11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
720
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 31,47 zł
Audiobooki mp3
za 39,36 zł
Nasza cena: 35,00 zł 49,90 zł Taniej o: 30%

Nie lada gratka nie tylko dla wielbicieli literackiego reportażu. Książka, która dokumentuje losy osób dotkniętych przez zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku: "11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat".

"11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat" to pierwsza taka publikacja na rynku. Jej autor, Mitchell Zuckoff, dokumentował losy osób, które dotknęły zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, poczynając już od dnia następującego po tych zamachach. W swych staraniach nie ustawał przez kilkanaście lat, chcąc stworzyć dokument, który jak najwierniej odda wydarzenia pamiętnego dnia, w którym zatrzymał się świat.

Bohaterami swojej książki uczynił więc Zuckoff przede wszystkim pasażerów porwanych samolotów, ale także strażaków, pracowników World Trade Center, jak również ich bliskich oraz mieszkańców Shanksville w Pensylwanii, czyli miejsca, gdzie rozbił się ostatni z samolotów. Autor postarał się odtworzyć ten tragiczny w skutkach dzień minuta po minucie, zachowując precyzję, ale także wykazując się nie lada empatią, zarówno w skali intymnej, jak i monumentalnej. Wraz z nim czytelnik przenosi się kolejno do samolotów, płonących wież oraz wozów strażackich pędzących w ich stronę. Ludzkie historie tworzą niebanalną układankę, łączącą ludzi i ich siłę, ujawniającą się w ekstremalnych okolicznościach.

11 września 2001 roku to dzień, w którym terroryści porwali cztery samoloty. Ich zamiarem było rozbicie ich o najważniejsze budynki Stanów Zjednoczonych. Zrealizowali swój plan w dużej mierze: dwa z boeingów uderzyły w wieże World Trade Center, trzeci w Pentagon. Czwarty spadł na ziemię w terenie niezabudowanym, gdyż dzięki postawie bohaterskich pasażerów zamach został częściowo udaremniony.

Zuckoff przedstawia czytelnikowi kolejne osoby dramatu: dwuletnią Christine, która zostawiła w swym łóżku ukochaną przytulankę z troski o to, by nic nie stało się jej podczas podróży, jedenastoletniego Bernarda, który po raz pierwszy leciał samolotem, czy też stewardesę Amy Sweeney, która powróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Autor opowiada także o Betty Ong, stewardesie, która jako pierwsza zaalarmowała służby o sytuacji na pokładzie samolotu, którym leciała. Jednocześnie wskazuje, jak wiele błędów poczyniono w pierwszych minutach od porwania samolotów.

Mitchell Zuckoff jest profesorem dziennikarstwa na Uniwersytecie Bostońskim. Współpracował z czasopismami "New Yorker" i "Boston Globe". Ma na swoim koncie takie tytuły, jak "Uwięzieni w raju" i "Lodowe piekło".

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Powiązane tematy: Prezent dla chłopaka lub męża na święta - Pomysły na świąteczne upominki pod choinkę dla mężczyzny

Recenzje książki 11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat (4)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Pamiętam ten dzień doskonale, wróciłam ze szkoły podstawowej, zrobiłam kanapki i usiadłam przed telewizorem. Najpierw chciałam to przełączyć, potem okazało się, że emitują płonące wieże na każdym programie. Pamiętam dokładnie, zbyt dobrze i wyraźnie, pomyślałam, że to początek wojny.

  Oglądałam ujęcia, na których ludzie wyskakiwali z okien i szybowali w dół przez całe dziesięć sekund z pełną świadomością, że zadecydowali o własnej śmierci. Te osoby wolały umrzeć od uderzenia o beton, niż zginąć od płomieni, topiących stalową konstrukcję WTC.

  Dwadzieścia lat później, znając historię i następstwa ataków na Stany Zjednoczone, siadam do lektury o ludziach. Pasażerach samolotów, pracownikach korporacji, strażakach, sanitariuszach, pilotach, stewardesach i wielu innych, którzy zginęli 11 września 2001 roku prawie na moich oczach. Chyba z tego powodu przeżywam czytanie książki podwójnie, niewyobrażalny żal zalewa moje serce, nie potrafię hamować złości, łzy napływają do oczu.

  Biję ukłony dla autora, kawał pracy, tak aby czytelnik mogł bliżej poznać wszystkie ofiary. Wspomnienia bliskich, współpracowników, rodzin, jak widział ich świat, dopóki oni na tym świecie istnieli.

  "Dzwonili na numery alarmowe, do swoich rodzin i bliskich, inni wysyłali maile. Ich wiadomości - głosowe i pisemne - rozciągały się na całym spektrum emocji, od spanikowanego błagania do spokojnych próśb. Niektórzy mówili, że najbardziej boją się nie o siebie, ale o bliskich, których być może niedługo opuszczą."

  To literatura faktu, więc nie polecam jej dla każdego czytelnika, uważam temat za bardzo ważny, mający wpływ na współczesny świat. Mogę zachęcać, obiecywać, namawiać, nakłaniać, wabić, czarować, ale czytelnik bierze ją na własną odpowiedzialność.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Określenie, że jakiś reportaż, że któraś książka z zakresu literatury faktu, ‘wstrząsa’ bądź ‘poraża’, brzmi miałko i nijako. Zwłaszcza w odniesieniu do wagi wybiórczych zdarzeń. Ale mówiąc szczerze, trudno jasno zdefiniować uczucia towarzyszące przytłaczającemu ciężarowi ludzkich tragedii. Niby czyta się, przebiega wzrokiem tekst, składa zdania, a jednak nie wszystko dociera do świadomości; gdzieś z tyłu głowy rodzi się natomiast kłębowisko różnych myśli, niełatwych refleksji, złożonych emocji, absolutnie skomplikowanych i niejednoznacznych. Jak je opisać? Jak opowiedzieć o nich tak, by nie popaść w banał lub ckliwy patetyzm? Cóż, nie zawsze jest to możliwe.

  O publikacji Mitchella Zuckoffa można wypowiadać się w podobnym tonie, choć osobiście uważam to za zbędne. W końcu to oczywiste, że temat zamachów wzbudzi konkretne skojarzenia. I niech tak pozostanie - sięgając po ,,11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat’’ musicie zostać przygotowani na żmudną, bolesną, szalenie emocjonalną przeprawę; na nawał uwierających spostrzeżeń; na strach ściskający serce, na żal, na łzy; na chwile zadumy, smutku, zmęczenia. To będzie jedna z najmniej komfortowych, lecz jednocześnie najbardziej wartościowych lektur, z jaką przyjdzie Wam się zmierzyć.

  Zuckoff bowiem w swoim dziele dokonał czegoś, co zdecydowanie zbyt rzadko cechuje współczesnych reportażystów – połączył rzetelność z całym pokładem swej głębokiej empatii, zrozumienia, współczucia, wrodzonej wrażliwości. W sposób delikatny, wyważony, dotknął wspomnień ocalałych biorących pośredni lub bezpośredni udział w wydarzeniach z 9/11; zebrał liczne świadectwa odwagi, ofiarności i poświęcenia; głęboko zasłuchał się w głos pokrzywdzonych rodzin, utożsamił z ich bólem, dotarł do środka pamięci; zrozumiał i… Przelał to wszystko na papier.

  Nie uciekając przy tym zbyt daleko od swej właściwej roli. Bo to również należy podkreślić – Mitchell Zuckoff świetnie lawiruje pomiędzy faktami, informacjami, pomniejszymi zdarzeniami, prezentując je krok po kroku – rzeczowo, prosto, chronologicznie, bez chaosu i pośpiechu; precyzyjnie kreśli każdą godzinę składającą się na ten jeden, tragiczny dzień; na czynniki pierwsze rozkłada ciąg przyczynowo skutkowy prowadzący do finału zamachu, wspomina o różnorakich powiązaniach oraz czynnikach mających wpływ na historię ataku, lecz to wszystko przedstawiając tak, aby pozostawić miejsce zarówno dla ofiar, jak i cichych bohaterów wrześniowego dramatu Ameryki.

  Można posunąć się do stwierdzenia, że tytuł Zuckoffa jest z jednej strony – mistrzowskim dziełem gatunku, imponującym pokłosiem żmudnej, skrupulatnej pracy zdeterminowanego researchera znającego wagę omawianego przez siebie tematu, z drugiej zaś – to swego rodzaju mozaika osobistych przeżyć, bolesnych doświadczeń, intymnych wspomnień z dnia, w którym…

  Dla wielu zatrzymał się świat.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niesamowicie żałuję, iż w momencie, kiedy te wydarzenia miały miejsce byłam zbyt mała, żeby cokolwiek pamiętać, zrozumieć, odczuć jak wielki ból przyniosły one ludziom na całym świecie. Po przeczytaniu tej książki nie jestem w stanie nawet zliczyć ile razy doprowadziła mnie do łez, ani wymienić wszystkich emocji, które wzbudziła we mnie jej lektura. Pozycja jest stanowczo godna polecenia dla każdego. I dla tego, kto uważa, że wie już wszystko w tym temacie i dla tego, kto uważa, że nie jest to interesujący temat (jeśli tacy ludzie istnieją), a szczególnie dla tych, którzy nie wiedzą nic, gdyż tak jak ja byli zbyt młodzi lub w ogóle ich jeszcze nie było na świecie. Wydarzenia opisane minuta po minucie, z wszelką dokładnością. pełna lista ofiar, która wbija w krzesło nie tylko ilością wymienionych osób ale też tym, że Ci ludzie przestają być dla czytelnika anonimowym człowiekiem wśród tysięcy zabitych, mapy na początku książki, które pozwalają nam śledzić wydarzenia, o których czytamy "w przestrzeni". Oficjalnie jeden z najlepszych reportaży, które czytałam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat." autorstwa Mitchella Zuckoffa, to zdecydowanie jeden z tych tytułów, który wstrząsa i doprowadza do łez.

  Jak się pewnie domyślacie, jest to książka o zamachu na World Trade Center z 11 września. Jednakże, jest to książka zupełnie inna od pozostałych, ponieważ w całą tą tragedie, wplątane zostały historie pasażerów i załogi samolotów, pracowników Pentagonu, ludzi pracujących wtedy w wieżach czy nawet samych ratowników. Zuckoff, przede wszystkim skupił sie tutaj na samych ofiarach zamachów, dzięki czemu książka staje się o wiele trudniejsza do przeczytania i bardziej "intymniejsza". Ja osobiście uważam, to za bardzo dobre posunięcie, bo to jest dla nas nowy obraz tych wydarzeń i po części jest to również hołd dla tych wszystkich ofiar. Ponadto, sama narracja tak buduje napięcie, że dosłownie stajemy się obecni w tym dniu. Opisy są tak żywe i niewyobrażalne, że nie sposób tutaj trzymać emocji na wodzy.

  Krótko mówiąc, ta historia przeraża do dziś, nawet po tylu latach. I dzięki właśnie takim książkom nigdy tych wydarzeń nie zapomnimy.

  .

  Niewiele mogę jeszcze napisać o tej książce z przyczyn oczywistych, ale uważam ją za jedną z najlepszych odpowiadających o tamtych wydarzeniach. A dlaczego? Dlatego, że jest w niej mnóstwo szczegółów o których wcześniej nie słyszałam i same te wszystkie osobiste historie rozdzierają serce do takiego stopnia, że już chyba do samego końca pozostaną w mojej głowie.

  Także, ja ten tytuł polecam z całego serca. Owszem, czyta się to ciężko ale jest to ważna i bardzo cenna lekcja historii, którą każdy powinien znać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Jedenastoletni Bernard po raz pierwszy leciał samolotem. Dwuletnia Christine zostawiła w łóżku ukochaną przytulankę, żeby nic jej się nie stało podczas podróży. Stewardesa Amy Sweeney właśnie wróciła z urlopu wychowawczego i nie mogła się pogodzić z tym, że nie odprowadzi tego dnia córeczki do...
dodaj do schowka Do koszyka 31,47 zł
Jedenastoletni Bernard po raz pierwszy leciał samolotem. Dwuletnia Christine zostawiła w łóżku ukochaną przytulankę, żeby nic jej się nie stało podczas podróży. Stewardesa Amy Sweeney właśnie wróciła z urlopu wychowawczego i nie mogła się pogodzić z tym, że nie odprowadzi tego dnia córeczki do...
dodaj do schowka Do koszyka 39,36 zł
Główną osią książki są relacje z wydarzeń 2014 roku, który miał być powrotem Rosji do „narodów pierwszej kategorii”. Walker zawsze znajduje się w centrum wydarzeń: obserwuje z bliska propagandowe zabiegi Rosji podczas zimowej olimpiady w Soczi i znajduje się wśród demonstrantów podczas Euromajdanu...
dodaj do schowka Do koszyka 28,46 zł
PRZEJMUJĄCY PORTRET POLSKIEJ ODSIADKI W Polsce jest sto dwadzieścia jednostek penitencjarnych – zakładów karnych i aresztów śledczych. Zwieńczone drutem kolczastym mury pną się do nieba w centrach miast, wyrastają na przedmieściach, górują nad miasteczkami. Statystyczny osadzony w polskim więzieniu...
dodaj do schowka Do koszyka 35,70 zł
KOBIETY MAJĄ PRAWA! Wszyscy wokół albo oszuści, albo komedianci, albo ludzie bezdennie słabi. Ja miotam się bezsilnie, bo oczywiście „babie” nie pozwoli przecież nikt z tych mężów stanu polityki prowadzić, a tymczasem wierzcie mi, że my byśmy tę politykę o całe niebo dalej i lepiej prowadziły niż...
dodaj do schowka Do koszyka 38,96 zł
Na froncie wojny z dżihadem „Oznajmiłam moim kontaktom w ISIS, że zadam takie pytania, jakie zechcę, ale nie zamierzam autoryzować ich wypowiedzi ani nie pokażę im artykułu przed publikacją. Musiałam też otrzymać gwarancję, że nie zostanę porwana.” Powiedzieli, żebym przyszła sama to reporterskie...
dodaj do schowka Do koszyka 36,67 zł
Wybrane bestsellery
Świat spowiło widmo mroźnej śmierci. Bóg umarł, a ludzkość tapla się w jego białej krwi. Od wielu lat trwa klimatyczna katastrofa zwana wieczną zimą. Wraz z nią przybył głód i zniszczenie starego ładu. Pierwsza jednak zginęła moralność.Dwaj templariusze – członkowie zakonu Najwyższego Kościoła...
dodaj do schowka Do koszyka 22,52 zł
SZUKAŁY MIŁOŚCI. ZNALAZŁY ŚMIERĆ Miał hipnotyzujące oczy i ujmującą aparycję. Wysoki, barczysty, zawsze dobrze ubrany. Życie z nim było niekończącą się bajką. Miał apetyt na wszystko i rozbuchane ambicje. Kochały go młode dziewczyny i ich dojrzałe matki, nieszczęśliwe mężatki i poważne urzędniczki....
dodaj do schowka Do koszyka 26,90 zł
Kontynuacja Fourth Wing, bestsellerowej serii Empireum. Najlepsze romantasy 2023 roku według Goodreads! Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o...
dodaj do schowka Do koszyka 71,99 zł
W książce Rozproszone umysły autor obala mit genetycznego podłoża ADD i daje nadzieję oraz porady żyjącym z tym zespołem dzieciom i dorosłym. Dzięki potraktowaniu ADD nie jako dziedzictwa genetycznego, lecz odwracalnego zaburzenia i opóźnienia rozwojowego, książka ta ułatwia rodzicom zrozumienie...
dodaj do schowka Do koszyka 40,99 zł
Powieść z bestsellerowego cyklu Magiczne Drzewo Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa i magia… Most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o dzieciach, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe… Powieść...
dodaj do schowka Do koszyka 28,23 zł
Tata Oli bardzo chce, aby dziewczynka zaczęła grać w piłkę nożną, i Ola się zgadza. Okazuje się, że naprawdę ma talent. Niestety, tata angażuje się w grę córki nieco za bardzo: kupuje strasznie dużo sprzętu, kibicuje głośniej niż pozostali rodzice i ingeruje w taktykę trenera. A przed drużyną Oli...
dodaj do schowka Do koszyka 25,55 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula