“Granica na krawędzi Europy” stanowi wyjątkową podróż po pograniczu bułgarsko-turecko-greckim przygotowaną przez Kapkę Kassabovą.
Dowiedz się więcej o tym niezwykłym miejscu.
Autorka książki “Granica. Na krawędzi Europy” opuściła Bułgarię w 1992 roku. Właśnie wtedy wszystko ulegało zmianie, którą trudno było zrozumieć. Kapka Kassabova przedstawia to miejsce, odwołując się także do swoich doświadczeń z dzieciństwa. To nie tylko doświadczenia życiowe, ale i twórcze. Z jednej strony, przygotowała więc wyjątkowe studium podróżnicze, z drugiej zaś skupiła się na własnym wnętrzu.
W publikacji można znaleźć informacje na temat terenów niegdysiejszej Rumelii oraz Tracji. Nie zabraknie też opisów opuszczonej Strandży i łańcucha górskiego znajdującego się między Turcją a Bułgarią. To także odniesienie do licznych legend, jakie narosły w tamtym regionie, przypominającym niejednokrotnie mityczną krainę.
O książce słowami innych
Kassabova z poetycką gracją przywraca pamięć o tragicznych losach europejskiego pogranicza, a jej spotkania z jego mieszkańcami dają ogromną moc tej poruszającej opowieści.
Colin Thubron
Książka Kassabovej to wciągająca historia podróży przez dzikie, zalesione i naznaczone tragicznym losem pogranicza Bułgarii, Grecji i Turcji. Autorka oddaje niuanse otaczającej ją rzeczywistości, nadając opowieści poetycką i emocjonalną surowość. I co najważniejsze, jak mało kto potrafi opisać relacje spotkanych ludźmi. Piękna lektura.
James McConnachie, "The Sunday Times”
Kassabova ma niezwykły dar opowiadania. Dzięki historiom z pogranicza pokazuje skutki ogromnych zmian, które dotknęły opisywane przez nią tereny. Imponująca i poruszająca książka.
Sara Wheeler, "Observer”
Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy autorka potrafi mistrzowsko spleść ze sobą opowieści mieszkańców pogranicza, również tych sprzed dziesiątek lat. Kassabova to też poetka, jej delikatny styl porusza do głębi. W coraz bardziej podzielonym świecie, w którym buduje się mury na granicach, paszporty i wizy wydaje coraz mniej chętnie, a każdy zamyka się w skorupie bezpieczeństwa, potrzebujemy właśnie takich książek, dzięki którym oswoimy lęki przed tym, co nieznane.
Alev Scott, "Financial Times”
Kassabova, zafascynowana pograniczem Europy, napisała książkę, której sercem jest tajemnica kryjąca się w tej części świata. To nie jest zwykła opowieść podróżnicza, to prawdziwe dzieło sztuki.
Teddy Jamieson, "Herald”
Wspaniała książka o magicznej części Europy. Kassabova nowatorsko opisuje, co tak naprawdę oznacza życie na pograniczu światów. Niczym poetka, lirycznie i delikatnie, oddaje piękno tego regionu, odtwarza jego historię i sprawia, że czytelnik pozostaje oczarowany długo po skończeniu lektury.
Mark Mazower, "Guardian”
Erudycyjna, poetycka, piękna książka Kassabovej rzuca nowe światło na ukrytą do tej pory historię europejskiego pogranicza. Autorka barwnie opisuje dzieje regionu, wplatając w nie własne spostrzeżenia i doświadczenia. Nikt inny nie mógł napisać tak wspaniałej książki.
"Economist”
O autorce
Kapka Kassabova jest pisarką, która swoje najmłodsze lata spędziła w Bułgarii, natomiast w roku 1992 roku wyjechała z rodziną do Nowej Zelandii. Urodziła się w 1973 roku w Sofii.
Swoją przygodę z pisarstwem zaczynała od poezji. Najpierw opublikowała dwa tomiki wierszy, w 1997 roku “All Roads Lead to the Sea”, a dwa lata później “Reconnaissance”. Ten drugi otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Pisarzy Wspólnoty Narodów. Następnie, w roku 2008, przygotowała książkę “Street Without a Name”. Utwór ten uzyskał nominację do Nagrody im. Williama Dolmana, którą przyznaje się najlepszym książkom podróżniczym.