentera popularnego programu reality show.


O autorze

Tom Phillips jest brytyjskim dziennikarzem i komikiem. Pracuje jako redaktor internetowego serwisu Full Fact, czyli niezależnej organizacji zajmującej się weryfikowaniem faktów i doniesień. Był też dyrektorem wydawniczym brytyjskiej wersji serwisu BuzzFeed. Do napisania książki “Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” zainspirowała go wiedza zdobyta na studiach (studiował na różnych kierunkach humanistycznych).

Recenzje (7)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Mało tego, że "spieprzyliśmy wszystko", to jeszcze w dodatku niczego się nie nauczyliśmy i pieprzymy dalej radośnie, bez myślenia o konsekwencjach, o przyszłości. Zaczęła praszczurka Lucy, a dalej to już poleciało...

  Tom Phillips w sposób bardzo prosty, bardzo ciekawy i humorystyczny przedstawia historię nas, ludzi i jak rozwijała i rozwija się nadal nasza cywilizacja. Czytając "Ludzi" co chwilę wybuchałam śmiechem, ale oprócz śmiechu czułam gęsią skórę na sobie. Rany boskie! jakim cudem nasz gatunek przetrwał? Jakim cudem nieprawdopodobnym ciągle jeszcze nie spowodowaliśmy totalnego wyginięcia samych siebie? W książce pada też bardzo dobre pytanie o zasadność słowa "sapiens" w dumnej nazwie naszego gatunku Homo sapiens. W trakcie czytania coraz bardziej ma się wrażenie, że to określenie jest jednak mocno na wyrost. "Erectus" wystarczyło by w zupełności...

  Świetna książka. Bardzo dobrze napisana, bez idiotycznie naukowego zadęcia. Czyta się bardzo dobrze, naprawdę trudno się oderwać choćby na chwilę. Uważam, że wszyscy powinniśmy przeczytać "Ludzi", i to ze zrozumieniem! Bo kiedyś wreszcie narozrabiamy tak, że już nic nam nie pomoże, żaden cud, po prostu sami siebie zniszczymy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tom Phillips – Ludzie. Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko

  „Jeżeli czasem przejmujecie się tym, co wam udało się spieprzyć, pośmiejcie się z tych, którzy trafili dużo, dużo gorzej.”

  Równie dobrze można by napisać książkę o tym co udało się ludzkości wielkiego osiągnąć. Warto jednak przeczytać i uświadomić sobie jak gatunek homo sapiens funkcjonował na przestrzeni wieków i czym się „popisał” w tym czasie.

  „Jeden wróbel w ciągu roku zjada cztery i pół kilograma ziarna – ziarna, które przecież mogłoby zostać wykorzystane do nakarmienia ludu Chin. Mądrzy ludzie zrobili obliczenia, z których wynikało, że milion wróbli zjada tyle zboża co sześćdziesiąt tysięcy ludzi. … Ptaki – ogłoszono – są publicznymi wrogami komunizmu. Bilans kampanii walki z czterema plagami wyglądał następująco: półtora miliarda szczurów, jedenaście milionów kilogramów komarów, sto milionów kilogramów much … i miliard wróbli. Niestety, szybko wyłonił się problem: ten miliard wróbli nie żywił się wyłącznie ziarnem. Wróble zjadały również owady. W szczególności larwy szarańczy.” Wyniszczenie wróbli było jedną z przyczyn wielkiego głodu w Chinach w latach 1959-1962.

  Zapraszam do lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Na domiar tego, że "spieprzyliśmy wszystko" co można było spieprzyć (i nie tylko), żadnej lekcji z historii nie wyciągnęliśmy i nadal beztrosko sobie wszystko pieprzymy, nie zwracając uwagi na przyszłość czy konsekwencje swoich działam. Pff, smog, "to nie moja wina, sąsiad tak dymi!",... powiększająca się dziura ozonowa, "xD, przynajmniej się opalę jak już Ziemia nie będzie mogła się chronić od promieniowania słonecznego",... zmiany klimatyczne, "będziemy mieli polskie Hawaje". Zaczęło się od prababki Lucy i tak sobie leci te bezkonsekwentne (i bezmyślne) działanie człowieka-idioty.

  Tom Philips w ów książce zwrócił uwagę na wiele ważnych aspektów spieprzenia wszystkiego na przestrzeni wieków. Co rusz czytając tę książkę wybuchałam śmiechem czy czułam zażenowanie gatunkiem homo "sapiens", choć zważywszy na nasze działania dopisek rozumny jest nieadekwatny, "człowiek bezkonsekwentnego-idiotycznego-spieprzenia-możliwie-wszystkiego-co-możliwe-jest-do-spieprzenia" (to było jedno słowo), bardziej by pasował. Aż się dziwię, że jeszcze sami siebie nie wybiliśmy,... ale już próbowaliśmy nawet to uczynić (w tym miejscu walnęłam się dłonią w czoło i pomyślałam o pewnym żydowskiego pochodzenia Austryjaku z wąsikiem).

  Zaczynając od przyziemnych spraw godnych spieprzenia, poprzez władców-idiotów, kończąc na ogólnej głupocie gatunku człowieka "rozumnego".

  Bardzo dobrze napisana książka, bez zbędnego naukowego, nudnego pieprzenia. Polecam ją ludziom o mocnych nerwach, bo mnie lekko (mocno) załamała,... nie książka, (książka przecież świetna), a głupota człowieka. Porusza ona rozmaite tematy: począwszy od klęsk ekologicznych, przez niszczenie kultury i historii - zabytków swoich czasów, po wybieranie kretynów do rządzenia mocarstwami. Czytając tę książkę napewno nie zaśniecie z nudy, a będziecie się śmiać do rozpuku, rozmyślając o głupocie ludzkiej (i o tym, iż ta głupota kiedyś nas zaprowadzi do groby, wspólnej, globalnej mogiły).

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" Toma Phillipsa to nic innego, jak zbiór ciekawostek z zakresu historii oraz nauk społecznych, podanych w dosyć przystępny i nieco ironiczny sposób. Coś w stylu naszej rodzimej "Historii bez cenzury". A więc coś dla osób ciekawskich, ale niekoniecznie będących zapalonymi miłośnikami historii. A także coś dla osób, które w szkole nie cierpiały suchego wykuwania dat na blachę, czy też skostniałego podręcznikowego języka. Książka traktuje w dużej mierze o bardziej lub mniej spektakularnych porażkach ludzkości, ale też dotyka ich źródła - a więc ewolucyjnego ukształtowania mózgu, i doskonale oddaje obłęd różnych epok oraz błędne koło naszego postępowania jako gatunek. Niby jest śmiesznie, niby z humorem, a jednak czasami jakoś tak smutno i refleksyjnie... Bo też jako ludzie ponieśliśmy sporo tych porażek, a najgorsze jest to, że te porażki wciąż wpływają na stan naszej planety, czy życie naszych mniejszych braci. Za bardzo rozpanoszyliśmy się w świecie, biorąc wszystko za pewnik, a tak naprawdę wciąż uparcie dążymy do ogromnej katastrofy. Pozostaje jedynie pytanie: jakiego rodzaju będzie to katastrofa? I co tak naprawdę doprowadzi do naszego ostatecznego upadku? Autor książki na zakończenie również stawia te pytania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest zbiorem opowieści o wielu ludzkich działaniach, które doprowadziły do różnorodnych porażek, a nawet klęsk w dziejach człowieka. Przedstawione historie ukazują efekty braku rozsądku i odrobiny samokrytyki oraz nadmiaru pychy, a także innych cech sprawiających, że w dziejach świata widzimy powtarzanie błędów poprzedników. Rezultatem są klęski ekologiczne, np. zdegradowane jeziora i lasy, zniszczone budowle czy bezsensowne wojny, nawet z własną armią! Kilkanaście opowieści o podobnych zdarzeniach nie przynoszących chluby ludzkości przedstawił Tom Philips.

  Książka ma formę lekką, nawet rozrywkową, wiele fragmentów czyta się z rozbawieniem, jednak nieustannie powraca się do smutnego wniosku, tak naprawdę życie uczy tylko jednego: że nigdy nikogo niczego nie nauczyło! Widocznie nasz gatunek już tak ma! Mnóstwo ludzi, głównie tzw. decydentów przecenia swoją wiedzę i umiejętności, popada w nadmierny optymizm, potem dochodzi arogancja i mamy prostą drogę do klęski.

  „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” została napisana jako zbiór ciekawostek. Zapewne to niezbyt wyszukana propozycja dla dużej części czytelników, ale warta przeczytania w wolnym czasie, gdy zechcemy odetchnąć od poważnych dzieł. Może być niezłą rozrywką, rozbawić, a z drugiej strony – skłonić do wielu ciekawych refleksji nad innymi i samym sobą.

  ZJ

  źródło: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Rodzina Corleone 5/5 Nasza cena:
27,40 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rodzina Corleone

POWIEŚĆ O LOJALNOŚCI I ZDRADZIE, O PRZEMOCY I WIERNOŚCI TRADYCJI. Historia walki Vita Corleone o wpływy i początków kariery mafijnej jego najstarszego syna Sonny′ego i przybranego syna Toma Hagena. Nowy Jork, rok 1933. Większość mieszkańców odczuwa skutki wielkiego kryzysu. Są jednak tacy,...
Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis 0/5 Nasza cena:
35,99 zł 40,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis

Przezabawne wydarzenia gonią jedno za drugim, dialogi iskrzą się dowcipem, a absurdalny czarny humor, tak dobrze znany czytelnikom Paragrafu 22, sprawia, że niemal jesteśmy gotowi uwierzyć, że to, co dobre dla Mila i jego spółki, jest dobre dla nas wszystkich.W 1961 roku ukazał się Paragraf 22,...
Dziewięć opowiadań (wydanie jubileuszowe) 0/5 Nasza cena:
30,71 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewięć opowiadań (wydanie jubileuszowe)

Antologia krótkich form prozatorskich autora Buszującego w zbożu, jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku.Wydana po raz pierwszy w 1953 roku książka zawiera dwa z jego najsłynniejszych opowiadań – Idealny dzień na ryby (1948) i Opowiadanie dla Esme (1950).W pierwszym Salinger...
To, co zostaje 5/5 Nasza cena:
26,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

To, co zostaje

David Raker, były dziennikarz, który rzuca pracę, by zaopiekować się śmiertelnie chorą żoną. Nie udaje mu się jej uratować. Zostaje za to prywatnym detektywem. Mistrzem w swoim fachu, potrafiącym znaleźć każdego. Odważnym. Bezkompromisowym. Skutecznym. Nierozwiązana sprawa przeradza się w obsesję....
Mam na imię Jutro 5/5 Nasza cena:
25,94 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mam na imię Jutro

Ten, kto decyduje się na posiadanie psów, straci ich wiele w swoim życiu. Ja byłem psem, który stracił wielu ludzi. Wenecja. Zimowa noc 1815 roku. 217-letni pies szuka swojego zagubionego pana. Tak zaczyna się przygoda Jutra, który na przestrzeni wieków przemierza świat w poszukiwaniu człowieka,...
Wezwanie 5/5 Nasza cena:
26,39 zł 36,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wezwanie

Dwa miliony dolarów to dużo, zwłaszcza dla sędziego, który podobno nie brał łapówek.Ray Atlee, wykładowca prawa, i jego brat nieudacznik zostają wezwani przez ojca do rodzinnego miasteczka, Clanton. Nieuleczalnie chory emerytowany sędzia chce im przedstawić swą ostatnią wolę. Zanim jednak Ray...
Tak cię straciłam 4/5 Nasza cena:
26,65 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tak cię straciłam

Powiedzieli jej, że zabiła własne dziecko. Odkupiła winy. Co, jeżeli kłamali..? Zaufała niewłaściwym ludziom.Emma wychodzi ze szpitala psychiatrycznego. Ma nową tożsamość. Niewiele pamięta z okresu poprzedzającego jej zamknięcie w ośrodku. Jak tam trafiła? Bliscy, policja, lekarze, wszyscy mówią...
Wyżej podnieście.../ Seymour: wstęp (w.jubileusz.) 0/5 Nasza cena:
30,71 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyżej podnieście.../ Seymour: wstęp (w.jubileusz.)

Dwa opowiadania połączone postacią Seymoura – najstarszego z rodzeństwa Glassów, znanych z innych utworów Salingera, m.in. Franny i Zooey.Wyżej podnieście strop, cieśle.Buddy Glass, narrator opowiadania, bierze urlop, by uczestniczyć w ceremonii ślubnej brata – Seymoura. Podróż gości weselnych...
Strażnik tajemnic 0/5 Nasza cena:
29,37 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Strażnik tajemnic

Marzenia, które mogą prowadzić do zguby, rodzinne sekrety oraz niewyjaśnione morderstwo... Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula