Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę

Autor:

Nick Bilton

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2022
Wydawnictwo
Ilość stron
376
Nasza cena: 28,74 zł 44,90 zł Taniej o: 36%

Codziennie z niego korzystamy, kontaktując się z bliskimi i przeglądając najnowsze wiadomości. Kochamy przesuwać ekran, na którym ciągle pojawia się coś nowego. Kupujemy i sprzedajemy, a wszystko to w ciągłym połączeniu ze światem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że miejsca pełne możliwości mają też swoją czarną stronę. Nieskończoność możliwości internetu pokazała jego drugie oblicze - darknet. Poznaj jego władcę w książce "Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę".

Poznaj Rossa Ulbrichta, dwudziestokilkulatka, który wydaje się być zwykłym chłopakiem studiującym fizykę. Jego pasją jest gra na bębnach, a w wolnym czasie nie stroni od chodzenia na randki. Wszystko to jednak jest fasadą dla jego drugiego życia, gdzie kreuje swoją wieczną internetową sławę. Jest rok 2011, kiedy zakłada swój portal - Silk Road. To właśnie tutaj możesz zakupić wszystko to, co nielegalne.

Potrzebujesz heroiny, cyjanku, a nawet nerki? Wszystko to znajdziesz na Silk Road. Zapłać bitcoinem, a towar znajdziesz pod swoimi drzwiami. Niestety, czarne rynki mają jedną wspólną cechę - dużą ilość przemocy. Już niedługo po rozpowszechnieniu się portalu, morderstwa, wymuszenia i ataki stały się codziennością, w której pierwsze skrzypce grał znany tutaj pod imieniem Strasznego Pirata Robertsa Ross Ulbricht.


Opinie o książce

Opowieść o królu darknetu pokazuje w krzywym zwierciadle historię start-upowych geniuszy, których biznesy zmieniły świat i internet. Wierzyli, że realizują wielką misję naprawiania świata. Straszny Pirat Roberts, twórca Silk Road – bitcoinowego targowiska, na którym handlowano narkotykami, bronią, a nawet organami – wierzył w libertariańskie idee piratów sprzeciwiających się opresji rządu. Uważał, że ludzie są wolni i sami powinni decydować, co napiszą na portalu społecznościowym i czym chcą handlować w sieci. Geniusze z Doliny Krzemowej zostali okrzyknięci wizjonerami, Pirat Roberts wrogiem publicznym numer jeden. Ale czy oni aż tak się od siebie różnią?

Michał Szułdrzyński

Portret genialnego i bezczelnego Rossa Ulbrichta odmalowany przez Biltona na długo zostaje w pamięci. Zwłaszcza gdy poświęcasz sen, przewracając kolejne strony, by sprawdzić, jak sprawiedliwości stało się zadość.

Brad Stone

Śledztwo Biltona na temat Silk Road jest tak pełne zwrotów akcji, że zawstydzi twoje ulubione kryminały.

Steven Pressfield

Czytelniku, nie czytaj tej książki na raz! Mistrzowsko udokumentowany i doskonale napisany reportaż Biltona rzuca cię w sam środek najsłynniejszej zbrodni internetowej. To przyjemność, która trzeba sobie dawkować.

Joshua Cooper Ramo

Nick Bilton […] maluje jaskrawy obraz tego, co się dzieje, gdy geniusz i ambicja połączą się z deprawacją.

Ashlee Vance

Wciągająca, uzależniająca, trzymająca w napięciu, fascynująca— nie mogłem jej odłożyć już po pierwszej stronie. „Król darknetu” to najlepsze, co czytałem od lat.

Dan Lyons

Tylko Nick Bilton mógł tak opowiedzieć tę trzymającą w napięciu historię. „Król darknetu” wciąga i trzyma w napięciu aż po zakończenie, od którego skacze tętno.

Adam Lashinsky


O autorze

Autorem tej książki jest Nick Bilton, którego poczęcia literackie są śledzone przez tysiące fanów. Oprócz omawianej książki napisał również powieść "American Kingpin".

Recenzje książki Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę (5)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Pieniądze szczęścia nie dają".

  Zgadzacie się z tym przysłowiem?

  Ja,po przeczytaniu ,,Króla darknetu"Nicka Biltona-zdecydowanie.

  *******************************************

  Ross Ulbricht był typowym dwudziestokilkulatkiem.Studiował fizykę,grał na bębnach,był zakochany w Isabel.Równolegle pracował nad życiowym dziełem,które miało przynieść mu sławę i pieniądze.I tak w 2011 zgodnie ze swoimi przekonaniami,że władza wszystkiego nam zabrania,a my mamy prawo robić i kupować co chcemy,założył platformę Silk Road-sklep internetowy w darknecie,gdzie za bitcoiny mogłeś kupić wszystko,co nielegalne.

  Jak zawsze w przypadku czarnego rynku,też i Silk Road utonął w końcu w przemocy,stając się wirtualnym kartelem,w którym kłótnie,morderstwa i wymuszenia są codziennością.

  Firma się rozwijała i zaczęło mówić głośno o niej coraz więcej ludzi.Rozgłos sprawił,że Rossem zainteresowała się policja,FBI i urząd skarbowy.Rozpoczęło się śledztwo mające na celu znaleźć,nieuchwytnego do tej pory,Strasznego Pirata Robertsa(taki pseudonim nadał sobie Ross).

  Jeden malutki błąd sprawił,że na końcu nasz chłopak musiał zamienić wygodny fotel bossa nielegalnego imperium na twardą pryczę w więzieniu.

  ******************************************

  Miałam duże obawy co do tej książki.Myślałam,że będzie tutaj dużo pojęć informatycznych,których nie zrozumiem.Ale na szczęście nic takiego nie było.Na całą historię patrzymy z perspektywy Rossa i ścigających go urzędników.To nam daje możliwość poznania bohatera i jego odczuć oraz wniknąć w szczegóły toczącego się śledztwa.

  Jeśli chodzi o mnie,to jak pisałam na początku-uważam,że w tym przypadku pieniądze szczęścia nie dają.

  Bo co z tego,że chłopak miał miliony,jak nie mógł się nimi cieszyć?

  W ogóle ich nie wydawał i jescze musiał się ukrywać.Codziennie żył w lęku,że zostanie zdemaskowany.Nie miał nikogo bliskiego obok siebie,wiecznie był sam i popadał w coraz większy obłęd.

  Chciał być wolny,a dla mnie był więźniem.

  Więźniem swojej pracy.

  I co mu z tego przyszło?

  Nic.

  Bo i tak na koniec wylądował w więzieniu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mroczna historia, która wydarzyła się naprawdę. Za dużo nie będę Wam mówić, bo domyślicie się całej fabuły, ale wiedzcie jedno - po tej lekturze przekonacie się, że świat wirtualny jest w stanie pozwolić na wszystko. Tym bardziej, jeżeli jest on wykorzystywany przez złe osoby. Niesamowita opowieść. Wciągnęła mnie już od pierwszej strony. Zaskoczyła, zasiała we mnie pewne obawy co do tego, co znaleźć można w internecie. Genialna historia, która spodoba się także (ja tak uważam) wielu innym czytelnikom.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze w 2013 roku wystarczyło ściągnąć przeglądarkę Tor, internetową bramę do piekła, i wejść na stronę Silk Road żeby dostać się do wszystkie co nielegalne i zabronione. Silk Road to taki Amazon, tyle że z narkotykami, organami, truciznami, bronią, usługi hakerskie, fałszywe dokumenty. Ross Ulbricht jako autor „marketu” pobierał prowizję od każdej transakcji. A było ich tyle, że w szczytowym momencie wartość rynkowa Silk Road oscylowała w okolicach miliarda dolarów.

  Rossa nie interesowały pieniądze. Ważna były idea – libertarianizm, w którą święcie wierzył. Myślę, że do dzisiaj uważa, że był na najlepszej drodze do naprawy świata. Postawił sobie za cel zmuszenie USA do legalizacji wszystkich narkotyków, a tym samym likwidację niebezpieczeństw związanych z ich sprzedażą.

  Bilton zwraca uwagę jak różne służby bagatelizowały problem. Szukały dużych przerzutów, polowały na narkotykowych bossów. Zrozumienie zagrożenia, którym był Silk Road zajęło im zdecydowanie za dużo czasu.

  Nick Bilton odtworzył historię genialnego ideowca, którego uzależniły ambicje i władza. Ale nawet przez chwilę nie próbuje nas zniechęcić do głównego bohatera. Każdy sam musi ocenić Rossa i jego działalność. Przyjrzeć się wszystkim odcieniom szarości, które do dzisiaj krążą wokół tematu Silk Road.

  „Król darknetu” to bardzo dobry reportaż śledczy. Dynamiczny, wciągający i przemyślany. Wyciąga na światło dzienne społeczne problemy i pokazuje nowe oblicze przestępczości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Król darknetu” autorstwa Nicka Biltona, to fascynująca jak i przerażająca opowieść o powstaniu i upadku Jedwabnego Szlaku, oraz o tym, jak Ross Ulbricht wpadł w kryminalne życie, skazując tym siebie, na życie w więziennych murach.

  Na wstępie zaznaczę, że autor zdecydowanie musiał poświęcić mnóstwo czasu na badanie absolutnie wszystkiego na ten temat. Za co ogromny szacunek, gdyż zawsze doceniam w tego typu książkach to, jak dobry i gruntowny był research. Kolejną mocną stroną książki, jest sam temat. Bilton pisze fascynującą historię, która zagłębia się w życie Ulbrichta i jego popęd, który popchnął go do stworzenia Jedwabnego Szlaku. To również przedstawienie jego ideałów, które potem go ukształtowały. Co do narracji, to muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała, gdyż autor przedstawia także perspektywę tych, którzy pracowali nad ujęciem Dread Pirate Roberts czyli Ulbrichta. W książce przedstawione zostało dochodzenia rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie Jedwabnego Szlaku, zaangażowanie rożnych agencji, oraz osób odpowiedzialnych za zdobywanie niezbędnych informacji, które finalnie doprowadziły do zidentyfikowania Ulbrichta jako twórcy witryny, co było bardzo ciekawe.

  Podsumowując, ta książka ma wszystko - intrygującą osobowość, inteligentną i nietypową zbrodnię, wielowątkową narrację, skorumpowanych policjantów jak i niezwykle szczegółową relację pomiędzy obiema stronami sprawcy i federalnych, a co najważniejsze, wszystko to jest prawdą. Ja ze swojej strony książkę gorąco polecam, ponieważ jest to naprawdę świetny reportaż!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Przez całe życie wierzył, że każdy z nas ma prawo do wyboru i własnych decyzji, które nie powinny być kontrolowane i oceniane przez rząd. Stworzył stronę internetową, na której można było kupić dowolny narkotyk, wystarczyło jedynie posiadać odpowiednie środki. Przekonania doprowadzały go do podejmowania coraz większego ryzyka i skierowały na niego uwagę władz, które postanowiły wytropić zuchwałego przestępcę za wszelką cenę.

  “Król darknetu” to lektura, która mnie oszołomiła i zachwyciła. W dużej mierze za sprawą przygotowania i pracy, jaką wykonał jej autor. Z pewnością nie jest łatwo napisać książkę na taki temat. Poznać lepiej przestępcę, o którym się pisze. Prześledzić kulisy prowadzonych przeciwko niemu śledztw. Zagłębić się w psychikę ścigających i poszukiwanego. A przede wszystkim przedstawić wszystkie te informacje w sposób jasny i interesujący.

  Nie mogłam wyjść z podziwu, jak fantastycznie Bilton przedstawił ten temat, prezentując ogrom pracy, wspaniałe przygotowanie i autentyczne zainteresowanie tym tematem. Kiedy dodamy do tego lekki styl, otrzymujemy niezwykłą mieszankę, którą śmiało można polecać. Jestem pewna, że to temat, który mógłby zainteresować każdego. Nie tylko ze względu na tematykę związaną z tym mrocznym darknetem, ale też pracę śledczych i filozofię życia, jaką kierował się podejrzany. Takie połączenie różnych kwestii nie tylko czyni całość bardziej zajmującą, ale skutecznie przykuwa czytelnika do fotela i nie pozwala mu się oderwać.

  Choć opisywane dochodzenie w żadnej mierze nie przypominało sensacyjnego pościgu, to uwierzcie mi, że wcale nie okazało się przez to mniej interesujące. Bystry i przekonany o swoich racjach mężczyzna na czele dziwnego i niepokojącego internetowego sklepu kontra wszystkie najważniejsze agencje próbujące go wytropić. Godziny poświęcone przez niego na tworzenie nowych zabezpieczeń i rozwijanie serwisu i lata pracy najlepszych i najbystrzejszych pracowników służb w charakterze śledczych, informatyków, tajnych agentów. Dla mnie ta lektura okazała się szalenie interesująca.

  Bilton przedstawił nam szereg niezwykłych bohaterów. W moim mniemaniu zrobił to bardzo obiektywnie, nikogo nie pogrążając ani nie tłumacząc. Na stronach książki poznajemy fakty i informacje z ich życia, śledzimy ich postępowanie, próbujemy zrozumieć motywy. Warto również dodać, że te postacie się zmieniają, dojrzewają, nabierają doświadczenia, zmieniają sposób postrzegania świata oraz zaburzają granicę między dobrem, a złem. To wspaniała uczta bazująca na ludzkich pragnieniach i ułomnościach, podkreślająca, że zawsze biel i czerń łączą różne odcienie szarości.

  Duże znaczenie miał dla mnie również sposób, w jaki temat ten przedstawiono. Krótkie rozdziały, lekki styl autora, zwracanie kolejno uwagi na różnych bohaterów. Te elementy sprawiły, że łatwiej było się zaczytać i pozwoliły dłużej utrzymać zainteresowanie (mimo że lektura jest wyjątkowo interesująca, to jednak temat nieco ciężki).

  „Król darknetu” to moim zdaniem prawdziwa perełka. Nie tylko prezentuje ciekawe i ważne sprawy, kwestie aktualne, ale również skłania nas do myślenia. Podczas lektury nasunęło mi się wiele refleksji, a przemyśleniami chętnie się dzieliłam. Może ciężko w to uwierzyć, ale tematy poruszane w książce łatwo odnieść do życia każdego z nas. Serdecznie polecam ten tytuł.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Bestseller ?New York Timesa?! Świat wirtualny, w którym toczy się codzienne cyberżycie, ma też swoją ciemną odsłonę. Darknet. To właśnie tam, po drugiej stronie internetowego lustra, Ross Ulbricht postanowił zrealizować swój zuchwały plan, który miał doprowadzić do narkotykowej rewolucji. Ulbricht...
dodaj do schowka Do koszyka 32,68 zł
Indonezja to nie tylko jedno z największych państw świata, zwane azjatyckim tygrysem, ale także zapierająca dech w piersiach mozaika języków, ludów i tradycji. Rozrzucona na ponad 13 tysiącach wysp oszałamia turystów kolorytem, gościnnością, różnorodnością, ale przede wszystkim niezwykłym sposobem...
dodaj do schowka Do koszyka 25,74 zł
Za "Błoto słodsze niż miód" autorka otrzymała Paszport Polityki 2018! To książka opowiadająca o Albanii, tak odległej i jednocześnie bliskiej. Ciemne lata komunizmu na zawsze zmieniły historię jej mieszkańców. Udręczony terrorem kraj, Albania, która musiała znieść już wiele, wciąż ma sporo wyzwań...
dodaj do schowka Do koszyka 25,54 zł
5/25 to podstawowa procedura saperskiej kontroli bezpieczeństwa podczas działań bojowych. Po zatrzymaniu pojazdu w miejscu, które wzbudziło podejrzenie, saperzy szczegółowo przeszukują teren w promieniu pięciu metrów od wozu, a następie powiększają strefę do dwudziestu pięciu metrów. Od ich...
dodaj do schowka Do koszyka 25,78 zł
Leonardo Sciascia nie mylił się, pisząc, że „Sycylia jest metaforą”. Bo jak inaczej mówić o miejscu uwodzącym różnorodnością odziedziczoną po wszystkich, którzy w ciągu wieków żeglowali przez Morze Śródziemne? W sycylijskich krajobrazach i miasteczkach jak w zwierciadle odbija się skomplikowana...
dodaj do schowka Do koszyka 27,15 zł
W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy...
dodaj do schowka Do koszyka 31,94 zł
Wybrane bestsellery
Pierwszy tom kultowej dystopii young adult autora bestsellerowych Kosiarzy! Troje nastolatków walczy o przetrwanie i o siebie nawzajem… Po długiej i krwawej drugiej wojnie domowej armie zwolenników życia i tych opowiadających się za wyborem doszły do porozumienia i uchwalono „Ustawę za życiem”....
dodaj do schowka Do koszyka 49,91 zł
NOWY ROZDZIERAJĄCY SERCE ROMANS MII SHERIDAN, AUTORKI „ARCHER’S VOICE. ZNAKI MIŁOŚCI” Od pierwszej chwili Crystal widziała, że Gabriel tu nie pasuje. Dobrze znała bywalców nocnego klubu. To miejsce było jej domem. Tańczyła, czarując mężczyzn, i… nie czuła kompletnie niczego. Opanowała tę sztukę do...
dodaj do schowka Do koszyka 35,36 zł
Dane był jej pierwszą miłością i jedynym mężczyzną, którego kiedykolwiek kochała. Mimo tego ich małżeństwo legło w gruzach pod naporem dramatycznych wydarzeń. Audrze udaje się na nowo ułożyć sobie życie bez Dane’a, ale nieoczekiwane okoliczności sprowadzają po latach jej byłego męża z powrotem do...
dodaj do schowka Do koszyka 41,70 zł
Rozkoszna jak chrupiąca skórka świeżutkiego chleba, romantyczna jak zapach puszystych bułeczek, ciepła, optymistyczna historia o podążaniu za marzeniami, prawdziwej przyjaźni i miłości. Zaspokoi twój głód przygody, otuli cię kuszącym aromatem magii i podniesie cię na duchu jak rozmowa z...
dodaj do schowka Do koszyka 31,68 zł
KOBIETY, KTÓRE OKRADZIONO Z ŻYCIA Jelena jest pielęgniarką i codziennie patrzy na umierających w osamotnieniu więźniów. Nie chce ulec kierownikowi lazaretu, więc za karę trafia do kopalni. Od teraz towarzyszy jej ciemność i ból. Przez 10 lat. Janina z Wołynia pracuje przy wycince drzew. Ciągle jest...
dodaj do schowka Do koszyka 45,31 zł
THRILLER PRAWNICZY I KRYMINAŁ – Z PRZEWAGĄ TEGO DRUGIEGO. Sędziowie są po to, by wymierzać sprawiedliwość, a nie po to, by dokonywać egzekucji. Okazuje się jednak, że można to świetnie połączyć. Trzy lata wcześniej Lacy Stoltz, prawniczka zatrudniona w instytucji zajmującej się etyką zawodową...
dodaj do schowka Do koszyka 41,36 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula