"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" to wnikliwe studium sytuacji, jaka miała miejsce po katastrofie jądrowej w Czarnobylu. Przekonaj się, jak naprawdę wyglądał obraz klęski i kto zbudował współczesne mity zagłady.
"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" to interesująca książka, która w szczegółowy sposób naświetla sprawę tragedii, jaka miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. O wydarzeniu mówi się jako o największej katastrofie elektrowni jądrowej, która kiedykolwiek miała miejsce. Choć akcję ratunkową podjęto niemal natychmiast, skutki wybuchu były opłakane. Do dziś osoby zamieszkujące tamte tereny odczuwają oddziaływanie szkodliwego dla zdrowia promieniowania. Wielu ludzi poświęciło się i zginęło, by ratować innych. Jednocześnie prowadzono też wytrwale akcję propagandową, w której uczestniczyły wszystkie kraje, które wykorzystywały u siebie energię jądrową.
Autorka pozycji, Kate Brown, zajęła się wnikliwym przeglądaniem archiwalnych dokumentów, a także podjęła się przeprowadzenia wielu rozmów z tymi, którzy zamieszkiwali Strefę Wykluczenia. Dzięki temu udało jej się stworzyć wiarygodny obraz rzeczywistości po okrutnej katastrofie i wyodrębnić role, jakie odegrały po niej różne postaci: polityków, a także rozmaitych specjalistów od atomu. Starała się też odpowiedzieć na pytanie, jak udało się im stworzyć opowieść o Czarnobylu, jaka obecnie jest powtarzana w każdym zakątku Europy i dlaczego właściwie podjęli się tej misji.
Kate Brown jest profesorem historii na Uniwersytecie w Maryland. Wyróżniono ją Nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego im. George'a Louisa Beera za pracę "Kresy. Biografia krainy, której nie ma". Z kolei za książkę "Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne" otrzymała Nagrodę im. Ellisa W. Hawleya. Jej prace ukazywały się w "Harper's Magazine", "The Times Literary Supplement" oraz "Aeon Magazine".