"Jest krew" to cztery nowe, niezwykłe opowieści niekwestionowanego króla horroru, Stephena Kinga.
Książka stanowi kolejny dowód na pełnię kunsztu literackiego autora. Ta wspaniała, mroczna uczta dla zmysłów przeniesie Cię do świata tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń. Przepełniony napięciem, będziesz miał szansę znów zakraść się do bezkresnej wyobraźni Kinga i karta po karcie zyskasz możliwość odkrywania przygotowanych przez niego niespodzianek. Pozycja idealna dla wszystkich fanów mocnej oraz zapadającej w pamięć literatury grozy.
Tytułowa nowela to kolejna historia uwielbianej przez czytelników bohaterki Holly Gibney. Kobieta zmuszona będzie do stawienia czoła swoim lękom i prawdopodobnie do rozprawienia się w pojedynkę z kolejnym outsiderem. Następna opowieść zatytułowana "Telefon pana Harringa" opisuje losy międzypokoleniowej przyjaźni, która oczywiście trwać będzie aż po grób, a nawet trochę dłużej. "Życie Chucka" stanowi nośnik idei mówiącej o tym, że każda jednostka jest posiadaczem wielu osobowości. W "Szczurze" natomiast niespełniony pisarz zmaga się z mroczną stroną własnej ambicji.
Wszystkie opowieści, i każda z osobna, prezentują niezaprzeczalną maestrię Kinga oraz uświadamiają czytelnikowi, że pewne zagadnienia są ponadczasowe. Jednym z motywów, który odnajdujemy w każdym utworze pisarza, jest zło. W tytułowej noweli przybiera ono postać dużego, uszarganego, lodowatoszarego ptaka. Swoją stałą obecność w książkach ma również przeciwieństwo zła, najczęściej ukazane pod postacią przyjaźni.
Stephen King stara się przypomnieć czytelnikowi, że codzienne przyjemności zyskują piękno dzięki swej ulotności. Niezależnie od tego, czy jest to miłe spotkanie, pogodny, piękny dzień, czy też radość z kolejnego kroku tanecznego. Ta część jego twórczości uświadamia nam, że King jest nie tylko mistrzem przyprawiania czytelnika o dreszcze, ale także dochodzi do perfekcji w wyodrębnianiu radości w jej najpiękniejszej postaci.
Fragment książki
W styczniu 2021 roku mała wyściełana koperta zaadresowana do detektywa Ralpha Andersona doręczona zostaje jego sąsiadom, państwu Conradom. Rodzina Andersonów jest na długich wakacjach na Bahamach, skąd mają wrócić trzeciego lutego, i Conradowie zgodzili się do tego czasu odbierać ich pocztę. Kiedy Ralph otwiera przesyłkę, w środku znajduje pendrive’a nazwanego "Jest krew", co prawdopodobnie nawiązuje do starego dziennikarskiego powiedzenia "Jest krew, są czołówki". Pendrive zawiera dwie rzeczy. Jedna to katalog ze zdjęciami i spektrogramami dźwięku. Drugą jest rodzaj raportu, czy może raczej pamiętnik mówiony sporządzony przez Holly Gibney, z którą detektyw prowadził śledztwo rozpoczęte w Oklahomie, a zakończone w teksańskiej jaskini.
Sprawa ta nieodwracalnie zmieniła sposób, w jaki Ralph Anderson postrzega rzeczywistość. Ostatnie słowa swojego raportu Holly nagrała 19 grudnia 2020. Mówi zdyszanym głosem:
Zrobiłam, co w mojej mocy, Ralph, ale nie wiem, czy to wystarczy.
Pomimo wszystkich moich przygotowań istnieje możliwość, że nie wyjdę z tego żywa. Gdybyśmy mieli nigdy więcej się nie zobaczyć, chcę, żebyś wiedział, jak wiele twoja przyjaźń dla mnie znaczyła. Jeśli mimo wszystko zginę, a ty postanowisz dokończyć to, co zaczęłam, proszę, bądź ostrożny. Pamiętaj, że masz żonę i syna.
O autorze
Stephen King, amerykański pisarz, którego domeną jest literatura grozy. Jeden z najpopularniejszych autorów książek na świecie, niekwestionowany mistrz horroru. Napisał ponad 60 bestsellerowych utworów. To autor pozycji, które uznawane są za klasyki gatunku. Wśród jego publikacji znajdują się takie tytuły, jak: "Lśnienie", "Miasteczko Salem" czy "Zielona mila".