NAGRODA LITERACKA NIKE 2021
Górny Śląsk to fascynująca ziemia, na której ludzie żyją na styku dwóch kultur - polskiej i niemieckiej. Obie determinują ich tożsamość jako mieszkańców regionu. Historii i współczesności tego rejonu Polski oraz kolejom losów Ślązaków przygląda się Zbigniew Rokita w książce "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".
"Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" oficyny wydawniczej Czarne to śląska edycja popularnego tytułu. Autor książki oprowadza czytelnika po różnych zakątkach śląskiej ziemi, pomagając zrozumieć jej specyfikę oraz mentalność mieszkańców. To historia prawie milionowej społeczności zawieszonej pomiędzy polskością a śląskością, często naznaczonej wpływami cywilizacji naszych zachodnich sąsiadów i mającej korzenie w kulturze niemieckiej. To bardzo osobista opowieść Zbigniewa Rokity o rejonie, na terenie którego gwałtowna industrializacja doprowadziła do olbrzymiego zagrożenia ekologicznego - przyjdzie się z nim mierzyć następnym pokoleniom. Autor pokazuje, w jaki sposób przemysł zniszczył naturalne środowisko górnośląskiej ziemi i jak wielką skalę ma ta katastrofa ekologiczna.
O książce
Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest "kajś", a nie w centrum polskiej świadomości.
O autorze
Zbigniew Rokita jest reporterem i dziennikarzem, którego zainteresowania koncentrują się wokół problemów Górnego Śląska oraz państw byłego bloku wschodniego. Tej drugiej pasji dał wyraz, publikując książkę "Królowie strzelców", poświęconą piłce nożnej w cieniu polityki. Zasłynął dzięki współpracy z redakcjami "Polityki", "Tygodnika Powszechnego", miesięcznika "Znak" czy gazety "Dziennik Gazeta Prawna". Przez sześć lat redagował dwumiesięcznik "Nowa Europa Wschodnia". Za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" w 2021 roku autor został uhonorowany Nagrodą Literacką "Nike". Śląska edycja tej pozycji w przekładzie Grzegorza Kulika ukazała się w serii Sulina nakładem wydawnictwa Czarne.