Elżbieta Cherezińska, współczesna autorka powieści historycznych, autorka takich polskich bestsellerów jak “Harda”, “Północna droga” czy też “Odrodzone królestwo”.
“Legion” to powieść, która traktuje o trudnych wyborach i wielkich dylematach. Takie rozterki ma właśnie Jakub, żołnierz AL, który zauważa, że nie walczył za taką Polskę, w jakiej przyszło mu żyć. Tak samo jak porucznik Mirosław Petelicki, który decyduje się oddać transport broni w ręce NSZ-etowów. Książka w wyjątkowy sposób opowiada historię Polski, pokazując czytelnikom prawdziwy wizerunek NSZ. Robi to w sposób żywy i przyjemny, lepiej niż niejedna publikacja o charakterze naukowym.
Bohaterowie i patrioci, o których pisze Cherezińska, musieli walczyć z Sowietami i Niemcami, radzić sobie bez pomocy ze strony Moskwy czy też Londynu oraz przedrzeć się jakoś do armii polskiej na Zachodzie. Uratowali setki kobiet - Polki, Żydówki i Francuzki, które miały zginąć w obozie na terenie Czech. W zamian dostali serduszka uszyte z pasiaków.
Cytat z książki
Ja jestem przedwojennym chorążym, dostałem broń ze zrzutu z rozkazem, że to dla wojska polskiego. – Staje przed Żbikiem na baczność. – I choć mam rozkaz współpracować z Armią Ludową, stwierdzam obiektywnie, że to nie jest Polskie Wojsko. Pan według mego rozeznania reprezentuje naród. I oddaję ten zrzut dla NSZ.
Opinie o ksiażce
Porównuję Legion do filmu przygodowego, cała powieść to gotowy scenariusz.
Tomasz Greniuch
Po lekturze Legionu odnoszę wrażenie, że gdyby Elżbieta Cherezińska postanowiła kiedyś napisać podręcznik do fizyki kwantowej, byłaby to lektura na tyle pasjonująca, że przekonałaby do studiowania tej dziedziny nawet tak zdeklarowanego humanistę jak ja.
Jakub Morawiec