Glatz. Kraj Pana Boga

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Rok wydania
2020
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 33,99 zł
Nasza cena: 33,19 zł 39,99 zł Taniej o: 17%

Literacka uczta dla wielbicieli historii, kryminałów i prozy Tomasza Duszyńskiego. Śledczy znani z powieści "Glatz" mają do rozwiązania kolejną zagadkę. Emocji nie zabraknie!

"Glatz. Kraj Pana Boga" to obfitujący w niespodzianki kryminał retro. Autor ponownie przenosi nas do czasów międzywojennych i do okolic Kłodzka - miasta na Dolnym Śląsku, które po podpisaniu traktatu wersalskiego zostało, pod nazwą Glatz, włączone do terytorium Niemiec.

Jest rok 1921. Znany z poprzedniego tomu niepokorny wachmistrz Franz Koschella zostaje szefem Wydziału Kryminalnego kłodzkiej policji. Gdy w okolicach Zieleńca zostają znalezione zwłoki zaginionej pięć lat wcześniej Sabine Hunfeld, córki miejscowego importera cygar, na nowo rozpoczyna się śledztwo.

Wachmistrz trafia na kolejne tropy, jednak wkrótce cała sprawa przybiera nieoczekiwany obrót: gdy działania samego Koschelli, okrzykniętego Mścicielem z Kłodzka, zaczynają budzić niepokój, na pomoc zostaje wezwany wojskowy śledczy Wilhelm Klein - główny bohater powieści. Czy Kleinowi uda się rozwiązać zagadkę? Jaka była przeszłość Sabine Hunfeld, kto stał za zacieraniem śladów zbrodni i co wiadomo o policjantach, którzy jako pierwsi prowadzili śledztwo w sprawie porwania? A przede wszystkim - jaką rolę w tym tomie odegra Franz Koschella?


O autorze

Tomasz Duszyński - dziennikarz, scenarzysta gier komputerowych, pisarz. W swojej twórczości nie ogranicza się do jednego gatunku. Pisze kryminały i thrillery (np. "Toksyczni"), fantastykę ("Podróż do Nawi"), bajki dla dzieci i powieści dla młodzieży ("Staszek i smocza przygoda", książki o Detektywie Ząbku), a wraz z Moniką Łukasik-Duszyńską kolekcjonuje polskie, a zwłaszcza dolnośląskie, legendy. W swoich powieściach historycznych lubi powracać do okresu międzywojennego (jak w kryminałach "Glatz" i "Fenomen z Warszawy"), a nawet tworzyć alternatywne wersje wydarzeń ("Impuls").

Recenzje (10)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tomasz Duszyński powraca do nas ze swoimi bohaterami – Franzem Koschellą i Wilhelmem Kleinem.

  Tym razem sprawa, którą prowadzi wachmistrz Koschella dotyczy zaginięcia Sabine Hunfeld – młodej kobiety, którą porwano dla okupu kilka lat wcześniej, niestety pomimo zapłaty ogromnej kwoty dziewczyna nie powróciła do domu. Po latach odnaleziono jej zwłoki i czas wreszcie odnaleźć sprawcę tej okrutnej zbrodni, którego winy zatuszowano wiele lat wcześniej. Franz postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i dokonuje samosądu na podejrzanym o te niecne uczynki. Wtedy do akcji wkracza niezawodny Klein, który przeczuwa, ze to jeszcze nie koniec tej historii. Koschella przebywa w wiezieniu, a w tym czasie zaczyna ginąć coraz więcej osób pozornie zamieszanych w sprawę. Jak wiele sekretów skrywa w sobie jeszcze to małe miasteczko? Czy mężczyźni zdążą na czas odnaleźć winnego?

  ***

  I tym razem mamy do czynienia ze świetnie uknutymi intrygami i wspaniałą aurą tajemniczości okrywającą porwania w Dusznikach. Bardzo polubiłam styl pisania Tomasza Duszyńskiego już w poprzedniej książce z serii, jednak i tym razem się nie zawiodłam. Czytałam cały czas z zapartym tchem ciekawa, czy jestem już coraz bliżej rozwiązania, ale im więcej stronic książki miałam za sobą, tym bardziej gubiłam się w tej zawiłej historii. I to właśnie lubię – nieszablonowe i zaskakujące zwroty akcji, które cały czas podsycają wyobraźnię czytelnika.

  Muszę przyznać, ze takiego zakończenia się nie spodziewałam i po raz kolejny chylę czoła przed autorem za to, że tak skrzętnie udało mu się ukrywać prawdę przed czytelnikiem aż do ostatnich stron. Z niecierpliwością oczekuję, aż dane mi będzie zapoznać się z kolejną częścią serii, bo zdążyłam się już zżyć z jej bohaterami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Moja miłość do kryminału retro nie słabnie. A to w dużej mierze zasługa kolejnej świetnej pozycji tym razem autorstwa Tomasz Duszyńskiego. „Glatz. Kraj Pana Boga” to druga część cyklu, ale jak zapewnił mnie sam autor można czytać je niezależnie. I rzeczywiście, ani przez moment nie odczułam, że brakuje mi jakichkolwiek informacji ujętych we wcześniejszej części „Glatz”.

  Autor z niebywałą lekkością wprowadza nas w klimat Kłodzka sprzed stu lat. Tak łatwo odnalazłam się w realiach ówczesnego miasta, w którym dobrze i przyjemnie się żyje. Jednak pod tym ładnym płaszczykiem kryją się ciemne ludzkie instynkty, powiązania i układy. Miasto ma swoje mroczne, podziemne oblicze.

  Sprawa zaginięcia Sabine Hunfeld, córki znanego biznesmena, wstrząsnęła okolicą przed kilku laty. Gdy zostaje odnalezione jej ciało zaczyna pojawiać się wiele pytań nie tylko o motywy jej śmierci, ale i wcześniejsze śledztwo, które pozostawia wiele do życzenia. Czy było ono prowadzone nieudolnie, czy ktoś celowo zacierał ślady?

  Śledztwo prowadzi wachmistrz Frantz Koschella. I gdy wydaje się czytelnikowi, że wszystko idzie gładko, nagle dostaje obuchem w głowę. Franz ze ścigającego staje się ściganym. Głębokie osłupienie długo mnie nie opuszczało. Co się dzieje? O co chodzi?

  Frantz Koschella i kapitan Wilhelm Klein, który włącza się w coraz bardziej zagmatwaną intrygę to postacie nietuzinkowe, dodające powieści autentyzmu i pazura. A ta, nie epatując brutalnymi scenami potrafi czytelnika wciągnąć w wir wydarzeń i naprawdę zaciekawić.

  "Bóg tę swoją Krainę ma w [motyla nóżka], już dawno tu nie mieszka" i to nie On ma wpływ na te tragiczne i zaskakujące zarazem wydarzenia, a ludzie i ich wybory obarczone konsekwencjami.

  Jeśli jeszcze nie znacie twórczości autora, to szczerze zachęcam. Jeśli lubicie kryminały retro to dostaniecie rozrywkę na wysokim poziomie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To już kolejna książka Tomasza Duszyńskiego.Pierwszą Książkę miałam okazję czytać jakiś czas temu ,jednak pamiętam że wywarła na mnie duże wrażenie.Tym razem wiedziałam czego mogę się spodziewać ,lecz Pan Duszyński niejednokrotnie sprowadził mnie na ziemię.Dużo niewyjaśnionych zagadek kryminalnych,lata dwudzieste ubiegłego wieku ,to coś w sam raz dla wielbicieli retro ,Sherlocka Holmesa i nie tylko .Polecam serdecznie.Ksiażkę odebrałam za punkty [Adres usunięty].

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po „Glatz. Kraj Pana Boga” sięgałem z wielką nadzieją, że może to w końcu ten autor kryminałów, który jest naprawdę dobry. Zawiodłem się, czy nie?

  Akcja książki dzieje się na ziemi kłodzkiej, która nazywana jest tytułowym „Krajem Pana Boga”. W 1921 r. w pobliżu Zieleńca zostały znalezione zwłoki Sabine Hunfeld, zaginionej 5 lat wcześniej córki importera cygar. Sprawę śledztwa bierze na siebie Franz Klein, szef nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego. Czy uda mu się rozwiązać sprawę zaginięcia po takim upływie czasu? Czy osoba, która zacierała ślady 5 lat wcześniej, coś przeoczyła?

  Muszę przyznać już na wstępie, że się lekko zawiodłem. Opis jak zwykle wychwalający książkę, ale o co tyle szumu? Tego nie wiem.

  Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że jest to kryminał retro, co stanowi niezaprzeczalny plus tej książki. Autor w poprawny sposób oddaje klimat panujący w tamtym okresie w niemieckim hrabstwie kłodzkim. Choć sam klimat jest okay, nie potrafiłem się w niego wczuć.

  Wracając: no właśnie, problem w tym, że książka jest poprawna. Nie ma tutaj nic wyjątkowego. Kolejny policjant, kolejna sprawa z przeszłości, kolejne, przeciętne problemy i problemiki, które stają na drodze do rozwiązania tego śledztwa.

  Przyznam jednak, że niektóre pomysły były wyjątkowe. Ale tylko niektóre. Dostrzegam taki problem w kryminałach, że w dużej części autorzy źle się do nich zabierają. Podchodzą do pisania z pewnym schematem. Ja już szczerze pisząc, dość mam kolejnych książek, w których kolejny policjant rozwiązuje kolejne śledztwo, w którym zginęła kolejna osoba. Oczekiwałem czegoś wyjątkowego, kryminałów retro jednak mamy niewiele, ale uważam, że tutaj jest zdecydowanie zmarnowany potencjał. Zabrakło pomysłu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Sprawa zaginięcia Sabine od początku śmierdzi. Mają miejsce kolejne dramatyczne wypadki. Przybywa ofiar, a policja „robi, co może”. Chora ambicja i chęć wzbogacenia się niektórych wiedzie drogą przestępstw. Wychodzą na jaw ciemne sprawki. Obrazy z kłodzkiego więzienia szokują sadyzmem. Lojalność jest inaczej pojmowana. Do tego wykorzystywanie kobiet, bicie, zastraszanie, wyłudzanie i… Mroczne towarzystwo, którego lepiej unikać.

  Wkroczyłam w męski świat rozgrywek na Dolnym Śląsku, brutalności i lojalności. Hrabstwo nazywane krajem Pana Boga chyba zostało opuszczone przez Boga. Kłodzko skrywa niejedną tajemnicę, także w podziemiach. Czułam niepokój w każdym zakątku, a milcząca obecność twierdzy potęgowała go.

  Zadbanie o detale historyczne, mapa przedwojennego Kłodzka, spis ulic i klimatyczna okładka wiarygodnie oddały klimat lat 20. XX wieku. Autor ukazał codzienność różnych warstw społecznych. Obraz zabaw wyższych sfer i pobytu w sanatorium zestawił z biedotą miejską, pokazał mieszkania kłodzczan i ich życie. Pobyt w Dusznikach-Zdroju raczej nie wychodzi nikomu na zdrowie. Za to intryga… zacna! Zagmatwana, wciągająca, nieprzewidywalna. Ten kryminał retro to duża dawka napięcia, wiele niewiadomych i tajemnic, akcja trzymająca w napięciu, mroczne towarzystwo, sieć wzajemnych powiązań w strukturach kłodzkiego hrabstwa, podziemia ciągnące się pod miastem i skrywające własne sekrety, momentami soczysty język, a do tego trup ściele się gęsto.

  Wiele tu czarnych charakterów. Bohaterowie nie są pozbawieni wad i namiętności, nałogów i różnych skłonności. Franz Koschella od razu mi zaimponował zmysłem obserwacji, jednak później stał się dla mnie zagadką. Siłą charakteru i niezłomnością zaimponowała mi hrabina Gabriele von Magnis. Los hrabianki kontrastował z losem prostytutki Magdy. Młody asystent policyjny Klaus Bausch i kapitan Wilhelm Klein zyskali mą sympatię, choć wojskowy śledczy ze swoim nieodgadnionym sposobem bycia intrygował mnie najbardziej. Wielu mężczyzn mnie denerwowało, co tylko świadczy o doskonałej charakterystyce postaci.

  „Glatz. Kraj Pana Boga” to kryminał retro, pokazujący prawdziwy obraz Dolnego Śląska sprzed wieku, obnażający ludzką naturę i jej skłonności do czynienia zła. Żądza pieniądza, kontrasty życia mieszkańców, leczniczy klimat uzdrowiska i miejska, duszna atmosfera.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Przechytrzyć Pana Boga 4/5 Nasza cena:
21,48 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przechytrzyć Pana Boga

Przechytrzyć Pana Boga" jest to powieść pełna cierpienia, powagi. Trudna i lekka zarazem. Wątki kryminalne i szpiegowskie przeplatają się z intrygującymi rozważaniami natury egzystencjalnej. Ucieczka przed światem miesza się z afirmacją życia, witalności, piękna i miłości. W zależności od tego, czy...
Glatz 4/5 Nasza cena:
30,70 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Glatz

Wciągający, mocny kryminał retro Mroczna historia zabójstw, osadzona w skrywającym tajemnice mieście. Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś...
Sigma force. Tom 9. Oko Boga 5/5 Nasza cena:
34,20 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sigma force. Tom 9. Oko Boga

Na orbicie okołoziemskiej pojawia się nowa kometa. Wysłany w jej kierunku satelita badawczy, zwany Okiem Boga, przesyła na ziemię zatrważający obraz: całe Wschodnie Wybrzeże USA jest zniszczone. Astrofizyk Jada Shaw uważa, że kometa spowodowała zakrzywienie czasoprzestrzeni wokół kuli ziemskiej, a...
Obcy kraj 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Obcy kraj

Po dwudziestu latach służby w wywiadzie agent Thomas Kell zostaje zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę. MI6 pozbywa się go po doniesieniach prasowych o niedozwolonych metodach przesłuchania stosowanych przez brytyjskich agentów.                 Odsunięty na boczny tor, Kell żyje w...
Matematyczny wzór na istnienie Boga 5/5 Nasza cena:
27,19 zł 31,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Matematyczny wzór na istnienie Boga

Czasami największe tajemnice skrywa przed człowiekiem jego własna przeszłość.Alex, ambitny wykładowca na wydziale matematyki, od początku swojej kariery naukowej próbuje odkryć tajemnice kryjące się w liczbach pierwszych, a tym samym poznać boski wzorzec budowy wszechświata. Kiedy wydaje mu się, że...
Pocałunek Boga 0/5 Nasza cena:
36,40 zł 40,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pocałunek Boga

"Pocałunek Boga" to historia nie z tego świata, która dzieje się w rytm ziemskich wydarzeń. Fikcja splata się tu z autentycznymi wydarzeniami historycznymi. "Pocałunek Boga" to powieść kryminalna i przygodowa z akcentem biblijnym. Czyta się ją jednym tchem, a intryga funduje czytelnikowi coraz to...
Pietia i Witia. Co złego to nie my! 0/5 Nasza cena:
16,18 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pietia i Witia. Co złego to nie my!

UWAGA! Pietia i Witia, nieudany eksperyment genetyczny Towarzysza Sekretarza. Dwa klony, twory eksperymentu naukowego, wydostały się na wolność. Ruszyły w świat w sobie tylko znanym kierunku i bliżej nieokreślonym celu. Jeśli nie wiesz, co tak na prawdę wydarzyło się w Tajdze Tunguskiej, czym są...
Impuls 0/5 Nasza cena:
18,45 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Impuls

Taka Polska mogła się wydarzyć!Rok 1932, wojna z Moskalami i Niemcami trwa już od ponad dekady. Mazurek Dąbrowskiego, opowieści o Cudzie nad Wisłą i nieśmiertelny patriotyzm pozwalają dzielnym polskim chłopcom trwać na linii frontu. Mimo odzyskania niepodległości ojczyzna wciąż walczy, by ponownie...
Impuls 5/5 Nasza cena:
30,63 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Impuls

Taka Polska mogła się wydarzyć!Rok 1932, wojna z Moskalami i Niemcami trwa już od ponad dekady. Mazurek Dąbrowskiego, opowieści o Cudzie nad Wisłą i nieśmiertelny patriotyzm pozwalają dzielnym polskim chłopcom trwać na linii frontu. Mimo odzyskania niepodległości ojczyzna wciąż walczy, by ponownie...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula