Przejmujące obrazy relacji z bałkańskiej wojny domowej lat dziewięćdziesiątych XX wieku wciąż goszczą w umysłach wielu z nas. Taina Tervonen w swojej nowej książce "Grabarki. Długi cień wojny w Bośni" powraca do czarnego okresu z historii tamtego regionu Europy, próbując przytoczyć dotąd nieznane fakty.
Motywem przewodnim reportażu są tysiące ofiar tego krwawego konfliktu, które do dzisiaj nie zostały odnalezione i zidentyfikowane. Było to o tyle trudne, że zbrodnie próbowano wielokrotnie tuszować, głównie poprzez przewożenie ciał zmarłych podczas trwania wojny. Doprowadzało to często do sytuacji bezczeszczenia zwłok, których różne części pochowane zostały w różnych masowych grobach, wciąż odnajdywanych na terenie Bośni i Hercegowiny.
Relacje autorki oparte są na jej własnych podróżach po Bośni. Odbywała je w towarzystwie tamtejszej antropolożki sądowej i kierowniczki instytutu identyfikacji zwłok regionu Krajina oraz jej przyjaciółki, zajmującej się pobieraniem próbek krwi. Razem odwiedziły miejsca związane z tymi tragicznymi wydarzeniami i zaginionymi w ich wyniku ludźmi, o których dotąd w zasadzie nie wspominano.
O książce
Są na szczęście mężczyźni, a przede wszystkim są kobiety, które walczą o prawdę i prawo do żałoby. W „,Grabarkach“, Taina Tervonen ukazuje pracę dwóch niepospolitych kobiet.
Libération
Przejmująca, niezastąpiona relacja.
La Croix
Ta książka to zanurzenie się w świecie ludzi wykonujących uciążliwe, mało znane, lecz niezbędne prace, mające przywrócić godność ofiarom, a ocalałym przynieść jak największą ulgę.
L'Obs
O autorce
Taina Tervonen jest fińską dziennikarką i autorką książek oraz filmów dokumentalnych. Dorastała w Senegalu, skąd przeniosła się następnie do Paryża. Wielokrotnie nagradzano ją za pracę dziennikarską, jak również za reportaż "Grabarki. Długi cień wojny w Bośni", za który otrzymała Nagrodę im. Jana Michalskiego.