"Nie przeproszę się z Bogiem. Historie rodzin z in vitro" to pozycja, która bezkompromisowo i bardzo wyraziście dotyka drażliwego tematu. To jednak przede wszystkim opowieść o odnajdywaniu szczęścia pomimo przeciwności losu.
Zapłodnienie metodą in vitro wciąż budzi sporo kontrowersji. Dla jednych to jedyna nadzieja na stworzenie rodziny. Dla innych sprzeciw wobec Boga i rodzicielskiej miłości. Niezależnie od głosów krytycznych, in vitro istnieje i codziennie wywołuje uśmiech na twarzach wielu rodzin. Zauważa to Karolina Domagalska, która z niezwykłym taktem przygląda się osobom, które zdecydowały się na in vitro. To historia rodzin z różnych biegunów. Tych heteroseksualnych, które mają problem z tradycyjnym zapłodnieniem, homoseksualnych, ale również kobiet bez partnera, które zapragnęły wypełnić pustkę w swoim życiu potomstwem.
"Nie przeproszę się z Bogiem. Historie rodzin z in vitro" to nie tylko podróż po Polsce. Autorka prowadzi rozmowy w Wielkiej Brytanii, Holandii, Izraelu czy też Skandynawii. Daje to możliwość spojrzenia na in vitro z różnych perspektyw. Stosunek prawny do tej metody zapłodnienia jest na świecie bardzo różny. Ale nie chodzi tu tylko o prawo. Za in vitro stoją przede wszystkim ludzie. Ci, którzy oczekują potomstwa, ale także dawcy- anonimowi, bądź nie. Mają różne motywacje i o tym również jest ta książka.
Opinie o książce
Nikt nie ma dzieci ze względu na same dzieci. To zawsze przypadek albo egoizm" - mówi właściciel hipermarketu ze spermą. W świecie, w którym dziecko można sobie zaprojektować z katalogiem w ręku, a jajeczko czy plemnik pożyczyć od córki lub dziadka, Domagalska wyszukuje coraz bardziej kontrowersyjne przypadki, zachęcając nas do przyjrzenia się zakurzonym już sądom i definicjom. To, co w Polsce jeszcze często wydaje się apokalipsą, gdzie indziej jest codziennością. I nie ma od niej odwrotu.
Karolina Domagalska udowadnia, że reporter wcale nie musi wybierać się do egzotycznych krain, żeby przywieźć fascynujący temat. Najciekawsze historie mogą kryć się bliżej, niż nam się wydaje, w komórce jajowej czy męskim nasieniu. Bo to we wnętrzu ludzkiego ciała rozpoczynają się najbardziej brawurowe przemiany społeczne, które autorka potrafi przenikliwie pokazać. Na naszych oczach umiera stary model rodziny, a rodzi się pasjonująca i szokująca opowieść o wspólnocie in vitro.
O autorce
Karolina Domagalska to reporterka, aktywista i reżyserka dokumentalna. Jest absolwentką studiów gender i antropolożką. "Nie przeproszę się z Bogiem..." znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To również twórczyni pierwszego w Polsce podcastu o aborcji "Coś na A" oraz e-booka “Niezatapialna” o pierwszej paraolimpijce w historii, która dokonała coming outu - Karolinie Hamer.