"Dracula" autorstwa Brama Stokera to klasyka światowej literatury, która stała się inspiracją dla licznych ekranizacji i powieści o współczesnych wampirach.
Kiedy początkujący prawnik, Jonathan Harker wyrusza do Transylwanii, aby doprowadzić do końca transakcję zakupu londyńskiej posiadłości z Hrabią Draculą, nie przeczuwa, że jego życie wkrótce zamieni się w najprawdziwszy koszmar. Nie spodziewa się także, że jego uprzejmy i niezwykle szarmancki na pierwszy rzut oka klient ma wobec niego prawdziwie nikczemne zamiary, jest bowiem najprawdziwszym wampirem.
Podróż do Transylwanii okazuje się długa, ponura i męcząca. Kiedy Jonathan w końcu dociera do zamku Draculi, ochoczo korzysta z jego gościnności. Niekiedy dziwne zachowanie arystokraty, zaczyna jednak coraz bardziej przykuwać jego uwagę. Młody prawnik postanawia rozejrzeć się po zamkowych komnatach w poszukiwaniu jakichkolwiek wskazówek. Kiedy odkrywa prawdziwą tożsamość właściciela, jest już za późno, bohater zostaje uwięziony, a wkrótce staje się ofiarą dla trzech wampirzyc, które również zamieszkują mroczne zamczysko.
Jonathan postanawia uciec za wszelką cenę, aby ratować swoje życie. Jego plan kończy się sukcesem, jednak przeżyty wstrząs wywołuje u niego niezwykle silną gorączkę, która może okazać się śmiertelna. To jednak tylko początek kłopotów, Dracula nie ma zamiaru odpuścić, jego żądza krwi wkrótce pochłonie kilka kolejnych ofiar. Czy Jonathan wyjdzie cało z opresji?
Kto pokona mrocznego arystokratę i czy jest to w ogóle możliwe?
"Dracula" to powieść gotycka, której autorem jest Bram Stoker. Tytuł po raz pierwszy wydany został 26 maja 1897 roku i bardzo szybko osiągnął ogromny sukces, nie tylko w rodzimej Irlandii. Na podstawie "Draculi" powstały liczne ekranizacje filmowe, do najważniejszych należą: "Nosferatu - symfonia grozy" (1922), "Dracula" (1958) w reżyserii Terence'a Fishera czy "Dracula: Książę Ciemności" (1966).
Bram Stoker urodził się 8 listopada 1847 w Dublinie. Zanim zajął się tworzeniem literatury, pracował między innymi jako dziennikarz. Prawdziwą sławę i uznanie zdobył w 1897 roku, wówczas wydał swoją najpopularniejszą powieść grozy pt. "Dracula", po którą nadal chętnie sięgają Czytelnicy na całym świecie. Bram Stoker w późniejszych latach wydał również kilka innych książek: "Jewel of the Seven Stars" (1903) czy "Lair of the White Worm" (1911).
Gość Draculi
4/5Drakula
5/5- Autor: Bram Stoker
- Wydawnictwo Vesper
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2018
- Ilość stron: 428
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788377312872
- Język: polski
- Tłumacz: Moltzan-Małkowska Magdalena
- ISBN: 9788377312872
- EAN: 9788377312872
- Wymiary: 140X205
- Powiązane tematy: Halloween, Czarny Piątek, Dzień Matki, Promocja na książki, Last Minute
Recenzje książki Dracula (10)
- Recenzent WybitnyOcena: 5/5Dodana przez Agnieszka Ś. w dniu 2020-10-21Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąKsiążka o prawdziwych wampirach. Prawdziwych, przerażających, morderczych a nie błyszczących w blasku słońca...jest napisana w formie kartek z pamiętnika. Nie ukrywam, że trochę się tego obawiałam, jednak całkowicie niepotrzebnie. Przez to książka ma niepowtarzalny klimat, jest mroczna i niezwykle niepokojąca, a zarazem bardzo interesująca.
- Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Michał K. w dniu 2020-02-04Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąOd dziecka zafascynowany „Wampirami” czekałem, aż nabędę oryginalny tytuł Brama Stokera żeby poznać i doznać na własnej skórze skąd się wziął prawdziwy Dracula.
Książka napisana jest w fantastyczny sposób i wciąga lepiej niż nie jeden serial.
Gorąco polecam ten tytuł. Oryginalny Dracula to jest to! - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Adriana B. w dniu 2016-11-13Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
5 z 5 osób uznało recenzję za przydatnąChłód i wyrafinowanie bije z tej historii, a nawet z każdej kartki. Jesienią, kiedy nasze ciała są otulone kocem, a jedna ręka spoczywa na ciepłej herbacie, a w drugiej znajduje się książka - to idealny czas, kiedy Draculę powinno się przeczytać. Wyciszenie i spokojne wieczory spotęgują przekazaną przez Stokera historię i każdy, powinien zapoznać się z tą klasyką,
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Beata M. w dniu 2018-02-27Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
5 z 6 osób uznało recenzję za przydatnąNie tak dawno pisałam jak wiele dobrego działają na rynku literackim wznowienia powieści. Tym razem na tapetę wzięto klasycznego "Draculę", któremu poświęcono twardą oprawę a czytelnicy otrzymali szansę ponownego poznania wampira z krwi i kości, który nijak ma się do tych współczesnych, chodzących po szkolnych korytarzach i polujących na serca nastolatek. Klasyka grozy ma to do siebie, że nie zawsze straszy, ale niemal zawsze intryguje. Bram Stoker doskonale poradził sobie z formą swojej historii, nakreślając powieść pełną mrocznych wydarzeń, tajemniczych scen i kilku niedomówień. Ładnym językiem, w którym pojawiło się kilka wartych uwagi sentencji, nakreślił powieść o grozie i strachu, w której główną rolę otrzymał arystokratyczny wampir.
Powieść napisana w formie dziennika, listów i artykułów idealnie oddaje klimat wszystkich wydarzeń. Wszystko rozpoczyna się w XIX wieku, kiedy młody prawnik Jonathan Harker przybywa do Transylwanii na zaproszenie hrabiego Draculi. Wszystko dookoła niemal krzyczy, że to niebezpieczne spotkanie, którego trzeba szybko zaniechać, ale Jonathan się nie waha. I chociaż się tego nie spodziewa, ta decyzja zaważy na całym jego dalszym życiu, kiedy odkrywa prawdę o Draculi i jego morderczych skłonnościach.
Historia nie jest napisana z przekorą wobec ludzkiej wytrzymałości, nie ma w niej rozlewu krwi ani brutalnych wydarzeń. To groza sytuacji negocjuje uznanie dla autora i kreacja bohaterów tak rzeczywistych, że niemal namacalnych. "Dracula" jak na klasykę przystało chwyta w swoje objęcia i hipnotyzuje do ostatniej strony. Bałam się, że zbyt duże oczekiwania szybko sprowadzą mnie na ziemię i pozostanę z pustymi nadziejami na dobrą lekturę oraz masą stron owianych nudą i bzdurą. Niepotrzebnie, bo chociaż mam pewien sentyment do młodzieżowych wampirów - do Draculi w żaden sposób się nie umywają. Tak właśnie powinien wyglądać prawdziwy, wiarygodny bohater, którego postać pozostaje w głowie czytelnika na długi czas, skłania do myślenia i motywuje, by w niedalekiej przyszłości po raz kolejny dać się namówić na powrót do lektury.
Bram Stoker spisał się na medal. Napisał ponadczasową powieść o strachu i tajemnicy, owiał ją fantastycznym klimatem i zaczarował słowem nie nużącym a wartościowym i zdecydowanie wartym uwagi. Nowe wydanie jest o tyle ciekawsze, że idealnie oddaje wartość powieści - niewiele książek zasługuje na twardą oprawę tak jak "Dracula". Moim zdaniem to najciekawsza propozycja powieści grozy niezmienna od lat. - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Łukasz M. w dniu 2016-02-02Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 3 osób uznało recenzję za przydatnąMotyw wampirów w filmach, literaturze, czy w podaniach ludowych jest od dawna bardzo powszechny a ostatnio przeżywa ON wręcz prawdziwy rozkwit. Wśród najsłynniejszych powieści o wampirach można niewątpliwie wymienić książkę Dracula. Napisał ją irlandzki pisarz literatury grozy Bram Stoker w 1897 roku. Choć w swoim dorobku literackim posiada jeszcze inne powieści, to został zapamiętany głównie jako autor Draculi, który był zarazem jego pierwszym dziełem.
Akcja książki rozpoczyna się, gdy Jonathan Harker zostaje wysłany, by pośredniczyć w umowie kupna posiadłości w Londynie przez tajemniczego hrabiego Draculę. W tym celu wyrusza w podróż do Transylwanii, a dokładniej mówiąc do pewnego starego zamku w górach, będącym siedzibą tego mężczyzny. Tam z pozoru uprzejmy gospodarz objawi przed bohaterem swoją prawdziwą naturę. Krok po kroku Jonathan odkryje kolejne coraz mroczniejsze sekrety Draculi. Czy Jonathan opuści żywy mury zamku? Jakie plany co do Londynu ma Dracula? Co za potworności dzieją się na zamku, że wszyscy ostrzegają Jonathana by tam nie wchodził?
Pierwsze co rzuca się w oczy po otworzeniu książki jest nietypowa forma literacka jaką zastosował Bram Stoker. Ma ona postać zapisków w dzienniku, listów oraz telegramów. Przy ich pomocy zostały opisane wszystkie wydarzenia w porządku chronologicznym. Może się to wydawać dość dziwne, jednak z czasem można się do tego przyzwyczaić a nawet dostrzec pewien urok w takim sposobie narracji. Natomiast wadą jest to, że to, mamy przed sobą praktycznie ciągły tekst przez ponad 400 stronicową książkę z małą czcionką. To chwilami bywa dość męczące i odnosi się wrażenie, że akcja nie posuwa się do przodu. Niemniej jednak polubiłem taki styl pisania za jego niezwykłość, choć wymagałby ON jeszcze pewnego dopracowania.
Pomimo, że styl pisania jest dość nietypowy, to Bram Stoker pokazuje, że czuje się z nim bardzo dobrze. W sposób rzetelny i wiarygodny relacjonuje nam kolejne etapy tej historii. Można przy tym odnieść wrażenie, że czytamy prawdziwe zapiski a nie fikcję literacką. Co więcej w Draculi nie brakuje grozy pod różnymi postaciami - głównie za sprawą mrocznego hrabiego, ale i nie tylko. Czytając książkę można autentycznie poczuć niepewność i strach jaki odczuwają bohaterowie, co jest możliwe dzięki ich bardzo osobistym zapiskom. Objawia się to także tym, że autor niemalże do samego końca trzyma czytelnika w niepewności jak potoczy się ta historia i w każdej chwili można spodziewać się niebezpieczeństwa, czy nieoczekiwanych wydarzeń. Daje się odczuć również pewnego rodzaju zagubienie - przez dłuższy czas bohaterowie nie wiedzą o przyczynach wydarzeń dziejących się wokół nich.
Forma zapisków jest prowadzona przez kilkoro bohaterów, co urozmaica i wzbogaca wiarygodność historii. Jednakże styl pisania zapisków jest do siebie chwilami dość podobny, co można odczuć jakby pisała go jedna i ta sama osoba, tylko pod różnymi imionami. Przez to w Draculi niestety ciężko mi było chwilami rozróżnić, kto zrelacjonował dane wydarzenie, bez patrzenia czyje to zapiski. Z tym wiąże się również fakt, że nie wszyscy bohaterowie po równo zapadli mi w pamięć. Nie odniosłem także wrażenia, bym poznałem ich bardzo dobrze - niektórych owszem, ale innych zdecydowanie nie.
Dracula jest książką, którą niewątpliwie warto poznać w obliczu całej gamy książek o wampirach dostępnych na rynku. Stoker ujął ten temat w sposób bardzo mroczny i zarazem ciekawy, który powoduje, że o takich wampirach chciałoby się czytać jeszcze więcej. Jeśli lubicie wampiry, to koniecznie musicie poznać Draculę. Polecam!