Chcesz wybrać się w podróż w czasie? Marcin Wicha wraz ze swoją książką zabierze Cię na spacer po wyimaginowanej wystawie prac Malczewskiego!
Dzięki książce "Kieruneki zwiedzania" poznasz opowieść o utopijnych projektach, niespełnionych marzeniach, rosyjskiej rewolucji i otaczającej nas współczesności.
"Kierunek zwiedzanie" bezdyskusyjnie nie jest książką monotonną, w której narracja jest muzealna. Wręcz przeciwnie! To nowa koncepcja przedstawienia artystycznej biografii, w której jednocześnie zostaje uchwycona istota malarstwa.
Główny bohater Marcina Wicha jest postacią enigmatyczną o wielu twarzach. W Witebsku jest Mesjaszem, w Leningradzie profesorem, dla warszawskiej społeczności jest kolejnym wcieleniem Mickiewicza, gdy umiera w Leningradzie, uczniowie widzą w nim Chrystusa, ale kim był naprawdę? Poznasz odpowiedź tylko i wyłącznie, jeśli przeczytasz tę książkę.
Fragmenty
Takie twarze miewali słynni oszuści. Dzięki tej twarzy może być każdym: w Witebsku Mesjaszem, w Leningradzie — profesorem. Kiedy przyjeżdża do Warszawy, miejscowym wyznawcom przypomina Mickiewicza. Kiedy umiera w Leningradzie, uczniowie widzą w nim Chrystusa. Przyjaciel robi ostatnią serię portretów. (Na pierwszym rysunku twarz jeszcze żyje. Na drugim jest martwa jak poduszka).
******
Tego dnia sam chce być farbą. Czuć tę farbę na sobie. Chce się nią posmarować. Owinąć. Chce ją zobaczyć całym ciałem, bez użycia oczu. Nie chce być malarzem. Chce być obrazem. Kolorem. Wszystkimi kolorami. Najlepiej królem kolorów w kolorowej szacie. Chce mieć kolorowe skrzydła, zostawiać za sobą barwną smugę.
O autorze
Marcin Wicha urodził się w 1972 roku w Warszawie. Jest grafikiem, eseistą, autorem książek dla dzieci oraz dwóch książek o charakterze autobiograficznym. Jego teksty ukazały się między innymi w: "Autoportrecie", "Literaturze na Świecie" i "Tygodniku Powszechnym". Współpracuje z "Gazetą Wyborczą" oraz "Charakterami". Za esej "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" otrzymał Literacką Nagrodę Nike 2018, Nagrodę Nike Czytelników 2018 oraz Nagrodę im. Witolda Gombrowicza i Paszporty Polityki w kategorii: literatura.
Marcin Wicha znany jest m.in. z: "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", "Jak przestałem kochać design", "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka", "Wielka księga Klary" oraz "Łysol i Strusia. Lekcja niegrzeczności".