Szereg ludzkich dramatów, dylematów, w tle koszmar Drugiej Wojny Światowej i jeden cel - zwycięska niepodległość. "Legion" to opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej utworzonej w sierpniu 1944. W tej książce słowo ojczyzna ma chyba najbardziej autentyczną definicję, jaką można gdziekolwiek znaleźć. Nie chodzi oczywiście o treść, a postawę, o obraz męstwa i odwagi, gotowość poniesienia najwyższej ceny, jaką było życie. Wiele żyć oddanych w imię wolności, przysypanych ziemią, prześladowanych, zapomnianych. Elżbieta Cherezińska przywraca ich ponownie do świata żywych, a przede wszystkim oddaje im hołd. Prawdziwe oblicze Narodowych Sił Zbrojnych wskrzeszone po latach prześladowań, uśmiercone z powodu idei.
"Legion" był największym ugrupowaniem NSZ i brygadą, która odmówiła wykonania rozkazu przyłączenia się do Armii Krajowej. Niepoprawni politycznie, wojowniczy, ale do końca zwycięzcy. Pierwotnie w imię programu polityczno-militarnego walczyła z komunistycznymi partyzantami i wojskami sowieckimi na terenie Kielecczyzny. Jednocześnie żołnierze Brygady Świętokrzyskiej celowali przeciw Niemcom z przerwami, by ponownie ich zaatakować pod koniec wojny. Autorka opisuje wiele akcji tej walecznej formacji, m. in. tę w Holiszowie, gdzie uratowali z obozu koncentracyjnego od śmierci poprzez spalenie kilkaset kobiet, ale niewielu o tym wie. W czasach komuny, byli uznani, jako "polscy faszyści", dodatkowo owiani czarną legendą o NSZ. Czy prawdziwie oskarża się ich o kolaboracje z Niemcami? Jak wiele jeszcze kłamstw niesie komunistyczna propaganda zaburzając obraz brygady?
Elżbieta Cherezińska skupia swą twórczość głównie na pisaniu powieści historycznych, które podbiły polskie listy bestsellerów. Do jej dorobku literackiego można zaliczyć "Grę w kości", przenoszącą Czytelników w czasy średniowiecza, a konkretnie zjazdu gnieźnieńskiego. "Północna droga" to historia Wikingów. "Odrodzone królestwo" z kolei nawiązuje do rozbicia dzielnicowego. "Legion" w 2014 został uznany za Książkę Roku 2013 przez magazyn literacki "Książki".